Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СЗО препоръчва стандартните методи за предпазване от вируса

Доц. Михаил Околийски: Коронавирусът не е наказание за човешкия род

Смъртността е по-малка от тази при птичия грип, трябва да се грижим повече за имунитета си

Д-р Михаил Околийски
Снимка: БГНЕС

„Не казвам, че този вирус е някакво наказание за човешкия род, но смятам, че трябва да се смирим малко повече, да се вгледаме в себе си - какъв начин на живот имаме. Да не очакваме само държавата да ни защити от всички рискове, а ние самите да направим някакви стъпки в това да се защитим.“ Този коментар направи в предаването "Преди всички" доц. Михаил Околийски, експерт на Световната здравна организация за България, по повод актуалната картина на разпространение на коронавируса от Китай

„Не може да се говори за някаква много сериозна зараза и разпространението ѝ с много високи темпове. Този вирус наподобява предишните, които се разпространяват горе-долу по еднакъв начин – по въздушно-капков път“, уточни той. 

Смъртността сега е значително по-малка спрямо епидемията от птичи грип например, отбеляза експертът. По данни на СЗО около 12 хиляди са заразените по света, 98% от тях в Китай.

„Смъртните случаи са около 260 човека. Ние много внимателно подхождаме към тази ситуация, за да не допринесем към изкуственото усещане за паника. За това, че трябва да се направят някакви внезапни, много различни, екзотични неща или мерки, които да ограничат заразата“, заяви Околийски, който припомни, че за ограничаване на заразата Световната здравна организация препоръчва стандартния подход, както при сезонния грип, а създаването на специални изолатори като мярка е право и решение на всяка отделна държава. 

14 дни е латентният период за развитие на вируса и термокамерите не улавят повишена температура в този период, стана ясно още от думите на доц. Околийски. "Тоест, те са ефективни горе-долу в 25% от случаите."

„Аз вчера си дадох сметка, че много малко хора в България знаят как и колко време се мият ръцете, за да е ефективно и колко от нас го правят за 20-30 секунди (както следва да бъде - бел. ред.). И това трябва да се прави постоянно. И ако няма достъп до вода, да се прави с дезинфектант, който струва 1 левче във всяка аптека и след всеки контакт, докосване до друг човек, би трябвало да ползваме тези гелчета.“

"Включително маските, които, има някаква мания по носенето им - СЗО също не ги препоръчва при хората, които не проявяват симптоми, а само при хората, които са болни", допълни Михаил Околийски, според когото много малко хора са наясно, че носенето на маска изисква стриктна дисциплина и например след докосването ѝ, не трябва да имаме допир с очите и устата.

Доц. Михаил Околийски коментира фиксацията върху създаването на ваксина срещу коронавируса и направи аналогия с ваксината срещу сезонния грип. 

„Ваксина срещу сезонния грип има. И в България също. Колко хора са ваксинирани в България? Най-малко от целия Европейски съюз и даже Европа. Тоест, една ваксина, която съществува срещу един смъртоносен вирус, какъвто е сезонният грип, не се ползва. Сегашната ваксина може да има добър ефект срещу сезонния грип, който взима стотици жертви годишно, но тази ваксина не се ползва. Ако не променим начина си на мислене и превантивното си поведение, даже и да има ваксина за коронавируса, е спорно дали ще се ползва от всички хора.“

Хората подценяват важността на здравословния начин на живот – да щадят и пазят имунната си система, да не влизат в тежки рискове като тютюнопушене, алкохол, ниска физическа активност, обобщи доц. Околийски.

„Всичко това съсипва отговора на организма и към най-дребни заплахи от околната среда. Включително прекомерната употреба на антибиотици с причина и без причина. Това са вируси и антибиотиците не действат, а много хора, включително общопрактикуващи лекари, предписват антибиотици, без да направят антибиограма.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44