Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са предизвикателствата след Брекзит според българските евродепутати

Кои са основните предизвикателства пред България след оттеглянето на Великобритания от Общността? Кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова разговаря с български евродепутати от различните политически групи в Европейския парламент.

Единството на страните членки бе това, което главният преговарящ Мишел Барние поддържаше и изтъкваше почти непрекъснато по време на тежките преговори с Великобритания. Очевидно тази тенденция ще се запази.

Андрей Ковачев от Европейската народна партия:

„Както за всички страни членки ние трябва общо да имаме стратегия за отношенията ни след Брекзит по отношение на сигурността, отбраната, бихме искали търговското споразумение, което ще се подпише с тях да е всеобхватно“

Андрей Ковачев

Търговията и сигурността са въпроси, които изтъква и колегата му Радан Кънев:

Радан Кънев

„Преди всичко от гледна точка на търговския оборот, както немаловжни британски инвестиции в България, така и значителен български износ към английския пазар. Естествено много българи, които работят в Обединеното кралство, много хора, които учат в университети, и, естествено, въпросът не е свързан толкова пряко с България, всички отражения на общата европейска сигурност. Обединеното кралство бе основен елемент на европейската сигурност. Всички ние имаме интерес това партньорство да продължи без промяна“.

Как Сергей Станишев от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите вижда основната задача в бъдеще:

„Ние имаме обща отговорност да формираме заедно отношенията между ЕС и Великобритания. И трябва на всяка цена да избегнем сценариите на социален дъмпинг, който десните управляващи във Великобритания вероятно ще се опитат да наложат и да подкопаят европейската социална държава. Трябва заедно да формираме такива отношения на сътрудничество, а не на съперничество, както и да минимизираме икономическите щети, каквито ще има“.

Сергей Станишев

А предизвикателствата пред България?

„Съдбата на българите, които живеят на Острова, защото, да, много вече имат статус официален, но съм сигурен, че има огромен брой хора, които са между земята и небето. И тук е работата на институциите, на правителството да помогнат максимално те да нямат затруднения“, посочва Станишев.

По-различно ги вижда Елена Йончева от същата политическа група:

Елена Йончева

„Най-голямото предизвикателство е България да не бъде поставена в един втори коловоз. Да не се превърнем в държавата, която ще тръгне на втора скорост“.

Защо се стигна до Брекзит? Илхан Кючюк от „Обнови Европа“:

„Защото преди години бе позволено на една държава да избира своите политики. Политиката на двойните стандарти доведе основно до това. Ако Европа иска да играе значима външнополитическа роля и да има подкрепа от своите граждани, няма как да се продължи с политиката на двойните стандарти. Резултатът винаги ще бъде такъв“.

Илхан Кючюк

Какво трябва да запазим в двустранните отношения?

„Нашият голям интерес е българските граждани. Ние имаме 250 000 български граждани, по неофициална информация, на територията на Обединеното кралство“, коментира Кючюк. 

Искра Михайлова от същата група също смята за един от приоритетите на страна ни правата на българските граждани:

Искра Михайлова

„Квалифицираните български граждани в Обединеното кралство вече са получили съответното право на престой. Но ние имаме и друга категория граждани, които работят там, и трябва да видим как ще бъдат запазени техните права. Да видим как ние ще отрегулираме пребиването на английски граждани или от Северна Ирландия в България. След това ще бъде много важно според мен как ще се установят търговските контакти, за да работи българският бизнес. И как ще се установят добрите взаимоотношения между българските ВУЗ-ове и университетите на Великобритания“.

В по-различна светлина вижда ситуацията Андрей Слабаков от групата на европейските консерватори и реформисти, който единствен от българските си колеги е гласувал против споразумението за Брекзит:

„Аз съм против тази т.нар. сделка да е все още недовършена. И изобщо аз съм противник Великобритания да излезе. Ще се появи дисбаланс в Европа. Франция ще започне да тежи все повече и да създава все повече проблеми. Досега Франция не работи по моите разбирания за ЕС, а само за себе си. И по този начин ощетява много държави“.

Андрей Слабаков

Вижда ли позитиви в тази ситуация Андрей Слабаков: „Единственият е, че може би това ще стресира до някаква степен ЕС и ще започнат, може би, да внимават как се отнасят към останалите държави“.

В тази насока разсъждава и Илхан Кючюк: „Европа трябва да разбере, че бъдещето ѝ е свързано с тежки реформи. Без реформи не можем да продължаваме напред“.

Мненията на евродепутатите можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където след сблъсък с безконтролно пуснати коне загина 18-годишна девойка, архив.

Обезопасяването на пътя Кюстендил-Ябълково с мрежа, спираща животни - над 500 хил. лв.

Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...

публикувано на 16.02.25 в 17:30
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

40 000 нелегални никотинови вейпове са задържани на Митниците от началото на годината

40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..

публикувано на 16.02.25 в 16:33

Жълт код за валежи в 13 области, студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..

публикувано на 16.02.25 в 16:14

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12