Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Вакъвчиев: Енергоефективността на уредите зависи от начина на експлоатация

От догодина нови етикети ще ни ориентират по-точно за параметрите на електроуредите

Снимка: БГНЕС

Около 55-60% можем да спестим от монтажа на по-качествени климатици в сравнение с вентилаторните печки и маслените радиатори. Това каза в предаването „Преди всички“ Йордан Вакъвчиев, управител на магазин за техника. Колко енергоефективен е един електрически уред, зависи от начина на експлоатация, подчерта той.

Най-евтиният отоплителен уред – вентилаторният, наричан от хората „духалка“, стопля бързо, но нетрайно, при това хаби доста ток.

Конвекторните печки с реотан и чувствителен термостат пък помагат да отопляват помещения, в които не се губи топлина, обясни Вакъвчиев: 

„По-голямата част от времето го прекарва в „изчакване“, за да започне да топли. Ако имате добра изолация и добра дограма, на тази печка ще ѝ се наложи да се включи десет пъти за денонощие по пет минути, което вече я прави доста икономична“.

За много от отоплителните уреди важи правилото - по-добре да работи на 1, но да не се спира, за да може уредът да стане по-икономичен, отбеляза още Йордан Вакъвчиев.

Редовна грешка, която допускат нашите клиенти, е да се приберат вечер от работа, да констатират, че е станало 13-14 градуса, пускат климатика на 29, работи на максимум, което го „стресира“ и не му позволява да навакса, да достигне желаната температура и да мине в икономичен режим, какъвто е смисълът на един съвременен климатик“.

Новите уреди имат и по-добри характеристики на шума, включително се предлагат модели за спалня със занижени параметри на шум, каза още Вакъвчиев.

При сегашните цени на тока, ако използваме климатик през целия отоплителен сезон в рамките на около 5 месеца, един хубав климатик на цена около 1000 лева се изплаща за около две години, коментира той.

Всяка стока, влизаща законно на българския пазар, преминава през няколко инспекции за безопасност и дали отговаря на зададените данни – например шум, консумация на енергия и други, посочи още Йордан Вакъвчиев.

От март догодина влизат в сила нови енергийни етикети върху електроуредите: 

Все повече клиенти обръщат внимание върху енергийната ефективност на уреда. Една такава информация би била полезна на клиента и донякъде би повлияла на избора какъв уред би си купил. По-подробната информация ще се състои в това, че не само тези класове: букви А с + по тях, два плюса, три плюса, което вече става малко заблуждаващо, а ще има и вече по-точни киловати на база годишна консумация“.

Интервюто с Йордан Вакъвчиев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16