Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мориц Мошковски - преоткритият композитор

Снимка: sofiaphilharmonic.com

На 16 януари 2020 г. Софийската филхармония ще представи концерт с творби на Мориц Мошковски и Антонин Дворжак под диригентството на Владимир Кираджиев, а солист в Концерт за пиано и оркестър №1 от Мошковски ще бъде Людмил Ангелов.

Българският пианист Людмил Ангелов е известен с това, че има специално отношение към полската музика. Награден е с медала GLORIA ARTIS за заслуги към полската култура. Неговият изследователски дух от години го води по непознати пътеки - към открития, които продължават да обогатяват културното наследство не само у нас, но и в европейски мащаб. Поле за изява на тази му мисия като музикант е фестивалът "Пиано Екстраваганца", на който той е артистичен директор.

През последните години във фокуса на вниманието на Людмил Ангелов е творчеството на Мориц Мошковски. Композиторът е роден в Полша през 1854 г., израства в Германия, където преминава и основното му музикално обучение, а животът му завършва в Париж, където в началото на ХХ век той е уважаван клавирен педагог, учител на прочути пианисти като Владо Перлемутер, Йозеф Хофман, Ванда Ландовска и др. В най-популярна част от създадената от Мошковски музика се превръщат етюдите му за пиано, които и до днес са настолна литература за младите пианисти.

Концертът за пиано и оркестър, опус 3, Мориц Мошковски пише през 1874 г. Въпреки факта, че самият Ференц Лист харесва творбата и двамата я изпълняват на две пиана, тя не е издадена приживе на автора и може би затова манускриптът остава скрит за изпълнителите и публиката повече от 120 години във Френската национална библиотека. Пианистът Людмил Ангелов и диригентът Владимир Кираджиев са сред хората, които го преоткриват в началото на XXI век, работят по редактирането му за издаване на нотния материал и след това по звукозаписната му премиера. Записите са направени с Шотландския симфоничен оркестър на Би Би Си в Глазгоу през 2015 г. и получават висока оценка в много от най-престижните специализирани издания по света.

Историята на концертните изпълнения на Концерта за пиано и оркестър №1 от Мошковски все още е кратка - първото от тях е във Варшава през 2014 г. Година по-късно Людмил Ангелов и Владимир Кираджиев си партнират с Русенската филхармония в Русе и София. На 16 януари 2020 г. двамата музиканти-откриватели и изследователи ще представят находката си заедно със Софийската филхармония в зала "България" - очаквано събитие и за столичната публика.

Интересни подробности за това произведение пианистът Людмил Ангелов разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отзвук от премиерата на “Вълшебната флейта“

Софийската национална опера представи втората си нова продукция за 2024 г. – операта “Вълшебната флейта“ от Моцарт в режисьорския прочит на Вера Петрова. На среща с журналистите в навечерието на премиерата, и постановъчният екип, и изпълнителите на главните роли ни подсказаха, че ни очакват изненади в една нетрадиционна продукция. Наистина..

публикувано на 18.03.24 в 18:38

"Нашето тяло" - от микроистории към макроплана на френското здравеопазване

В мозайката от микроистории филмът хваща и макроплана на френското здравеопазване . Това каза  Савина Петкова, кинокритик и селекционер на документалния конкурс на София филм фест , която представи пред БНР  документалния филм "Нашето тяло" на Клер Симон , който е част от програмата на София филм фест. Във филма, разказващ над 40..

публикувано на 18.03.24 в 15:23

Инес Субашка представи новата си книга "Детелина: живот в бездната"

"Детелина: Живот в бездната" е книга за дете, изоставено от майка си, и майка - изоставена от дъщеря си поради най-трудната причина за възприемане - смъртта. Книга за живота в бездната и за отчаяния опит да продължиш напред." - Инес Субашка Инес Субашка се занимава  професионално със спорт от 12 годишна. Първоначално тренира баскетбол в продължение..

публикувано на 18.03.24 в 10:39
Снимката е илюстративна

Мерседес Гозано: Правя нестандартни бижута за нестандартни хора

В Израел много от жените сами си правят украшенията . Други - търсят необичайното в бутиците.  Мерседес Гозано пристига от Буенос Айрес в Израел преди 26 години, когато е малко дете, многообещаваща комбинация от баща италианец и майка французойка. Какво се е получило? Според израелците, Мерцедес е автомобил. Затова всички я познават като Мерси...

публикувано на 16.03.24 в 11:30

Музикалната академия представя ново издание с песни на Тодор Попов

"Диалогът със самотата в камерните песни на Тодор Попов" е наречен концертът, който ще се състои на 17 март от 18:00 ч. в концертната зала на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София с участието на певците Гергана Георгиева - сопран, Анна Янкова - мецосопран, Михаил Михайлов - тенор, Георги Бейков - бас и пианистката Александра..

публикувано на 14.03.24 в 17:06
Изкуствоведите Теодора Константинова и Радослав Механджийски, създатели на платформата Art and Culture Today

Радослав Механджийски: Съвременното изкуство освежава перспективата

"Широко изкуство", или Wide Аrt – този форум ще се състои идната събота - 16 март, от 14,00 до 18,30 часа в Центъра за съвременно "Топлоцентрала" в София. Искаме да разширим понятието за изкуство , поясни за БНР изкуствоведът Радослав Миханджийски, който живее и работи в Китай. По думите му, съвременното изкуство е изключително..

публикувано на 14.03.24 в 11:28
Панчо Владигеров

Спомен за създаването на Рапсодия "Вардар" от Панчо Владигеров

През 2024 г. отбелязваме 125 години от рождението на двамата братя близнаци Владигерови - на 12 март е роден Любен Владигеров, цигулар с международна кариера, а на 13 март - големият български композитор Панчо Владигеров. Безспорно един от великите шедьоври в българската музика е Българска рапсодия “Вардар“ от Панчо Владигеров. За нейното..

публикувано на 13.03.24 в 16:51