Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социалното министерство търси решение за възрастните, нуждаещи се от личен асистент

Дават още една възможност на общините да кандидатстват с проекти за патронажна грижа, има неусвоен ресурс

Зорница Русинова
Снимка: БГНЕС

Близо 13 хиляди болни и възрастни хора няма да получат подкрепа от личен асистент през първите два месеца на годината. По Закона за личната помощ хората с увреждания, които са с право на чужда помощ, трябва да получат асистентска подкрепа след оценка на индивидуалните им потребности. От действието на закона до края на 2020 година са изключени нуждаещите се, на които ТЕЛК/НЕЛК не им е определил ползването на асистенти, като и тези, които нямат експертно решение.

"За нас най-важно е да намерим решение за всеки един човек, който има необходимост от такъв тип услуга. За съжаление правният вакуум, който се случи заради приетия под натиск Закон за личната помощ ни изправи пред подобно предизвикателство, както отлагането на Закона за социалните услуги, защото Министерството на труда и социалната политика повече от 10 години, от 2007 година насам, изпълнява много успешно заедно с общините много инициативи - над 100 хиляди човека са минали през такъв тип услуги", коментира в предаването "Хоризонт до обед" заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.

"Но за нас трайното решение на асистентската подкрепа е с влизането на Закона за социалните услуги, разработването на стандарт за такъв тип държавно делегирана дейност. И от началото на следващата година се надявам това да бъде факт", допълни Русинова.

Тя увери, че с бързи темпове се търси решение да получат подпомагане и хората, които не могат да ползват личен асистент

Най-тежко е състоянието на 6 хиляди души, които не могат да получат лична помощ.

"Същевременно виждаме, че от влизането в сила на Закона за личната помощ доста нараства и броят на хората, които се ползват от този закон. От септември, бройката им беше около 5 хиляди човека миналата година, в момента са близо 20 хиляди", съобщи Зорница Русинова. 

Социалното министерство разчита на подкрепа от общините, които имат проекти за патронажна грижа.

Работна група подготвя предложения до министъра на труда и социалната политика. "Съвсем скоро ще може да стартира тази програма. Тя ще обхваща хората, които по Закона за личната помощ нямат възможност да ползват лични асистенти. За нас е важно трайно да решим проблема, а не ад хок с ежегодни програми", изтъкна заместник-министърът.

Част от общините не са подали проекти за схемата за патронажна грижа по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".

"За момента в 157 общини се изпълняват проекти за патронажна грижа. Около 13 хиляди човека получават ежедневно до 2 часа на ден подкрепа от болногледач, от здравен асистент или от медицинска сестра. За момента има неусвоен финансов ресурс от почти 15 милиона", изтъкна Зорница Русинова. 

През март отново ще бъде отворена процедурата за всички общини, които не са кандидатствали. "Да могат да разработят своите проекти. Ще ще се опитваме да надграждаме тези проекти, защото пътят ни оттук нататък по отношение на грижата за възрастни хора, за хора с увреждания, ние да създаваме все повече т. нар. интегрирани здравно-социални услуги, където социалната работа, личният, домашният асистент, социалният асистент добре си взаимодействат със системата на здравеопазването".

Зорница Русинова заяви, че е потресена от сигнала за насилие върху възрастни в Центъра за настаняване от семеен тип на хора с деменция в Пловдив. Инспекторатът на Агенцията за социално подпомагане проверява случая.

"Не може да се толерира такова отношение и не ми се иска такъв тип случаи, в които има лоша грижа за хората, да компрометират въобще идеята за социално-здравните услуги", коментира Русинова.

Голямата реформа в тази сфера предстои с влизане в сила на новия Закон за социалните услуги, подчерта тя. "Неслучайно в този закон е предвидена отделна агенция, която ще гарантира качеството по аналогия на медицинския одит".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18