Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ислямът - във фокуса на МЕНАР 2020

Фестивалът за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка представя копродукции със скандинавски страни

| обновено на 14.01.20 в 15:04
Започва 12-тото издание на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка „София Менар“.
Снимка: www.menarfest.com

Най-награждаваният египетски филм за последното десетилетие - "На края на света" ще открие тази вечер 12-то издание на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка София МЕНАР в Дома на киното. Това ще е единствената прожекция на лентата, номинирана за „Златна палма” в Кан и представила Египет в надпреварата за чуждоезичен „Оскар”.
Фестивалът ще продължи до края на месеца, обясни един от организаторите му Здравко Григоров от компанията "Позор". Тематично целта на филмите е да представят хората, изповядващи ислям

"Това е основната обединителна линия, но в никакъв случай не е само това. Хората са свикнали, когато говорим за такъв тип кино, то да бъде малко по-различно от това, което виждаме в масовите кино салони. Историите са много по-човешки - няма специални ефекти, набляга се повече на актьорската игра, на добре написаните сценарии“. 

Сред заглавията във фестивалния афиш е "Приказният замък", последният филм на режисьора Реза Мир Карими, който ще има прожекция на 24 януари.

"И другият филм, на който искам да акцентирам от иранските заглавия тази година, е филмът "Домино", който пък на 18 януари ще има специална прожекция, по време на която ще представим книгата на Людмила Янева за жените в иранското кино", допълни Здравко Григоров пред "Хоризонт".

Интересен акцент във фестивала Sofia MENAR 2020 е представянето на копродукции между скандинавски държави и страни от Близкия Изток.
"Политическата ситуация - да, тя винаги присъства във филмите. От началото, от създаването на фестивала ние винаги имаме една такава нишка, която ни съпътства. Първо беше Арабската пролет, след това беше бежанската вълна, сега отново имаме размирици в Близкия Изток. Фестивалът е "свикнал". Няма как обстановката в региона да не се отрази и върху филмите, които ние показваме, но като цяло искаме да покажем и традициите, и културата на народите от този регион", подчерта Здравко Григоров.
„Повечето от филмите са отличени на много международни фестивали преди да бъдат показани в България. Всички те са премиерни за българските екрани, а характерното от няколко фестивала насам е, че показваме повече качествени филми за сметка на количеството им“, обобщи той.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16
Лазара Златарева

Лазара Златарева или кака Лара, както с любов я познаваме: Театърът дойде при мен по естествен начин, както и телевизията

Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Любов и драми"

В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...

публикувано на 05.02.25 в 10:03

“Макбет“ от поредицата “Опера в киното“

Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..

публикувано на 04.02.25 в 17:51