Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Андрей Чорбанов: Иновативните терапии на рака все още са скъпи и недостъпни

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Най-различни научни групи работят за създаване на нови Т-клетъчни терапии и постоянно могат да се очакват нови открития. Друг е въпросът доколко те могат да бъдат директно приложени. И в момента прилаганите Т-клетъчните терапии, които са много успешни за дадени тумори, са изключително скъпи и на практика неприложими за здравни системи от типа на нашата.“
   

Това обясни в предаването „Хоризонт до обед“ доц. д-р Андрей Чорбанов, ръководител на Лаборатория по експериментална имунология в Института по микробиология „Стефан Ангелов“ на БАН. Той коментира новината за ново имунно откритие, което дава надежди за терапия срещу всички видове рак. Според Чорбанов технологиите, с които се правят научните пробиви в борбата с рака, все още не са масово достъпни и не е сигурно доколко в близко бъдеще „такава експериментална терапия може да бъде приложена“.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Твърде рано е да се каже дали новината е революционна, защото учените знаят колко много етапи на проверка трябва да преминат тези нови открития, както и дали могат да бъдат ефективни в реални условия, коментира ученият. По думите му откритието е базово. Т-клетъчните терапии продължават да се развиват, те са сред най-модерните и щадящи организма терапии, посочи той.

Методите, включващи радиолъчение, химиотерапия и прочее са в сферата на все още много бруталната терапия с изключително много странични поражения върху организма на човек. Докато много по-модерните и съвременни имунотерапии са изключително щадящи и в много по-голяма степен запазват останалите здрави тъкани непокътнати от тази терапия.“

Т-клетъчната терапия има няколко направления. При едно от тях се вадят клетки на самия пациент, които се „обучават“ по различни методологии да разпознават туморите, разказа доц. д-р Андрей Чорбанов. „Било с генетични технологии да им се вгради рецептор, който да разпознава туморните клетки, да бъдат просто активирани.“

Ограниченията при подобни терапии се явяват в това, че клетките разпознават или биват научени да разпознават конкретни видове рак. Много видове рак обаче така се „маскират“ в клетката, че става много трудно за организма да отличи здравата клетка от туморната, поясни още доц. Чорбанов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24

Биляна Дудова ще се бори на репешажите за бронза

Биляна Дудова ще участва на репешажите за бронза в категория до 62 килограма за жени от турнира по борба на Олимпадата в Париж, след като победилата я по-рано на четвъртфиналите Ирина Коляденко от Украйна надви трикратната световна шампионка и сребърна медалистка от Токио 2020 Айсулу Тинибекова от Киргизстан на полуфиналите. Коляденко взе реванш срещу..

публикувано на 09.08.24 в 21:46

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все по-често..

публикувано на 06.08.24 в 13:34

Ваня Стайкова: Здравословният секс е антидот на болестите

„Около 70 процента от гледаемостта на темите в канала „Попитайте Ваня“ идва от мъжката аудитория. Мъжете се интересуват най-много от теми за потентността, ерекцията и какво харесват жените в секса“. Това разказа в интервю за предаването „Летни нощи“ по Хоризонт Ваня Стайкова, приложен психолог и създател на Youtube канал за междуличностни и..

публикувано на 06.08.24 в 09:56

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11