Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослав Попов: Западният свят е във фаза на супер капитализъм

Как се произвежда криза и се дестабилизират общества и държави - поглед към българския и световния опит

Мирослав Попов
Снимка: Станислава Пирчева

Целият български преход е изпълнен с тежки противоречия, а една от най-горещите точки е датата 10 януари. Финансовата криза от 90-те остава дълбоко неизяснена за българската общественост. Мнението е на Мирослав Попов, политически анализатор и юрист.

Дирижирана нестабилност

„Остават откъслечните представи и спомени, когато доларът стигна еди колко си хиляди лева и т.н. /…/ Имало е финансови и икономически фактори, които са били силно заинтересовани от едно рязко обезценяване на българския лев. Каква е технологията? Първо взимаш на юнашка вересия огромен заем. След което, понеже първо не е много хубаво да връщаш пари, второ – ако може да се обезценят парите, почваш да работиш за девалвацията им. Тези неща са много страшни, когато ги видиш в чисто човешките им измерения.“

Идеята да се върви към пазарна икономика чрез дестабилизация на финансовите ресурси е много грешна и много скъпо струва на българското общество, изтъкна Мирослав Попов.

"Стигаме до въпроса възможно ли е в едно общество като нашето, просветено до неотдавна, грамотно все още, да има толкова неадекватно разбиране за случващото се в една от най-важните му сфери – икономиката", заяви Попов. Според него има „целенасочено будалкане на хората и внушаване на неверни представи – за света, за парите, за бизнеса“.

Масовизация на бедността

При голяма инфлация и обезценяване на спестяванията на хората настъпва драстично преразпределение на национално богатство, което означава масовизация на бедността, изтъкна Попов, според когото е необходима преоценка на случилото се, довело до подобно неравновесие.

През последните десетилетия нашият западен свят навлезе в капитализъм от нова фаза – може да се нарече супер капитализъм, подчерта Мирослав Попов. Тази промяна означава, че ролята на икономиката, която произвежда вещи, намалява за сметка на икономиката, която „произвежда“ пари, правейки пари от пари. „Както от въздуха нищо не може да се произвежда, така и в икономиката е същото.“ 

Това рязко изменено съотношение между реалния и финансовия сектор в страни като нашата се отразява много по-тежко, смята Мирослав Попов, който дава пример с Чили от 70-те години и преврата на генерал Пиночет начело на военна хунта.

Надница за вестник

„Няколко месеца след идването му на власт от Чикаго пристига един самолет с 30-ина млади икономисти, т.нар. Chicago boys, добре популярни като екип по икономическа реформа. Какво се случва? В същото това Чили, където преди това е имало ляво просоциално управление, стига се до финансова дестабилизация, сменят се парите и работникът, който довчера е работил на една прилична заплата, едни прилични доходи, получава надница, с която може да си купи един вестник. Цял ден работиш за вестник. В резултат на това от тогавашното 10-милионно Чили за няколко години 1 милион чилийци емигрират.“

Мирослав Попов прави директна аналогия със случая в България от първите години на прехода и емиграцията. „И в единия, и в другия случай се създават икономически условия, съвършено неприемливи за младото и средното поколение.“

"Мога да дам десетки други примери, при които страните са дестабилизирани чрез финансови операции, чрез манипулиране на национални валути, чрез странно и абсурдно поведение на национални банкови институции. Една по-голяма икономическа грамотност на човечеството никак няма да е излишна", коментира още Попов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59