139 язовира са предложили осем от общо 14-те общини в Благоевградско за прехвърляне чрез акт за дарение към държавата, респективно на създаденото с тази цел Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовирите“, чиято единствена дейност за половин година е да усвои 4 милиона лева без никаква дейност.
Лошото състояние на общинските язовири и липсата на средства за тяхното поддържане в добро техническо и безопасно състояние бяха сред мотивите те да бъдат прехвърлени на държавата. За това се говори от две години. Първият препъни камък беше, че публична общинска собственост не може да се дарява, дори и на държавата. Затова законът беше променен. След това беше създадено държавното предприятие, към което да се зачислят всички придобити общински язовири. Бюджетът за миналата и тази година е 8 милиона лева.
На официалния сайт на предприятието има крехка активност. Две заседания - в Министерство на икономиката и едно неприсъствено. Първото е от 4 септември 2019 г. На него УС е утвърдил проектобюджета от 4 милиона лева и е одобрил разходите. Текущи - 2 890 600, от които 1 667 920 лева за заплати, осигуровки и други възнаграждения и капиталови - 1 109 400 лева, от които 960 хиляди за закупуване на 30 автомобила.
Няма информация колко са назначените служители от одобрените 131 щатни бройки в София и седемте регионални структури, една от които е в Благоевград. Другите две заседания, видно от протоколите, са формални и показват, че дейност просто липсва. Не е ясно и какво се случва с онези 500 милиона лева, които държавата отпусна за ремонти на язовирите.
Затова решихме да видим как върви процесът по прехвърлянето на язовирите, за които трябва да се грижи държавното дружество, на областно ниво. В общините информацията е твърде оскъдна. Те просто чакат решение и започване на процедурата.
Вече е ясна методиката, казаха от Областната управа. Готова е и изискуемата документация за това - актове за собственост, технически паспорти на язовирите. Одобрен е и образецът по предаването на съоръженията към държавата чрез областния управител.
Бисер Михайлов, областен управител на Благоевград:
„Втората стъпка е – областният управител се произнася със заповед за приемане или отказ на дарението, в едномесечен срок. След това областният управител приема дарението, то се вписва, след което се случва реалното предаване. Ще бъде издаден акт за публична държавна собственост и правата ще отидат към Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовирите. Имаме одобрени образци на договорите за дарение и на приемо-предавателните протоколи“.
Община Сатовча е предала документите за 28 язовира, потвърди кметът Арбен Мименов:
„Това са малки по обем язовири, имат техническа документация, аварийни планове, досиета… Има едни, които са пълни, други до пролетта ще се напълнят“.
Сред чакащите е и община Струмяни. Тя има 47 водоема от времето на ТКЗС, но нито един не е язовир, каквото е изискването. Емил Илиев, кмет на общината:
„В голямата си част са замозалесили се терени, които изискват грижа. Като общини сме длъжни да ги поддържаме във вида, за който са определени. За общините това е непосилно като задължение, защото това е огромен ресурс, който нямаме, а глобите са още по-големи“.
Според Бисер Михайлов реалното прехвърляне на язовирите към все още неработещото, но обезпечено с финансов ресурс Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовирите“, ще се случи в ранната пролет.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..