Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартина Андерсън: Добър Брекзит няма

Брекзит създаде токсична атмосфера във Великобритания, смята северноирландският евродепутат

| обновено на 31.01.20 в 08:37
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Споразумението за Брекзит е в противовес със Споразумението от Разпети петък, което гарантира мира в Северна Ирландия, коментира в интервю за "Хоризонт" Мартина Андерсън, евродепутат от Северна Ирландия. Андерсън, която до днес представляваше политическото крило на ИРА „Шин Фейн“ в Европейския парламент, твърди, че с оттеглянето на Великобритания от ЕС са нарушени правата на живеещите в Северна Ирландия.

„Споразумението от Разпети петък се отнася и до правата, в т.ч. и на европейските права.  Едно от тях е правото на жените да участват в политическия живот. А от днес жените, които живеят в Северна Ирландия, няма да могат да участват в политическия живот на ЕС, макар ние също да сме ирландци, както и европейски граждани. Просто британското правителство ни дърпа от него, без да отчита, че в споразумението от Разпети петък, към нас е поето обещание, че по конституция положението на Острова няма да се променя, освен ако ние не дадем нашето съгласие. А ние не сме се съгласили нито с оттеглянето на Великобритания от ЕС, нито с отнемането на правата ни“.

„Пералните и машините може да се преместват от Северна в Южна Ирландия, Германия или Франция. С хората обаче е различно, защото невинаги е възможно да бъдат премествани по този начин, особено пенсионерите. Те може да поискат да отидат да живеят във Франция или Испания. Ще бъдат ли преместени и техните социални осигуровки? В този смисъл има доста неизяснени неща около правата на хората, които живеят в Северна Ирландия“, смята Мартина Андерсън.

В Ирландия няма да бъда от същата партия, нито ще играя ролята, която имах до този момент. И няма да правя същото, за което бях избрана, казва още Андерсън.

„Хората от Ирландия и Северна Ирландия се бориха да бъда техния глас в Европа и да ги представлявам там. А сега няма да мога да правя това в Европейския парламент. А дори и да започна друга работа, това ще бъде в друга институция. Според договора за Европейския съюз, всеки европейски гражданин може да участва в живота на Общността. А аз съм ирландски, тоест, европейски гражданин и това право ми се отнема. Същото важи и за 1 милион и 800 хиляди граждани на Северна Ирландия, които, според споразумението от Разпети петък, са европейски граждани.“

Добър Брекзит няма, убедена е Мартина Андерсън.

Той създаде токсична атмосфера във Великобритания. Британците, които се бореха за това, впоследствие препотвърдиха грешката си чрез изборите през декември. Ние обаче не направихме това. Във всяка институция в Северна Ирландия мнозинство имат представители, които са против Брекзит. 2/3 от нашите евродепутати са против оттеглянето на Великобритания от Общността. Същото може да се каже и за нашите представители в Уестминстър, както и за тези в местната власт. Така Брекзит създаде напрежение между британската и ирландската власт, тоест, между двете основни традиции в Ирландия, защото в Северна Ирландия има юнионисти, които подкрепят Брекзит и републиканци, които искат оставане в ЕС и се придържат към споразумението от Разпети петък“, коментира депутатът от Северна Ирландия Мартина Андерсън, която обобщава, че процесите около Брекзит са създали несигурност за различните видове бизнес, особено с границата в Ирландско море и попълването на декларации.

„Просто нашите демократични права бяха отнети, а социалните фондове, в които са набрани 3 и половина милиарда евро, си заминават в края на преходния период. Младежите в Ирландия ще имат достъп до програмата "Еразъм +", но не и ние в Северна Ирландия. И ако по време на преходния период не се стигне до споразумение, какво се случва с лекарствата, от които 50 на сто са внос от ЕС? Виждате как проблемите от Брекзит се наслагват един върху друг. Но има и нещо положително - този процес ускори разговорите за обединението на Ирландия“, подчерта Мартина Андерсън.

Ще стане ли Обединеното кралство по-богато с оттеглянето си от ЕС?

„Ще видим дали наистина ще станат по-богати. В края на краищата, вноската в бюджета на ЕС представлява по-малко от 1 на сто от брутния вътрешен продукт. А това, освен всичко друго, позволява свобода на движение на 500 милиона европейски граждани. Сега да си представим, че Великобритания запазва този 1 процент за себе си, обаче нейният бизнес престава да има свободен достъп до европейския пазар, трябва да преминава през митнически проверки и тежки процедури по попълване на декларации. Изобщо какво ще стане на Кале? Французите ли ще управляват границата вместо британците, когато Обединеното кралство стане трета страна?“

„Миналата седмица британският премиер Борис Джонсън заяви, че ще има безпрепятствен достъп от Великобритания до Северна Ирландия за стоки, идващи от други места. Това означава занижаване на стандартите, които ще бъдат несъвместими с европейските регулации и тези стоки ще навлизат на нашите пазари и ще стигат до децата ни“, изтъкна други опасения Андерсън.

