Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учредиха награда за подкрепа на млади таланти

Слава Иванова

Националният дарителски фонд "13 века България" има новоучредена награда "Талант", чрез която ще подпомага младите. Журито ще номинира шестима от кандидатите

"Нашата идея обаче беше да подпомогнем онези таланти, които вече са успели да се изявят, които така или иначе са успели да докажат своето присъствие в културния ни и в живота на нашата наука. Едновременно с това обаче на тях им предстои специализация. По-нататъшно развитие в образователния процес и тъкмо тук е тънкият момент, който вярвам, че сме успели да открием. Нашата награда се дава именно за специализация на млади таланти, следдипломна квалификация в европейски учебни заведения", каза в предаването "Графити по въздуха" Слава Иванова, изпълнителен директор на Националния дарителски фонд „13 века България“.

Това е позитивен момент, защото по този начин от една страна се подава ръка на младите хора да имат възможност да се развият, да имат възможност да докажат таланта си у нас и в чужбина, допълни Иванова.

"От друга страна пък това е и нашата протегната ръка и някаква гаранция за това, че тези млади таланти ще имат възможността по-късно да развият своя талант и своите умения, и своите постижения в България". 

Националният дарителски фонд "13 века България" реши да не обяви официално имената на журито на конкурса за роман на годината. Предвидена е парична награда от 11 хиляди лева.

"Решихме заедно с главния юрисконсулт на Фонда тази година да спестим този дискомфорт на журито, а да ги оставим да си мислят самостоятелно и поради тази причина не обявихме официално имената на журито. Те при всички положения ще станат известни, но поне ние да не сме тези, които ще ги представят пред публиката", изтъкна Слава Иванова.

Журито задължително присъства на церемонията при връчването на наградата.

"Ние търсим тяхното съдействие, тяхното мнение, но все пак ми се струва, че това е една стъпка напред към по-голямата сигурност, че те ще гласуват по съвест, когато определят наградата. Това за всички нас е важно. За Фонда това е въпрос на престиж", допълни Слава Иванова.

Националният дарителски фонд "13 века България" не е единствената институция, която се занимава с дарителство и поради това ангажиментите на фонда са свързани с повече предизвикателства: "Защото от една страна Фондът продължава да бъде изразител на политиките на държавата в няколко сфери - в сферата на културата, в сферата на образованието, в сферата на здравеопазването и в социалната сфера на държавните политики по отношение на дарителството", коментира Иванова.

Председател на Управителния съвет на Националния дарителски фонд "13 века България" е министърът на културата Боил Банов. Членове на УС са и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Дарителството би могло да бъде още по-активно, ако има подкрепа от законодателната власт, смята изпълнителният директор на Фонд "13 века България".

"Има много закони, свързани с финансовата сфера - говорим за Закона за корпоративния данък, говорим за Данък общ доход. Ако във всички тези сфери има известни промени и се дадат някакви предимства на онези фирми, които работят в сферата на дарителство, ми се струва, че и те биха били доста по-активни и биха ни съдействали много повече". 

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15