Около 55-60% можем да спестим от монтажа на по-качествени климатици в сравнение с вентилаторните печки и маслените радиатори. Това каза в предаването „Преди всички“ Йордан Вакъвчиев, управител на магазин за техника. Колко енергоефективен е един електрически уред, зависи от начина на експлоатация, подчерта той.
Най-евтиният отоплителен уред – вентилаторният, наричан от хората „духалка“, стопля бързо, но нетрайно, при това хаби доста ток.
Конвекторните печки с реотан и чувствителен термостат пък помагат да отопляват помещения, в които не се губи топлина, обясни Вакъвчиев:
„По-голямата част от времето го прекарва в „изчакване“, за да започне да топли. Ако имате добра изолация и добра дограма, на тази печка ще ѝ се наложи да се включи десет пъти за денонощие по пет минути, което вече я прави доста икономична“.
За много от отоплителните уреди важи правилото - по-добре да работи на 1, но да не се спира, за да може уредът да стане по-икономичен, отбеляза още Йордан Вакъвчиев.
„Редовна грешка, която допускат нашите клиенти, е да се приберат вечер от работа, да констатират, че е станало 13-14 градуса, пускат климатика на 29, работи на максимум, което го „стресира“ и не му позволява да навакса, да достигне желаната температура и да мине в икономичен режим, какъвто е смисълът на един съвременен климатик“.
Новите уреди имат и по-добри характеристики на шума, включително се предлагат модели за спалня със занижени параметри на шум, каза още Вакъвчиев.
При сегашните цени на тока, ако използваме климатик през целия отоплителен сезон в рамките на около 5 месеца, един хубав климатик на цена около 1000 лева се изплаща за около две години, коментира той.
Всяка стока, влизаща законно на българския пазар, преминава през няколко инспекции за безопасност и дали отговаря на зададените данни – например шум, консумация на енергия и други, посочи още Йордан Вакъвчиев.
От март догодина влизат в сила нови енергийни етикети върху електроуредите:
„Все повече клиенти обръщат внимание върху енергийната ефективност на уреда. Една такава информация би била полезна на клиента и донякъде би повлияла на избора какъв уред би си купил. По-подробната информация ще се състои в това, че не само тези класове: букви А с + по тях, два плюса, три плюса, което вече става малко заблуждаващо, а ще има и вече по-точни киловати на база годишна консумация“.
Интервюто с Йордан Вакъвчиев можете да чуете в звуковия файл.
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..