„Постигнахме много, но трябва още да работим. Сега се подготвяме за пет страстни години в опозиция.“ С тези думи и широка усмивка на лице лидерът на крайнодясната „Лига“ в Италия и бивш вицепремиер Матео Салвини се опита да заличи следите от звучния шамар, който получи на регионалните избори в северната италианска област Емилия-Романя. Негов основен съперник се оказаха не толкова политическите противници в лицето на Демократическата партия, а избирателите, които този път решиха да отидат масово до урните.
Преди вота миналата неделя Салвини се беше зарекъл, че след победата в Емилия-Романя ще предизвика предсрочни парламентарни избори. За значението на този вот и за растящото влияние на гражданското движение на „Сардините“ нашият кореспондент в Италия Елена Шаханова разговаря с политолога от Университета в Генуа - професор Мара Морини.
Професор Морини, защо бе важен за правителството вотът в област Емилия-Романя?
Беше важен, защото предизборните кампании при местни избори в Италия се приемат като тест за одобрение на политическите сили, които управляват страната, и по-специално на способността им да провеждат политика на сближаване между регионите. Изборите са важни и на фона на трудностите, които преживява новото коалиционно правителство между Демократическата партия и движението „Пет звезди”, което преди това управляваше с крайнодясната „Лига”. На тези избори трябваше да стане ясно, до колко „Лига” е електорално силна и дали има одобрение в регионален план, чрез което лидерът Матео Салвини да поиска предсрочни парламентарни избори.
В Рим управлява нестабилна коалиция, съставена от Демократическата партия и популисткото движение „Пет звезди“. След вота в Емилия-Романя десните партии в Италия не желаят да бъдат представлявани повече от крайнодясната „Лига“ на Матео Салвини. А в същото време все по-голямо влияние имат малки партии, като например новата партия на бившия премиер Матео Ренци „Италия Вива“. Настъпва ли обрат в италианската политика след регионалните избори в Емилия-Романя, професор Морини?
Ситуацията тепърва ще търпи развитие. Предсрочни избори от политическа гледна точка в този момент не са в интереса на новите малки партии като „Италия Вива” на Матео Ренци. От тази гледна точка, управляващата „Демократическа партия“ е в етап на оформяне на своята структура и на своята политическа програма. Лидерът Никола Дзингарети вече работи за по-голямо обединение в самата партия, както и тя да бъде отворена за представители на гражданското общество.
„Пет звезди” се намира в трудна ситуация, не само защото получи малко гласове на последните регионални избори, но и защото оставка подаде лидерът Луиджи Ди Майо, който е външен министър. Въпросът за лидерското място в движението е сложен заради противоречия и конфликти вътре в него, което подлага на опасност самото му съществуване, камо ли резултата на следващи местни или национални избори. Да не забравяме, че „Пет звезди” е центристка партия, способна на коалиции както в лявото, така и в дясното политическо пространство и от тази гледна точка трябва да се разбере, какъв политически проект ще гради, за да продължи да съществува на националната политическа сцена.
В десноцентристкото политическо пространство „Лига” има все още силни позиции. В регионален план има поддръжката на близо всеки трети избирател. Но от последния регионален вот лидерът Матео Салвини излиза малко отслабен заради своята предизборна кампания. Сега той трябва отново да покаже, че е убедителен лидер, че може да бъде движещата сила в дясноцентристкото политическо пространство, в което напоследък изпъкнаха лидерските качества на Джорджа Мелони от „Братя на Италия“.
Подкрепата за „Форца Италия“ намалява и вече е в рамките на около шест процента. Там проблемът е лидерското наследство на Берлускони. Така че политическата ситуация е много динамична, мнозинствата са непостоянни и променливи. Трябва да се разбере каква ще е стратегията на партиите в случай на предсрочни избори. В същото време трябва обаче да се подчертае фактът, че всички партии говорят за поредна реформа на изборния кодекс, чрез която се надяват да постигнат максимална подкрепа.
Смята се, че движението на „Сардините“ се оказа много важен фактор за изборния успех на Стефано Боначини с партията на Демократите в Емилия-Романя. Вие как виждате „Сардините“? Какво бъдеще ще има това движение, според Вас? Възможен ли е политически съюз с Демократическата партия, или ще се развиват като самостоятелна партия?
„Сардините“ изразиха желание да заемат мястото си в лявото политическо пространство и при евентуална пропорционална избирателна система биха се коалирали с Демократическата партия. Заслугата на „Сардините“ е в това, че запалиха отново ентусиазма за активно участие на гражданите в политическия живот. Видяхме площадите пълни с хора, останали през последните години разочаровани от политиката. Това са хора, симпатизиращи предимно на левите партии, които се разочароваха от политиката на Демократическата партия, влязла в коалиция с популистите от „Пет звезди”.
Така, че големите партии, и на първо място Демократическата партия, трябва сега да намери начин да ги спечели за себе си, увличайки ги в по-широк лявоцентристки политически проект, в който „Сардините“ да заемат мястото, което заслужават. Разбира се, трябва да се види с какви политически предложения и идеи това би могло да се осъществи.
Интервюто може да чуете в звуковия файл.
Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед определи като първостепенна задача за следващата година решаването на проблема с водоснабдяването. Бейнур Ахмед повтори позицията си срещу повишаването на цената на водата, защото услугата е с лошо качество. Областният управител припомни, че заедно с кмета на Шумен и председателят на Общинския съвет..
Европейската комисия предлага да се отмени облекченото издаване на визи за грузински дипломати, официални представители и техните семейства, притежаващи дипломатически и служебни паспорти. Ако предложението бъде прието, те ще се нуждаят от визи за краткосрочен престой в ЕС от 90 дни в рамките на 180-дневен период. Те вече няма да се ползват..
В Монтана от новата година ще се увеличат местните данъци, реши Общинският съвет. Повишението ще се усети най-вече от собствениците на мощни автомобили. От 1.5 налогът върху недвижимите имоти става 2 промила върху данъчната оценка. Това решиха общинските съветници на редовната си сесия. Съобразно мощността на автомобила се променя и годишният данък...
С по-висок данък върху превозните средства ще облага от новата година Община Габрово собствениците на леки и товарни автомобили. Предложението на администрацията за увеличение на дължимото при придобиване на имущество по възмезден начин не беше прието от общинските съветници в местния парламент. От следващата година собствениците на леки и..
Руска ракетна атака отне живота на един човек и нанесе щети на сгради в Киев. Въздушна тревога беше обявена и в Одеса. Руските сили са използвали осем ракети за атаката срещу Киев, включително хиперзвукови ракети "Кинжал" и балистични ракети "Искандер". Кметът Виталий Кличко съобщи, че при атаката са ранени най-малко седем души...
Държавата ще започне новата 2025 г. без държавен бюджет, след като Министерството на финансите отказа да внесе в парламента проект на закон за удължаване на действието на бюджета за 2024 г., съобщават от пресцентъра на "Продължаваме Промяната". От ПП отбелязват, че след сформирането на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, е било..
"ДПС – Ново начало" и "Продължаваме промяната – Демократична България" са разполагали с най-много средства за финансиране за предизборните си кампании за вота на 27 октомври, става ясно от отчетите на Сметната палата. ПП-ДБ са набрали 1,3 милиона лева за кампанията си, като са разходвали над 700 000 от тях, а близо 600 000 лева са непарични..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..