Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Януари" на хасковска сцена 30 години по-късно

Режисьорът Дамян Тенев: Текстът трябва да остане жив, не затворен в книгите

Така е изглеждал плакатът на пиесата преди 30 години
Снимка: Драматично-куклен театър

"От всички месеци на годината януари е най-българският", пише Йордан Радичков.

Точно по това време на годината в Хасковския драматичен театър "Иван Димов" се събират героите от пиесата на Радичков "Януари". Действието се развива в кръчма на селце от Северозападна България. Тази вечер е премиерата на спектакъла с режисьор Дамян Тенев. 

Преди 30 години на хасковска сцена произведението "Януари" е поставено от Иван Добчев.

Идеите на Радичков - по-близо до хората

"Като център на това, което правим, е да се опитаме не толкова да решаваме или интерпретираме Радичков, а по-скоро да се опитаме да направим неговите идеи по начина, по който ние ги разбираме и аз ги разбирам, близки до хората, този текст да се чуе, да може отново да бъде жив. Понеже това е един от големите ни текстове на българската литература и е важно те да не остават така затворени в книгите, да бъдат забравени. Като един от най-големите ни автори, Радичков заслужава да му отдадем вниманието, което той така или иначе заслужава", отбеляза режисьорът Дамян Тенев.

Роли в спектакъла изпълняват Явор Бахаров, Петко Венелинов, Петър Влайков, Димитър Атанасов, Емануил Костадинов, Пламен Петков, Димитър Димитров.

"Моята роля е на Исус, важен образ. Първи влиза и последен излиза от сцената", каза Явор Бахаров.

Аусайдерите - най-близо до Бога

"Йордан Радичков толкова хубаво е казал всичко в тази пиеса, че по-скоро се надявам аз да съм влязъл в това нещо, в кода на това цялото нещо. Който има очи, ще го прочете, защото както е казано в пиесата: "В снега всичко записано е". Представете си един кръг или по-скоро циферблат на часовник. Там, където е 12 часа, са Боговете, на 1 са полубоговете, на 2 са кралете, принцовете. И там където е 11 часа, преди 12, са едни изпаднали хора, аутсайдери. Хора, които са на дъното, които са на ръба, на предела на някакви свои сили или някаква своя драма, която те преживяват. Всъщност те са най-близо до 12, демек до Бог", изтъкна Петко Венелинов.

Петър Влайков представя образа на Торлака. "Един много заземен човек, близко до земята, широк човек, който трудно би приел нещо свръхестествено. Точно той получава този шамар от отвъдното. Това е много интересен конфликт - по какъв начин се променяш, когато се сблъскаш с нещо отвъд твоите възможности на възприемане, нещо, което те променя из основи, което бърка в теб и те обръща с вътрешността на обратно...", коментира актьорът.

Димитър Атанасов играе ролята на  Ангел кръчмаря. "Каквито и страсти да кипят вътре, се усеща една много голяма любов. И си мисля точно за моя образ, че когато той тръгва, вече вътрешно усещам едно много мъчно сбогуване - с всичките му страсти, с всичките му емоции, с всички тези изблици, които всеки един от героите има и накрая при тръгването усещаш една раздяла, която не е много хубава."

Пиесата е адаптирана за днешните млади

Емануил Костадинов влиза в ролята на Лазар. "Ловецът. За младите в днешно време е достатъчно добре преработена пиесата, така че да се разбере", смята той.

"Пощальонът, той се явява малко външен на цялата история. Той не е много от компанията, доста по-млад от другите, доста по-енергичен, при него има някаква такава жажда за живот, той въобще до края, той не разбира какво се случва", обяснява Пламен Петков.

Посланията на режисьора към публиката: 

"Нека не ставаме вълци, нека запазим човешкото у себе си. Нека не се изгубваме в тази инерция на съществуването. Нека да не забравяме кое е основното, а това е да бъдем хора."

Как изглежда "Януари" на хасковска сцена - слушайте и в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09