Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театър, изложби и факелно шествие на Алековите дни в Свищов

Къщата музей „Алеко Константинов“ в Свищов
Снимка: БГНЕС

В Свищов започнат тридневните празници, посветени на 157-ата годишнина от рождението на Алеко Константинов. В родния град на Щастливеца ще има факелно шествие и сатирични изложби. Гостуват театрални спектакли. Неотменна част от „Алековите дни“ е международният конкурс за къс сатиричен разказ.

„Алековите дни“ в Свищов започват да се честват през 1966 година по инициатива на вестник „Народна младеж“ и продължават до 1989 година. След това има прекъсване и празненствата, посветени на Щастливеца, се възстановяват в родния му град Свищов през 1994 година, когато организатори стават общината, вестник „Стършел" и международната фондация „Алеко Константинов“. 

Неизменно се провежда международен конкурс за къс хумористичен разказ на свободна тема. В началото наградата е била 20 дни почивка в България и Свищов за чуждестранните лауреати, а за българските сатирици - посещение в чужбина. Днес наградата е плакет и премия от 200 долара, посочи Таня Ликова, директор на международна фондация „Алеко Константинов“. Тазгодишният победител в конкурса е от Израел. Жури под ръководството на писателя Деян Енев присъди наградата „Алеко“ на Мариян Беленкий от Израел за разказа „Писмо до Бог“.

„За участие в конкурса бяха получени 85 разказа на 49 писатели от 15 страни - България, Франция, Русия, Черна гора, Чехия, Великобритания, Сърбия, Италия, Израел, Швейцария, Канада, Мексико, САЩ, Полша и Украйна", обясни Таня Ликова.

Мариян Беленкий е писател, журналист, сценарист и преводач. Роден е Киев през 1950 година, а в Йерусалим живее и твори от 1991 година. Писателят от Израел е 53-ият лауреат в конкурса за къс хумористичен разказ на името на Алеко Константинов. Разказът, който му носи наградата, е публикуван във вестник „Стършел“ в броя от 24 май миналата година. Неизменна част от „Алековите дни“ всяка година е общоградското факелно шествие, което ще се проведе на 13 януари вечерта.

Факелното шествие е традиционна част от Алековите празници

"Всички се събираме пред къщата-музей „Алеко Константинов“ в 17 часа. В него традиционно вземат участие представители на културните институции в града, представители на местната власт и гости. Всички те са предшествани от фанфарния оркестър на Средно училище „Димитър Благоев“ в Свищов. Шествието преминава през централната част на града и стига до паметника на Алеко в градската градина, където ще се състои поклонението", разказа Росен Маринов, директор на общинската дирекция „Култура“ в Свищов. 

Акцент в програмата тази година е благотворителният спектакъл на Русенската опера „Българи от старо време“ по едноименната повест на Любен Каравелов. Представлението е от 18 часа тази вечер в Първото българско читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови“. Средствата от продажбата на билетите ще бъдат използвани за възстановяването на воденицата в местността Паметниците, разказва Таня Ликова:

„В местността Паметниците, там, където са минали за първи път руските освободители, е имало една воденица. Там е ставала също престрелка между руските, българските воини и турците. Тази воденица се разруши и искаме отново да възстановим голяма част от нещата, които са били автентични през периода на Руско-турската освободителна война. Имаме снимков материал и се надяваме с община Свищов и с обществеността да направим всичко възможно да я възстановим“. 

По врем ена Алековите дни предстои да бъдат представени новата книга на Михаил Вешим и творби на карикатуристите от вестник „Стършел“. Жителите на Свищов и гостите на града ще могат да видят илюстрации на Илия Бешков, предоставени от едноименната художествена галерия в Плевен.

„Михаил Вешим ще представи новата си книга „Германският пациент“ - сборник с хумористични разкази и текстове. Отново в изложбената зала на къщата-музей „Алеко Константинов“ ще представим и изложба с карикатури на карикатуристите от вестник „Стършел“ Ивайло Нинов и Маргарита Янчева. Другото събитие ще бъде в художествената галерия „Николай Павлович“ - представяне на изложбата „Златните страници на българската илюстрация. Бешков и учениците му“. През тази година се навършват 125 години от издаването на първата книга „Бай Ганьо“. Фототипното издание, което община Свищов периодично преиздава, е с илюстрации на Илия Бешков“, допълни Росен Маринов.

В третия ден от честванията, посветени на 157-ата година от рождението на Щастливеца,  ще се проведе и среща на училищата, носещи името на Алеко Константинов.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01