Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българи записаха албум с Кралската филхармония в Лондон

| обновено на 21.01.20 в 15:46

В коледен подарък за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" се превърна премиерното представяне в радиоефира на най-новия звукозаписен проект на цигуларя Иво Станков и пианиста Лъчезар Станков. Двамата братя, които от години живеят и работят в Лондон, влизат в историята на лондонската Кралска филхармония като първите българи, които осъществяват записи с този оркестър. Диригент е Линус Лърнър.

Албумът с музика на Феликс Мендерсон-Бартолди - Концерт за пиано в сол минор, опус 25, и Концерт за цигулка, пиано и оркестър в ре минор - е посветен на паметта на оперната певица Ваня Ватралова-Станкова - третия член на познатия ни "Станков ансамбъл", за съжаление отишла си твърде рано от света през 2017 г.

Иво Станков, който организира Лондонския фестивал на българската култура, разказва:
"Имахме възможност да работим с Кралския филхармоничен оркестър и те изявиха желание да участват в този проект, което, разбира се, беше много приятно и за нас." 

И още нещо, свързано с една от творбите на Феликс Менделдон-Бартолди, записани в този албум на братята Иво и Лъчезар Станкови:
"Концертът за цигулка, пиано и оркестър по принцип се изпълнява като камерен. Ние намерихме партитурите на Менделсон, който е написал и оркестрация за медни духови и тимпани, в по-голям мащаб да се изпълнява този Концерт. Няколко години след това се оказва, че тези партитури са каталогизирани на съвсем различно място - той е бил в Лондон, а те - в Лайпциг. И по този начин дори не са надписани като част от тази негова творба. И се загубват за много години. В началото на ХХ век, по стечение на обстоятелствата ги намират и ги каталогизират заедно, но Концертът за цигулка, пиано и оркестър продължава да се изпълнява като камерен. Ние решихме да направим тази оригинална версия, защото в Европа има само няколко изпълнения. За нас беше много интересно - да намерим нотите, да ги включим, така че има нещо малко по-специално в този запис."

А записите са осъществени в Лондон - в концертната зала на училището "Уитгифт", където Иво и Лъчезар Станкови преподават музика. Още интересни подробности чуйте в интервюто с Иво Станков в звуковия файл.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54