Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анкета: 54% от българите искат референдум за приемането на еврото

| обновено на 28.01.20 в 17:50

Мнозинството от българите не подкрепят влизането на страната в еврозоната и са склонни да поставят въпроса на референдум, сочи социологическо изследване. То е поръчано от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) и е проведено от агенция „Тренд“.

50% от запитаните са против въвеждането у нас на единната европейска валута, като само 19 на сто го подкрепят.

Същевременно 54% искат референдум за влизането на България в еврозоната.

Поне половината от участниците в проучването заявили, че при евентуално допитване няма да подкрепят еврото.

Основните притеснения на българите при приемането на единната валута касаят поскъпването на живота, като цените на стоките, размерът на заплатите и масовото обедняване са причините еврото да е нежелано у нас.

„От данните виждаме, че българите се страхуват от някаква версия на гръцки сценарий за България при влизане в еврозоната“, отбелязва Георги Вулджев, главен икономист в ЕКИП. Рисковете пред България са значително повече от евентуалните ползи, с оглед на дълбоките икономически недъзи, от които еврозоната продължава да страда и които в момента причиняват стагнация на икономическото ѝ развитие“, допълва още той.

Премиерът Бойко Борисов заяви днес, че няма да има покачване на цените при влизането на България в еврозоната

Според Експертния клуб за икономика и политика прибързаното влизане в еврозоната ще засили антиевропейските настроения и реторика сред българите.

Анкетата на „Тренд“ е проведена сред 1008 пълнолетни граждани на България в периода 7-15 ноември 2019 г. и е представително за територията на страната във възрастовата категория над 18 години.

Стоян Панчев от ЕКИП коментира в предаването "Нещо повече", че мнозинството от българите не са съгласни с премахването на българския лев и влизането в еврозоната. Той обясни, че данните от проучването показват, че българите не вярват на министъра на финансите Владислав Горанов.

Според финансиста проф. Гарабед Минасян липсват икономически аргументи за различните позиции, породени от предложените промени в закона за БНБ. "Доминира страхът, без да има друго обяснение. Той може да се обясни като двустранен - от една страна не вярваме на политиците, а второто е - ако има вратичка за крадене, тя непременно ще бъде използвана от политиците".

По думите му българите са влюбени във Валутния борд и не е обяснимо защо. "Ние сме най-бедните в ЕС, продължаваме да сме най-бедните и планираме да останем най-бедни в ЕС", коментира още проф. Минасян.

Той направи анализ, че ако излезем от борда и преминем към по-свободен паричен режим, това ще подейства благотворно върху икономическия растеж на България и ще помогне да се доближим поне до предпоследните в ЕС. 

Влизането в еврозоната няма да се отрази негативно на икономическото и финансово положение в страната, категоричен беше финансистът. Той припомни, че в истинската пазарна икономика не съществува понятието "няма".

Цялото интервю на Диана Янкулова с проф. Гарабед Минасян и Стоян Панчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Блинкън изрази пред Дзинпин загриженост от подкрепата на Китай за Русия

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и китайският президент Си Дзинпин се срещнаха в Пекин в рамките на усилията за укрепване на отношенията между двете страни. Си заяви пред Блинкън, че Китай и САЩ трябва да бъдат "партньори, а не съперници" и да избягват да се впускат в "порочна конкуренция".  По-рано китайският външен министър Ван И..

публикувано на 26.04.24 в 15:55
Лондон Великобритания полиция

Двама британци са обвинени в подпомагане на руското разузнаване

Двама британци бяха обвинени в подпомагане на руското разузнаване след предполагаем палеж на бизнес, свързан с Украйна, съобщи Би Би Си. 20-годишният Дилън Ърл от Елместорп в графство Лестършър и 22-годишният Джейк Рийвс от лондонския квартал Кройдън бяха разследвани след пожар в склад в източен Лондон през март. Те са първите хора,..

публикувано на 26.04.24 в 15:51

Във Великобритания тестват първата персонализирана ваксина срещу рак на кожата

Във Великобритания са в ход клинични изпитания на първата в света персонализирана ваксина срещу рак на кожата, съобщи Би Би Си.  Ваксината е предназначена да помогне на имунната система на пациента да разпознае и унищожи раковите клетки.  Използвана е същата технология като при настоящите ваксини срещу Covid.  "Персонализирана ваксина" означава, че..

публикувано на 26.04.24 в 14:22
Ваня Григорова/Васил Терзиев

Отново отложиха делото за кметските избори в София

Поредно отлагане на делото за кметските избори в София заради нови искания на страните. Административният съд София-град ще заседава по жалбата на загубилата вота Ваня Григорова срещу решението на Столичната общинска избирателна комисия да обяви за победител Васил Терзиев на 7 юни - два дни преди вота 2 в 1, в който Григорова се регистрира..

публикувано на 26.04.24 в 14:18
Смилен Вълов

Директорът на АЗ: Държавата мисли за съкратените от "ТЕЦ Марица изток" и трудовата им реализация

Съкращават 160 работници от "ТЕЦ Марица изток" , съобщи директорът на Агенцията по заетостта (АЗ) Смилен Вълов в интервю пред БНР. В Агенцията са получили уведомление за масово уволнение от работодателя и до 10 дни те реално ще бъдат освободени. "Установени са кои са работниците и са направени четири информационни дни, на които..

публикувано на 26.04.24 в 14:15
Росица Кирова

Извънредно заседание на парламента на 30 април

Народното събрание (НС) ще проведе извънредно заседание на 30 април, вторник, и няма да има заседание на 2 май. Това обяви председателят Росица Кирова.  Заседанието е насрочено за 14.00 часа и на него ще бъдат обсъдени на второ четене промените в Закона за хазарта, в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, ратификацията за..

публикувано на 26.04.24 в 14:13
Министърът на здравеопазването Галя Кондева и доц. Ангел Кунчев

Мерките срещу коклюш: По-ранна ваксина за бебета и безплатни имунизации за бременни

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина.  Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева...

публикувано на 26.04.24 в 14:09