Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Петя на моята Петя" открива София филм фест

Снимка: siff.bg

Повече от 150 игрални и документални филми и 20 късометражни заглавия ще бъдат показани на тазгодишното издание на София филм фест. Откриването ще е на 12-и март в зала 1 на НДК с българския филм „Петя на моята Петя“. 

Откриващият филм „Петя на моята Петя“ носи заглавието на един от разказите на Петя Дубарова, в който тя спори с вътрешното си Аз. Режисьор на филма е Александър Косев, а историята в лентата е изградена върху връзките и паралелите между две тийнейджърки от различно време: Петя Дубарова и Петя Монова. Едната е дръзка и модерна, а другата – мъдра и митична. Филмът има субсидия от Националния филмов център на нискобюджетна сесия и е заснет за по-малко от месец, изцяло в Бургас.

Защо с „Петя на моята Петя“ ще бъде открито 24-тото издание на София филм фест, обясни директорът на фестивала Стефан Китанов:

"Това е български филм и е нормално в годината, в която фокус на фестивала ще е българското кино, да представим български филм. Второ - това е дебют. Много е важно да насърчаваме дебютиращи режисьори. Трето - това е един филм с изключителен емоционален заряд, който ще докосне публиката в най-различен възрастов диапазон. Отдавна съм си мечтал да открием филм с такава широка граница на възрастов интерес. Убеден съм, че филмът ще достигне до тази публика и ще поеме щафетата от други филми, които стигат до голяма тийнейджърска аудитория, примерно "Доза щастие".

По време на откриването на „София филм фест“ ще бъде връчена и наградата на София, която дава Столичната община. Тази година неин носител е художникът, аниматор и режисьор Анри Кулев. Стефан Китанов каза, че тази награда е визитна картичка не само на фестивала, но и на българската култура:

"Това е награда, инициирана от нашия основен партньор - Столичната община и кметът на столицата г-жа Йорданка Фандъкова е патрон на фестивала. Ако прегледате кои хора от света на киното са носители на тази награда, може би тя е най-важната награда за култура, която се връчва в България". 

През миналата година Анри Кулев отбеляза своя 70-годишен юбилей и издаде книга с еротични рисунки, озаглавена „Ориент Sexpress“ с близо 300 илюстрации. 24-тото издание на София филм фест ще посвети ден от програмата си на творчеството на Анри Кулев. На 13-и март в Дома на киното ще бъдат представени откъси от някои от най-важните филми на режисьора. След това - в традиционната рубрика „София град на киното: интервю с автограф“, ще има публичен разговор с Анри Кулев, следван от откриване на изложба с избрани страници от оригиналния сториборд на най-новия му филм „Имало една война“. Този филм ще може да се гледа същия ден от 16 часа.

“Специален гост на фестивала ще бъде великата Джералдин Чаплин. Тя ще представи филма “Босият император”, който е копродукция на Белгия, Холандия, Хърватия и България. В този филм тя, подобно на легендарния си баща Чарли Чаплин, изпълнява две противоположни роли, както Чаплин във “Великият диктатор” е изпълнил две изключително противоположни роли”, коментира Стефан Китанов. Той уточни, че веднага след връчването на наградите на фестивала на 20-и март, на Джералдин Чаплин ще бъде връчена наградата на София.

Очакват се над 300 гости на София филм фест.

Специален акцент в 24-тото издание на фестивала ще бъде филмът „Сладък живот“ на Федерико Фелини. През 2020-а се отбелязват 100 години от рождението на маестрото и 60 години от премиерата на филма. 

За своите филми Федерико Фелини получава 12 номинации за "Оскар" и четири награди, както и отличия „Златна палма” и „Златен лъв”.

Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15