Световната общност остава разделена след обявения тази седмица от президента на Съединените щати Доналд Тръмп мирен план за Близкия изток, определен от американския държавен глава като „Сделката на века“. В осемдесет страничния документ, подготвян две години и представен в присъствието на премиера на Израел - Бенямин Нетаняху, Тръмп предложи създаване на палестинска държава със столица източно предградие на Ерусалим и признаване на израелския суверенитет над еврейски селища на Западния бряг, както и цялата долина на река Йордан.
Палестинският президент Махмуд Абас отхвърли предложенията и изрази готовност за преговори с Израел, но под егидата на международния квартет от посредници за района на Близкия Изток - Русия, Съединените щати, ООН и Европейския съюз. Има ли възможност - Доналд Тръмп да стане политикът, успял да разреши израелско - палестинския въпрос и какво бъдеще очаква „Сделката на века“?
„Близкоизточният регион е критична зона, тъй като там вече се сблъскват стратегическите интереси на две глобални сили, дори на три – на САЩ, разбира се, на Русия и в последно време, по един по-друг начин, на Китай“, заяви пред БНР експертът по международна сигурност и геополитика и член на Евроатлантическия център за сигурност професор Румен Кънчев.
В предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ той посочи, че още дълго време няма да имаме възможност да видим един стабилен мир в Близкия изток.
„В този контекст това е опит на американската администрация и на президента Тръмп за някакъв принос към мирния процес в Близкия изток. За съжаление отношението към този план не е еднозначно“, отбеляза проф. Кънчев.
Според него негативните реакции към „Сделката на века“ са предизвикани на първо място от липсата на палестинците в целия този процес: „Вероятно те са били поканени, но са отказали, тъй като са категорично против плана и веднага и правителството, и президентът Абас се изказаха по този въпрос“.
„Саудитска Арабия, Бахрейн и Оман бяха поканени – съюзниците на САЩ, които внимават в политиката и пъзела в Близкия изток, но малко по-далечните съюзници около зоната на Израел и Палестина – ОАЕ, например, а също и Саудитска Арабия, са по-сдържани, защото за тях голямата заплаха в региона е Иран. Те се страхуват по-скоро от него, защото безспорно той поддържа и Палестина“, заяви експертът.
А Иран е най-ярък опонент на плана, страната действа в Палестина чрез „Хамас“ и „Ислямски джихад“ и това са важни организации, които са доста ефективни, когато Техеран им заповяда да нанесат удар по обекти в Израел, допълни Кънчев.
Според професора в известен смисъл усилията да се създаде такъв план („Сделката на века“ – б.р.) са похвални: „Но се сещам за двата неуспешни воаяжа на Доналд Тръмп в Северна Корея. Още преди тях казах, че е абсурд се постигне какъвто и да е успех с КНДР“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Правителството актуализира списъците на защитените от държавата специалности за следващата учебна година. Промени има и при специалностите, за които се очаква да има недостиг от специалисти на пазара на труда. От списъка на защитените специалности отпадат пет. Те вече не отговарят на критерия „Уникалност по териториален признак“ и се..
Европейската комисия одобри българска схема в размер на около 156 млн. лева в подкрепа на микро, малки и средни предприятия, засегнати от пандемията с коронавируса. Тя ще бъде съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и ще е достъпна на предприятия, които са активни в определени сектори и отговарят на някои изисквания,..
Във вторник ще стане ясно кога и при какъв режим учениците от 5-и до 12-и клас ще се завърнат за присъствено обучение в клас, съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев. Към момента плановете на министерството са в клас за две седмици присъствено да бъдат учениците от 7, 8 и 12 клас. Министър Вълчев добави, че към момента 23 на..
50 години история, любими предавания, незабравими екипи, харизматични водещи, силни авторски идеи, реализирани кампании, концерти и събития от различните отдели в БНР. Половин век всекидневна надпревара с времето, много труд, актуално съдържание, категорични позиции и над 600 месеца жив ефир. Ева Валентинова представя гласове от Българското..
Πpaвнaтa парламентарна ĸoмиcия oдoбpи пpoмeнитe, свързани с предстоящия вoт, които управлящите предложиха да бъдат направени през Закона за извънpeднoтo пoлoжeниe. На първо четене "за" промените гласуваха 14 депутати. "Против" гласуваха само седемте представители на БСП. В писмено становище от Централната избирателна комисия отказаха да..
За 15 ч. българско време днес е планирано отпътуването на Доналд Тръмп от Белия дом за последно в качеството му на президент. Той ще прекара последните си моменти като държавен глава в резиденцията си Мар-А-Лаго във Флорида. Преди няколко часа Тръмп помилва над 100 души, сред които бившия си стратег Стив Банън и няколко личности от..
Как се прекосява океан във времената на коронакриза. На този въпрос отговориха Стефан и Максим Иванови. Те са българите - баща и син, които прекосиха Атлантическия океан от изток на запад в сезона на ураганите през 2020-а година. 105 дни в Океана . С много приключения и премеждия. По пътя за осъществяване на желанието имало доста..
Рисковете от употребата на ветеринарния медикамент ивермектин при хора са огромни , предупреди пред БНР доц. Яна Симова, началник на отделение..
След като горски инспектор преби бракониер и след десетки случаи на бити горски търсим отговор на въпроса кой има интерес от неконтролираните..
Ресторантите и заведенията за хранене отварят от 1 февруари - с ограничен капацитет и работно време , дори без разрешението на властта. Нощните..