Рзделението на Ирландия не е вече само ирландски проблем, а и на хората от Европа, смята Мартина Андерсън. Тя прогнозира, че остров Ирландия ще се обедини и след това отново ще поиска да се върне в ЕС

„Добрата новина в случая е, че има демократично утвърдена пътека и подплатена с международни договори, в т.ч. и Споразумението от Разпети петък. В тази насока ЕС трябва да надгражда решението на Европейския съвет от 2017-та година, когато 27 страни-членки заявиха, че ако Ирландия се обедини, то целият остров остава в ЕС. Затова единственият начин да се защитят нашите граждани и европейските граждани като цяло е да се премахне разделението на Ирландия.“

Има ли реална възможност Шотландия да се отцепи от Обединеното кралство в близко бъдеще?

„Мисля, че това, което наричате Обединено кралство, всъщност не е обединено, а разединено. Признавам, че шотландците в огромната си част се бориха за оставане в ЕС. Ние в Ирландия обаче сме нещо различно - при нас имаше конфликт заради разделението на острова. И това се дължи на прилаганите практики в Северна Ирландия като  подтисничество и дискриминация. Този конфликт спря благодарение на международно споразумение, в което участва и ЕС. И ние трябва да надграждаме това помирение, в т.ч. и като използваме правото си на избор къде искаме да бъдем.“

„Има стотици, дори хиляди документи, които показват ангажираността на ирландците към формата на т.нар. "нова Ирландия". Ние призовахме обединението да се постигне за 5 години. Не става от днес за утре, но ние знаем, че може да се случи. Европа изигра значима роля за обединението на Германия, а също така призна и целия остров Кипър, макар северната част да е под контрола на Турция. Френският президент Макрон заяви преди 3 месеца и то, докато стоеше срещу премиера Борис Джонсън на международен форум, че решението на Брекзит е всъщност обединението на Ирландия, като добави, че това решение трябва да бъде взето от ирландците. Така или иначе, това ще се случи. Всичко е въпрос на време - духът е изпуснат от бутилката и връщане назад няма“, коментира Мартина Андерсън.  

Очертава ли се перспектива за добра сделка по бъдещите отношения между Великобритания и ЕС?

„Аз не мисля, че Великобритания иска споразумение за свободна търговия, защото манталитетът на британския елит се вижда добре от Европа. Той никога не се е оттеглял отнякъде, без да остави пълна каша и ще се опита да направи същото и с Европа. Затова няма да се учудя, ако в края на годината не се стигне до сделка.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Британската евродепутатка Клеър Фокс

Клеър Фокс: Плюсовете и минусите от Брекзит са добре премислени

Плюсовете и минусите на британското оттегляне от Европейския съюз са добре премислени още през 2016 година, твърди евродепутатът от партия „Брекзит“ Клеър Фокс.  В интервю за "Хоризонт" тя заяви, че повечето британци не са гласували за излизане..

обновено на 31.01.20 в 08:28
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хиляди протестираха в Словакия срещу външната политика за по-тесни връзки с Русия

В петък хиляди протестиращи се събраха в Братислава и други словашки градове, за да протестират срещу стремежа на правителството да търси по-тесни връзки с Русия въпреки нахлуването ѝ в Украйна, предаде Франс прес. Словашкият премиер Роберт Фицо..

публикувано на 10.01.25 в 22:24

Тази вечер се проведе пореден протест в Сливен в защита на Природен парк "Сините камъни"

В Сливен тази вечер се проведе трети протест срещу изваждането на близо 700 декара земя от Природен парк "Сините камъни" за изграждането на селищно образувание и още 12 декара от земята на бившия алпийски дом. Над 70 души застанаха зад..

публикувано на 10.01.25 в 21:34

Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост

Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост, но опашката е преместена в района на град Бяла. Това се случва след днешното посещение на служебния премиер Димитър Главчев и министрите на транспорта и..

публикувано на 10.01.25 в 21:26

ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан

ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан, което е от голямо значение както за благосъстоянието на страната, така и за сигурността в по-широкия регион. Това съобщи президентът на Кипър Никос Христодулидис, който днес следобед..

публикувано на 10.01.25 в 20:57

Сърбия ще преговаря с Русия и с новата администрация на САЩ относно санкциите срещу NIS

Сърбия ще преговаря с Русия и с новата администрация, която ще поеме властта в Съединените щати по-късно този месец, за да смекчи удара от санкциите, наложени днес от Вашингтон срещу основната сръбска нефтогазова компания. Това съобщи президентът..

публикувано на 10.01.25 в 20:38
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп няма да понесе наказание заради осъдителната си присъда

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп беше осъден на безусловно освобождаване в петък, след като беше признат за виновен по обвинения във фалшифициране на бизнес документи за прикриване на подкуп даден на бивша звезда от филми за..

публикувано на 10.01.25 в 20:26

Непризнатата Приднестровска република в Молдова удължи извънредното положение с един месец

Властите в непризнатата Приднестровска република в Молдова обявиха, че икономиката е пред срив и удължиха извънредното положение с един месец. Прекъсването на доставките на природен газ от Русия от началото на този месец доведе до ежедневен..

публикувано на 10.01.25 в 19:49