Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мориц Мошковски - преоткритият композитор

Снимка: sofiaphilharmonic.com

На 16 януари 2020 г. Софийската филхармония ще представи концерт с творби на Мориц Мошковски и Антонин Дворжак под диригентството на Владимир Кираджиев, а солист в Концерт за пиано и оркестър №1 от Мошковски ще бъде Людмил Ангелов.

Българският пианист Людмил Ангелов е известен с това, че има специално отношение към полската музика. Награден е с медала GLORIA ARTIS за заслуги към полската култура. Неговият изследователски дух от години го води по непознати пътеки - към открития, които продължават да обогатяват културното наследство не само у нас, но и в европейски мащаб. Поле за изява на тази му мисия като музикант е фестивалът "Пиано Екстраваганца", на който той е артистичен директор.

През последните години във фокуса на вниманието на Людмил Ангелов е творчеството на Мориц Мошковски. Композиторът е роден в Полша през 1854 г., израства в Германия, където преминава и основното му музикално обучение, а животът му завършва в Париж, където в началото на ХХ век той е уважаван клавирен педагог, учител на прочути пианисти като Владо Перлемутер, Йозеф Хофман, Ванда Ландовска и др. В най-популярна част от създадената от Мошковски музика се превръщат етюдите му за пиано, които и до днес са настолна литература за младите пианисти.

Концертът за пиано и оркестър, опус 3, Мориц Мошковски пише през 1874 г. Въпреки факта, че самият Ференц Лист харесва творбата и двамата я изпълняват на две пиана, тя не е издадена приживе на автора и може би затова манускриптът остава скрит за изпълнителите и публиката повече от 120 години във Френската национална библиотека. Пианистът Людмил Ангелов и диригентът Владимир Кираджиев са сред хората, които го преоткриват в началото на XXI век, работят по редактирането му за издаване на нотния материал и след това по звукозаписната му премиера. Записите са направени с Шотландския симфоничен оркестър на Би Би Си в Глазгоу през 2015 г. и получават висока оценка в много от най-престижните специализирани издания по света.

Историята на концертните изпълнения на Концерта за пиано и оркестър №1 от Мошковски все още е кратка - първото от тях е във Варшава през 2014 г. Година по-късно Людмил Ангелов и Владимир Кираджиев си партнират с Русенската филхармония в Русе и София. На 16 януари 2020 г. двамата музиканти-откриватели и изследователи ще представят находката си заедно със Софийската филхармония в зала "България" - очаквано събитие и за столичната публика.

Интересни подробности за това произведение пианистът Людмил Ангелов разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36
Сцена от „Великият Гетсби“

"Великият Гетсби" – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през месец април, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и други..

обновено на 25.04.24 в 14:21

Илона Иванова – гласът на Алфира в Baldur's Gate 3

Музиката на българския композитор Борислав Славов към видео играта Baldur's Gate 3 спечели наградата на BAFTA /Британската академия за филмово и телевизионно изкуство/. По този повод специален гост в предаването за музикално-сценични изкуства “ Каста дива “ беше младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова,..

публикувано на 25.04.24 в 13:52
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31