Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се тълкува понятието "политическо правосъдие"

Крум Зарков, Христо Иванов и проф. Тодор Галунов пред БНР

Иван Гешев и Румен Радев
Снимка: БГНЕС

Искането на главния прокурор Иван Гешев към Конституционния съд, свързано с президента, е необяснимо. Това каза пред БНР депутатът от БСП Крум Зарков. Той обясни, че зададените въпроси имат ясен отговор в чл. 103 от Конституцията и в практиката на КС. Според него въпрос е и доколко допустимо е такова питане, защото КС вече се е произнасял, че въпросът за отговорността на президента по чл. 103 не може да бъде предмет на едно общо тълкувателно решение, а се преценява случай по случай, съгласно Конституцията. Крум Зарков

"Конструкцията на президентския имунитет е изградена така, че да бъде осигурена максимална независимост на президента и вицепрезидента в изпълнение на своите правомощия по Конституция", уточни Зарков.

Посланията от речта на Румен Радев

"Държавният глава остава верен на посланията от предизборната си кампания", посочи депутатът от БСП и уточни, че Радев е обещал тогава, че ще бъде честен с гражданите и ще поставя въпросите спокойно и аргументирано и без да спестява нищо.

Според Христо Иванов - съпредседател на "Демократична България", президентът е назовал правилни проблеми и е очертал правилни перспективи, но "въпросът е изкуството да превърне тези констатации в активен дневен ред". Според него Радев не може да се превърне в център на такава инициатива. Иванов даде пример с това, че Румен Радев се е провалил във възможността да окаже въздействие при избора на главен прокурор, въпреки че е имал лостове: Христо Иванов

"Радев допусна избора на абсолютно неподходящ човек на поста главен прокурор", категоричен беше бившият министър на правосъдието Христо Иванов.

По думите на Иванов най-важното, което е казал президентът, е заявката да продължи дебата за промени в Конституцията, което е много важно, но и много отговорно, защото трябва да се превърне в убедително действие, което е изкуството на това да си президент в България, и Радев вече плаща политическа цена за това.

Иванов изрази съмнение, че има конкретна причина за питането на главния прокурор към КС, свързано с президента. 

В предаването "12+3" по "Хоризонт" проф. Тодор Галунов - преподавател във Великотърновския университет, коментира, че всяко действие, което визира евентуалната отговорност на висш представител на държавата, опира винаги до понятието "политическо правосъдие", а най-опасно е политическите аргументи да изместят правните.

"Има един принцип, че когато политиката влезе в съдебната зала, правосъдието е длъжно веднага да избяга от там", обобщи той. 

Според проф. Галунов няма как при тълкуване на член от Конституцията да се излезе извън смисъла на конституционния текст. Тодор Галунов

"Президентът постоянно подчертава, че е президент на цялата нация, но е критичен най-вече към управляващите, а не критикува опозицията", коментира той във връзка с третата годишнина на мандата на държавния глава. 

По думите му Радев започва подготовката на нов президентски мандат.

Интервю на Снежана Иванова с Крум Зарков, Христо Иванов и Тодор Галунов в "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Марко Рубио за разговорите в Рияд: Предварителни, истинските ще включват Украйна и Европа

Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..

публикувано на 16.02.25 в 22:29
Френският външен министър Жан-Ноел Баро.

Френският външен министър не изключи връщане на Русия в Г-8 при постигнат "справедлив и траен мир" в Украйна

Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...

публикувано на 16.02.25 в 22:20
Снимката е илюстративна, архив.

Висока избирателна активност на вота в селата Лесковец и Крива бара

74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..

публикувано на 16.02.25 в 22:05

"Хамас" може да подкрепят договорености за Газа, без непременно да участват в управлението

"Хамас" е готова да проучи подходи за политически и административни договорености за Ивицата Газа, без непременно да е част от тях, за да премахне претекста на Израел за възобновяване на войната и за да започне истински процес на възстановяването на анклава, заяви говорителят на палестинската радикална организация Хазем Касим, цитиран от в. "Ал Ахрам" и..

публикувано на 16.02.25 в 22:00
Работници разчистват отломки след израелски въздушен удар над ливанския град Набатие, 29 януари 2025 г.

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Ливан

Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула",  предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..

публикувано на 16.02.25 в 21:44
Атанас Зафиров беше избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа.

Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача

51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..

публикувано на 16.02.25 в 21:22
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55