Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бивше сметище в Тел Авив е превърнато в парк

Тел Авив
Снимка: bg.wikipedia.org

Близо 40 години в местността Хирия са отнасяли отпадъците на жителите на зараждащия се Тел Авив. В самото начало те са били повече органични. Държавата е била бедна и старите дрехи са били прекроявани, обувките поправяни, имало е будки за ловене на бримки на чорапи. Постепенно хората се замогват.

Ятата птици, които ровели в отпадъците, започнали да пречат на излитащите самолети от намиращото се наблизо международно летище Бен Гурион. Перспективата била или да се закрие летището, или сметището. Действащият по това време премиер на Израел Ариел Шарон издал заповед за незабавно затваряне на мястото за събиране на боклук. Свикал мозъчен тръст, за да се реши задачата за сметосъбирането на Тел Авив и на околните градове и 20 села, а също за реновиране на местността Хирия и създаване на негово място на парк. 

Днес той е едно от луксозните места за забавление в Тел Авив. А непосредствено до него има завод за преработка на отпадъци.

"Паркът е на 2000 акра и е най-големият в света, построен върху сметище. Два пъти е по-голям е от Сентръл парк в Ню Йорк. На няколко пъти сметта е била покривана с почва. Последният слой е най-плътен. Органичните отпадъци вътре се разлагат и образуват газ метан. Има огромна система от газопроводи, за да не се създават условия за избухване на пожари. С газта се захранва намираща се на няколко километра текстилна фабрика, а също и заводът за преработка на боклук и всички увеселителни и културни заведения на територията. Продаваме енергия и на държавната електрическа компания", каза заместник-директорът по туристическата дейност Рахели Крохман.

За архитектурата си паркът е получил държавна награда.

"Всичко в него е от преработени по различни начини отпадни материали. Скулптури от „вторични суровини“ дадоха началото на ново течение в изкуството на творби от отпадни материали. Сега събираме и дъждовна вода. На върха на планината, която всъщност е от боклук. Има красиво и езеро с лилии и тръстика. Предстои да се довърши най-големият амфитеатър на открито в Израел. В парка се правят международни фестивали. Освен разделното събиране е изключително важно и рециклирането. От дървесината се произвежда хартия, а от дънери и клони - дървени въглища за любимите на израелците барбекюта. Има технологии и за повторно обработване и използване на строителни материали. Фабриката приема несортираните боклуци - 3500 тона на ден".

Във водни басейни се утаяват тежките отпадъци, по средата са органичните, а най-горе - пластмасови торбички, прибори за еднократна употреба.

"За материалите от най-горния слой имаме веднага покупател. Завод за бетон се нуждае от леки материали отделящи най-висока  топлина. Кесийките и другите пластмаси по същество са нефтопродукти. От органичните отпадъци се прави компост и се събира метан. С магнити от най-различен вид отделяме различни метали . Сортираме ги и ги продаваме ", допълни Крохман.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22