Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театър, изложби и факелно шествие на Алековите дни в Свищов

Къщата музей „Алеко Константинов“ в Свищов
Снимка: БГНЕС

В Свищов започнат тридневните празници, посветени на 157-ата годишнина от рождението на Алеко Константинов. В родния град на Щастливеца ще има факелно шествие и сатирични изложби. Гостуват театрални спектакли. Неотменна част от „Алековите дни“ е международният конкурс за къс сатиричен разказ.

„Алековите дни“ в Свищов започват да се честват през 1966 година по инициатива на вестник „Народна младеж“ и продължават до 1989 година. След това има прекъсване и празненствата, посветени на Щастливеца, се възстановяват в родния му град Свищов през 1994 година, когато организатори стават общината, вестник „Стършел" и международната фондация „Алеко Константинов“. 

Неизменно се провежда международен конкурс за къс хумористичен разказ на свободна тема. В началото наградата е била 20 дни почивка в България и Свищов за чуждестранните лауреати, а за българските сатирици - посещение в чужбина. Днес наградата е плакет и премия от 200 долара, посочи Таня Ликова, директор на международна фондация „Алеко Константинов“. Тазгодишният победител в конкурса е от Израел. Жури под ръководството на писателя Деян Енев присъди наградата „Алеко“ на Мариян Беленкий от Израел за разказа „Писмо до Бог“.

„За участие в конкурса бяха получени 85 разказа на 49 писатели от 15 страни - България, Франция, Русия, Черна гора, Чехия, Великобритания, Сърбия, Италия, Израел, Швейцария, Канада, Мексико, САЩ, Полша и Украйна", обясни Таня Ликова.

Мариян Беленкий е писател, журналист, сценарист и преводач. Роден е Киев през 1950 година, а в Йерусалим живее и твори от 1991 година. Писателят от Израел е 53-ият лауреат в конкурса за къс хумористичен разказ на името на Алеко Константинов. Разказът, който му носи наградата, е публикуван във вестник „Стършел“ в броя от 24 май миналата година. Неизменна част от „Алековите дни“ всяка година е общоградското факелно шествие, което ще се проведе на 13 януари вечерта.

Факелното шествие е традиционна част от Алековите празници

"Всички се събираме пред къщата-музей „Алеко Константинов“ в 17 часа. В него традиционно вземат участие представители на културните институции в града, представители на местната власт и гости. Всички те са предшествани от фанфарния оркестър на Средно училище „Димитър Благоев“ в Свищов. Шествието преминава през централната част на града и стига до паметника на Алеко в градската градина, където ще се състои поклонението", разказа Росен Маринов, директор на общинската дирекция „Култура“ в Свищов. 

Акцент в програмата тази година е благотворителният спектакъл на Русенската опера „Българи от старо време“ по едноименната повест на Любен Каравелов. Представлението е от 18 часа тази вечер в Първото българско читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови“. Средствата от продажбата на билетите ще бъдат използвани за възстановяването на воденицата в местността Паметниците, разказва Таня Ликова:

„В местността Паметниците, там, където са минали за първи път руските освободители, е имало една воденица. Там е ставала също престрелка между руските, българските воини и турците. Тази воденица се разруши и искаме отново да възстановим голяма част от нещата, които са били автентични през периода на Руско-турската освободителна война. Имаме снимков материал и се надяваме с община Свищов и с обществеността да направим всичко възможно да я възстановим“. 

По врем ена Алековите дни предстои да бъдат представени новата книга на Михаил Вешим и творби на карикатуристите от вестник „Стършел“. Жителите на Свищов и гостите на града ще могат да видят илюстрации на Илия Бешков, предоставени от едноименната художествена галерия в Плевен.

„Михаил Вешим ще представи новата си книга „Германският пациент“ - сборник с хумористични разкази и текстове. Отново в изложбената зала на къщата-музей „Алеко Константинов“ ще представим и изложба с карикатури на карикатуристите от вестник „Стършел“ Ивайло Нинов и Маргарита Янчева. Другото събитие ще бъде в художествената галерия „Николай Павлович“ - представяне на изложбата „Златните страници на българската илюстрация. Бешков и учениците му“. През тази година се навършват 125 години от издаването на първата книга „Бай Ганьо“. Фототипното издание, което община Свищов периодично преиздава, е с илюстрации на Илия Бешков“, допълни Росен Маринов.

В третия ден от честванията, посветени на 157-ата година от рождението на Щастливеца,  ще се проведе и среща на училищата, носещи името на Алеко Константинов.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52