Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антоанета Пенева: "Приобщаващото образование" не може да се нарече приобщаващо

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Веска Събева: Има непряк отказ на НЗОК хора с увреждания да получават медицински изделия

| Репортаж
Снимка: Pixabay

Нормативни промени, които да улеснят работата на лекарите в ТЕЛК и да гарантират справедливо и компетентно оценяване на хората с увреждания, поискаха неправителствени организации ден преди 3 декември, Международния ден на хората с увреждания. Техни представители поставиха и проблемите, с които се сблъскват тези хора - от детска възраст до дълбока старост.

Всичко започва от интеграцията на децата с различни увреждания в училище. За тези с двигателни затруднения препятствието идва още на входа на сградата, освен ако няма нужните съоръжения, коментира Антоанета Пенева от Асоциацията за невромускулни заболявания.

"Там, където има достъп, е ок. Където няма, родителите "изкачват" децата си на ръце. Изисква се сила, спокойствие на детето. Средата е враждебна наистина. Ако преодолеем тези стълби и т.н., следва местенето по кабинетите. Тези деца остават самички в този час. Трябва да има много голяма промяна! Приобщаващото образование към момента не бих казала, че може да се нарече приобщаващо."

Снимка: БНР

Проблем е и достъпът на хората с увреждания до нови медицински изделия и такива за нови заболявания, ако очакват заплащане от Здравната каса. Заради липсата на адекватна процедура, по която такива изделия да се включват в списъка на Касата, от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия обмислят да съдят държавата. Според Веска Събева едно от полезните изобретения, които се ползват по света при епилепсия, е специален часовник.

"Касата ги отхвърли. Такива условия ми постави, за да могат да бъдат включени тези медицински изделия, които са в невъзможността за една НПО, дружество на специалистите, дори не знам дали самата Здравна каса може да ги направи всичките тези изследвания, които се изискват. Това е непряк отказ тези хора да получат медицински изделия, които са им необходими за техния живот."

Веска Събева   Снимка: Мая Данчева
Веска Събева Снимка: Мая Данчева

Събева пояснява, че въпросният часовник – гривна предупреждава за тежък пристъп.

От следващата година в сила влиза актуализиран списък на медицинските изделия и помощните средства, поемани от Здравната каса. Стойностите, които ще се заплащат с обществени пари, са увеличени. Пълнолетните хора с двустранна глухота например вече ще има възможност да получат по два слухови апарата, вместо по един, както беше досега, обясни Мария Кръстева от Асоциацията на децата с увреден слух.

"Това, което досега поемаше Здравната каса, беше недостатъчно. С много усилия и настояване искахме да бъдат променени тези лимити. Това, което ме притеснява е, че фирмите отново ще си увеличат стойността на слуховите апарати и хората пак няма да могат да си получат качествения апарат. Когато ти отпуска държавата 170 лева, както е за възрастните хора, а най-евтините апарати струват 450…"

При децата цените са от порядъка на хиляди лева, уточнява Кръстева.

Снимка: БГНЕС

Колкото до новата организация на освидетелстване в ТЕЛК, според която документите на човек от Благоевград могат да се разгледат от комисия в Силистра, има голям брой оплаквания за значително намалени проценти инвалидност, потвърждава Георги Колев, председател на Съюза на инвалидите.

"Голямата надежда, която имахме всички – да се пребори корупцията в ТЕЛК съставите чрез този случаен принцип на разпределяне, потенциално има възможност пак да има корупция, но вече не в ТЕЛК съставите, а в специалистите преди самото преосвидетелстване или освидетелстване."

Има и оплаквания от хора, при които преосвидетелстването се е забавило по вина на ТЕЛК комисиите и при които са спрени пенсията и месечната социална помощ, както и асистентската услуга, въпреки че нормативно това не е разрешено.

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета. Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49