Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ружа Смилова: Обществото ни е патологично

Домашното насилие - частен или обществен проблем

Йорданка Бекирска: Домашното насилие следва да бъде криминализирано

Снимка: БГНЕС

Обществото позволява на социопати безпрепятствено да продължават насилието, толерирайки насилие в средите си. Тезата е на Ружа Смилова, преподавател в Катедра "Политология" на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Обществото всъщност е патологично. Ние не се впечатляваме, нямаме емпатия към жертвите на по-силните. Нямаме емпатия към слабите. Например не обучаваме децата си в училище на ненасилие. Не ги научаваме, че трябва да съчувстват и да помагат на жертвите на всяка форма на насилие, не само на насилието сред жени", подчерта Смилова в предаването "Хоризонт до обед".

Ружа Смилова

Случаят с експлозията в жилищен блок във Варна преди дни е интересен с това, че показва по какъв начин един личен въпрос, какъвто са отношенията между двама и ревността на единия към другия, всъщност се превръща в обществен проблем, допълни Ружа Смилова. 

Обществото ни реагира закъсняло и неадекватно, е мнението на Смилова. "Не може наказателната политика да реши проблем на интеграция, на адекватна социализация. Колкото повече бездействаме, толкова повече социопати ще има в обществото ни, просто защото обществото ни се е разболяло. И то като чели губи инстинктите си за самосъхранение", каза Ружа Смилова. 

Главното неразбиране е, че насилието не е проблем на конкретното семейство, отбеляза адвокат Йорданка Бекирска, посланик за България към Международната организация "Адвокати за жените", член на постоянната комисия за човешки права на Европейската адвокатура. 

Йорданка Бекирска

"Това не е само на единицата семейство проблем. Той не е затворен в рамките на четирите стени. Напротив, всеки един от нас с бездействието си е виновен за това, което се случва във всяка една семейна единица. Защото даже не трябва да се говори за толериране и за нулева толерантност към насилието. Трябва да се говори за пълно неприемане, защото трябва то да бъде изкоренено и във всичките му форми", коментира Бекирска. 

Кризисните центрове за жертви на насилие не са достатъчни, смята Бекирска, според която единствено неправителствените организации полагат полагат усилия да съхраняват живота на хора в риск и да им помагат да излязат от ситуацията, в която се намират.

Финансирането по Закона за защита от домашното насилие е много малко. Държавата отпуска по 1 лев и 20 стотинки за жени, настанени в кризисни центрове, заяви още юристът.

"В крайна сметка България е една от малкото държави, в която насилието не е криминализирано - само по себе си домашното насилие под всичките му форми да бъде престъпление. Не, то не е", изтъкна Йорданка Бекирска.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява . Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство. Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско. "Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро . Животновъдството се унищожава и там..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17