Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Извън стереотипа на високотехнологичното развитие

Изложба в Пловдив показва пъстрите лица на Китай

Представени са вековни традиции на малките народи на страната

Изложбата „Многото лица на дракона” в Плводив
Снимка: Кремена Данева

Една от галериите в пловдивския квартал Капана е домакин на изложбата „Многото лица на дракона”, която представя етническото многообразие на Китай. 

Посетителите могат да се потопят в атмосферата на живота далеч от мегаполисите - там, където малките народи на Китай, които са повече от 50, пазят и предават на поколенията вековните си традиции. 
С екзотичната изложба Класната стая „Конфуций” към Пловдивския университет отбелязва четвъртата годишнина от създаването си. В момента в двете специалности с китайски език във висшето училище се обучават над 60 студенти.

„С тази експозиция искаме да покажем Китай извън стереотипа за високотехнологично развитие, такъв, какъвто повечето хора не са го виждали, чрез неговите малки народи“, казва Елица Миланова - преподавател по китайски език и координатор на Класната стая „Конфуций“. 

Изложбата „Многото лица на дракона” в Плводив

Сред експонатите се открояват реплики на национални костюми и украшения на някои от етносите, фолклорни кукли, снимки, сред които и направени от студенти при посещението им в провинция Юннан, където  етническото многообразие е най-голямо. На информационните табла могат да се открият интересни факти за някои от малцинствата. 

"Например за Ачан, които се славят като най-добрите производители на ножове. Традиция е, че в тяхното общество момчето още при раждането получава малък нож, който пази целия си живот. След това, когато поотрасне и стане вече юноша получава малка сабя. Когато срещне любовта на живота си подарява тази сабя в знак, че иска да се ожени за нея и тогава получава голяма сабя, която той носи, а любимата му остава с малката", обясни Елица Миланова. 

Сред експонатите са и традиционните китайски обувки.

"Обувките имат много интересна висока предна част, която е бродирана ръчно. Знаете, че в Китай е съществувал обичая краката да се бинтоват. Всъщност те стават малки и стават като фон на изкуство, което се показва върху тях", допълни Миланова.

Изложбата „Многото лица на дракона” в Пловдив

Представяйки за посетителите характерните особености на всеки от многобройните етноси в Китай, Елица Миланова разказва и за сходни с българските обичаи. Например краденето на булка, даването на откуп за нея, прощъпулник и други. 

За четирите години от създаването си Класната стая „Конфуций“ е била домакин на множество изложби, работилници, майсторски класове и открити лекции.

„Тук студентите, изучаващи китайски език, получават и информация за различните образователни програми", казва ръководителят на езиковата катедра Юлияна Чакърова. "Всички имат възможност да специализират в Китай, което е изключително важно, защото специалността е трудна и без потапяне в самата култура и езикова среда е доста трудно да се усвои на достатъчно добро ниво езикът". 

„Имаме възможност да учим в Китай за една или  две години“, споделя Светлана, която завършва първия си семестър в специалността "Приложна лингвистика" - китайски с английски език.

"Избрах китайския, защото е различен и малко хора го знаят. Интересното е, че той няма азбука и всеки един символ се учи поотделно. Всеобщо схващане и мит е, че един йероглиф може да означава цяло изречение. Това всъщност не е така. Един йероглиф означава или една сричка, или, ако е дума, то е едносрична дума, която се отбелязва с един йероглиф".

В момента 30 възпитаници на Пловдивския университет учат и специализират в китайски висши училища.

Повече за многоликия Китай можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Кремена Данева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12