Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лора Любенова: Ние сме единствената европейска страна без национален план

Хората с деменция - не семеен, а обществен проблем

Надежда Тодоровска: В здравната ни система липсва звено за домашна грижа

За дома в село Горско Косово, община Сухиндол, бяха огласени фрапиращи случаи.
Снимка: БГНЕС

Грижата за хората с деменция не е проблем на семейството, а на обществото – това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Лора Любенова от Гражданско сдружение Алцхаймер – България.

„Ние сме застаряваща нация. Ако не намерим решение на този проблем сега, по-късно ще има много по-големи последствия за нас като общество. На всеки един болен, ако трябва да има и един болногледач от семейството вкъщи означава, че икономически този човек също не може да се реализира професионално на пазара на труда“, заяви тя.

Хората с деменция у нас наброяват около 100 хиляди души, а в домове са едва 1% от тях. От Гражданско сдружение Алцхаймер – България апелират за изработване на национален план и стандарти за грижата за хора с деменция.

„Ние сме единствената европейска страна без национален план“, посочи Лора Любенова. „До някаква степен деменцията е една стигма и тема табу, по която семействата се страхуват да говорят. Положението е много тежко и трудно за всеки, който попадне в тази ситуация.“

„Тази болест се очаква да бъде бичът на 21 век. Социалните и здравните институции и системи може би няма да издържат, ако не се намери устойчиво решение“, коментира Любенова.

Нямаме информация докъде е стигнала Националната здравна стратегия и къде е мястото на възрастните хора с деменция в нея, каза още Лора Любенова.

„Индивидуално, във всеки един ден, ако сега се влезе на проверка, ще се разкрият такива ужасяващи ситуации, каквато беше в началото на годината в един дом, сега във втори“, допълни Лора Люченова. 

Отвъд финансирането на строителството и на сградите стои въпросът за обучението на специалисти, подчерта Любенова.

„Мой близък беше болен от деменция. Когато подадеш в бюрото по труда обява, че искаш да наемеш болногледач, който е трениран и обучен, за да се грижи за дементно болни и виждаме в интернет, че е имало обучение, финансирано по програма за такива болногледачи, се оказва, че те всички са напуснали страната, за да се грижат за дементно болни в Западна Европа. Този проблем е голям бич за семействата, да мислят как да се грижат за техния близък.“

Тези хора имат нужда 24/7 от наблюдение и обгрижване, обобщи Любенова.

Българският червен кръст има подобна програма за обучение на професионални болногледачи, която осъществява съвместно с Медицинския университет.

БЧК стартира през 2003 година програма, фокусирана върху грижата за възрастни хора в домашна среда. С помощта на Швейцарския червен кръст е била създадена програма за подготовка на служители в центровете за домашни грижи на БЧК. Програмата отговаря на всички европейски изисквания и е лицензирана в Националната агенция за образование и обучение.

Останалите програми, финансирани от ЕС, залагат подобно обучение в доста скромни параметри, отбеляза д-р Надежда Тодоровска, заместник-генерален директор на БЧК.

Не повече от пет дни обучение. Човек, който няма трудови навици и се очаква да бъде в помощ на възрастни хора с хронични заболявания, трайни увреждания, специфични нужди няма как в рамките на 5 дни, 40 часа, да научиш човек и да го обучиш да може да отговори на някакво качество на услугата след това.“

120 часа трае обучението в БЧК за домашни помощници и този минимум от 120 часа е базисно обучение. Следва допълнително текущо обучение за надграждане на уменията. 160 часа се предвиждат за допълнителна квалификация на медицинските сестри, които въпреки висшето си образование са подготвени и имат своята практика в болнични заведения.

В нашата здравна система липсва именно това звено – за домашна грижа, изтъкна д-р Тодоровска.  

БЧК работи на базата на добри практики от Германия, Швейцария и Австрия. В Швейцария обучението трае 720 часа, а в Австрия 440.

За всички социални услуги трябва да имаме стандарт за качество, посочи още Тодоровска. „Защото иначе няма значение откъде идват средствата – дали те са публични: от държавния бюджет, от европейски фондове, дали са от нашите джобове, защото искаме да се грижим за нашите възрастни хора в семейството. Трябва да знаем, че ако плащаме, ние плащаме за качествена услуга.“

Трябва да има лицензионен режим за организациите, предоставящи подобни услуги, а сега съществува единствено регистрационен режим, подчерта Надежда Тодоровска.

Двете мнения в детайли чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На митинг в Детройт Джо Байдън отново потвърди намеренията си да остане в предизборната надпревара

На митинг с избиратели в Детройт президентът Джо Байдън отново потвърди своите намерения да остане в предизборната надпревара за Белия дом. На митинг пред 2000 поддръжници на Демократическата партия Байдън определи себе си като "шампион на народа, който се намира под обсадата на силите на елита във Вашингтон". "Аз съм кандидатът на тази партия, защото..

публикувано на 13.07.24 в 19:15

Аднан Хускич: На политическо ниво отричането на геноцида в Сребреница не спира

В четвъртък - 11 юли - босненските мюсюлмани отбелязаха с поклонение на мемориалното гробище Поточари 29-ата годишнина от клането в Сребреница, признато от съдилищата на ООН за геноцид срещу местното мюсюлманско население. Повече от 8000 възрастни мъже и момчета бошняци са отведени от там на 11 юли 1995 година от армията на босненските сърби и..

публикувано на 13.07.24 в 10:42

Бивш наркозависим: Mечтите и целите остават на заден план

Възрастовият праг на зависимите от наркотици пада до 12-13-годишни деца. За негативната тенденция съобщи Валентин Русимов от терапевтичния център за лечение на зависимости "Отвори очи". Центърът се намира във варненския квартал "Виница" и е създаден по инициатива на отец Георги Фотакиев. С подкрепата на православната църква от над 20 години отец..

публикувано на 12.07.24 в 09:46

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18