Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Галина Димова, УАСГ: Най-често водата се замърсява с нитрати

В България няма пречиствателна станция за отстраняването им

Доц.Галина Димова
Снимка: Ани Петрова

В дългосрочен аспект най-големият риск за качеството на водоизточниците у нас са санитарно-охранителните зони и неспазването на правилата за разрешени дейности в тях. Мнението е на доц. Галина Димова от Катедра „Водоснабдяване, канализация и пречистване на води“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Човешките дейности в санитарно-охранителните зони, особено в пояс 1 непосредствено до водоизточника, може да доведе до трайно, необратимо влошаване на качеството на водата, подчерта Димова в предаването „Хоризонт до обед“.

„Наивно е да се смята, че една пречиствателна станция за питейни води може да се справи с непрекъснато увеличаващо се влошаване на качеството на водоизточника - и като концентрация на определен параметър, и като брой параметри, по които водата не отговаря на качество. Всяка пречиствателна станция е направена, за да отстранява определена група замърсители. Появи ли се нов замърсител, технологичната схема трябва да се модернизира, което е свързано с нови инвестиции и неминуемо ще доведе до увеличение на цената на водата“, коментира специалистът.

Следят се над 50 показателя за качеството на водата у нас, уточни доц. Димова. „Качеството на питейните води в България не е тайна. Всеки, който се интересува от качеството на питейната вода в регион, в който живее, може да провери актуалното състояние на водата на страницата на съответната регионална здравна инспекция.“

Като цяло качеството на питейните води в България е добро. Най-често отклонения се явяват при нитратите, особено в регионите, които се снабдяват с подземни води. Най-тежка е ситуацията в Стара Загора. Отклонения се наблюдават в почти всички области с малки изключения като София и Смолян.

Наличието на нитрати се обуславя от недобри земеделски практики и интензивно наторяване на почвата. Много трудно може да се установи източникът на замърсяване, тъй като нитратите могат да достигнат подземните води след години, поясни доц. Димова. „Но е факт, че през последните няколко години имаме подземни водоизточници, които показват трайно увеличение на концентрацията на нитрати.“

Снимка: БГНЕС

В България няма пречиствателна станция, която да отстранява нитрати. Добре е хората да се информират за концентрацията на нитрати – нормата е 50 милиграма на литър. Групите, които са най-уязвими за въздействието на завишени концентрации на нитрати, са кърмачета, бременни жени и хората със стомашно-чревни проблеми, предупреди Галина Димова.

Във водата на Хасково все още има наличие на манган. Манганът, за разлика от нитратите, не е здравно значим показател. Употребата на вода с повишена концентрация на манган не може да доведе до здравни рискове, до каквито рискове би могло да доведе наличието на нитрати, уточни специалистът.

„Въпреки всичко, манганът е изключително неприятен показател. Придава специфична цветност на водата и я прави негодна за употреба в домашния бит. В България има пречиствателни станции, които отстраняват манган. Но има региони все още - примерно Симеоновград, където този проблем не е решен.“

Спорадични са отклоненията при т. нар. микробиологични показатели и наличие на ешерихия коли във водата. Обичайно това се наблюдава в по-малките водоснабдителни зони. Проблемът се явява най-често при аварии във водоснабдителната система, когато при самия ремонт модата може да се замърси, изтъкна преподавателят. 

България е на едно от челните места в ЕС по степен на свързаност на населението с централно водоснабдяване, което минимизира риска от замърсяване на водата заради смесването ѝ с канализационна, както може да се получи при собствените водоизточници, каза още доц. Галина Димова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сигнали за незаконен добив на инертни материали в защитена зона в Дунава

Жители на свищовското село Вардим сигнализираха за всекидневна незаконна дейност за добив на инертни материали в защитената зона на едноименния остров в Дунава. Регионалната екологична инспекция във Велико Търново неколкократно е правила проверки и е санкционирала великотърновската фирма за нарушения на Закона за биологичното разнообразие. Във..

публикувано на 17.07.24 в 21:34

От утре започва реконструкция на част от столичната ул. "Опълченска"

В четвъртък, 18 юли, започва първият етап от цялостната реконструкция на ул. "Опълченска" от кръстовището с бул. "Сливница" до бул. "Тодор Александров", съобщиха от Столичната община. Във връзка с ремонта се въвеждат промени в организацията на движение, които ще важат до 14 септември. Движението ще се осъществява само в едното платно. Променя се..

публикувано на 17.07.24 в 21:21

Регионалният министър призова строителния бранш да се включи в борбата с пожарите с тежка техника

Министърът на регионалното развитие инж. Виолета Коритарова призова строителния бранш с тежка техника да се включи в борбата с пожарите в различните региони на страната.  Всички структури в състава на министерството също са в готовност за реакция. Цялата техника на държавното дружество "Автомагистрали" ще се включи в спасителните дейности...

публикувано на 17.07.24 в 21:04
Служебният премиер Димитър Главчев в МС.

МС: "Български пощи" ще обменят безплатно до 10 хил. лв. на ден след влизане в еврозоната

"Български пощи" ще могат да обменят безплатно до 10 хиляди лева на ден след влизането на България в еврозоната. Служебното правителство възложи на държавното дружество да извършва услугата. Дружеството ще обменя безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс в размер до 1000 лв. на ден на човек. За суми от 1000 до 10 000 лв...

публикувано на 17.07.24 в 20:48
Снимката е илюстративна.

Квалифициран електронен подпис може да се получи вече по куриер до адрес

От днес може да се получи Квалифициран електронен подпис по куриер до адрес. Услугата е без аналог у нас и в Европа и е възможна чрез Борика. До момента беше задължително явяване в офис, а вече идентификацията може да стане онлайн. Става въпрос за подписа на хардуерен носител като клиентът получава флашката до посочен адрес. Новата услуга става възможна..

публикувано на 17.07.24 в 20:31
Доц. Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: Има основания да се смята, че Ивелин Михайлов се занимава с банкова дейност без лиценз

Според икономиста доц. Григор Сарийски има основания да се смята, че идеологът на партия "Величие" Ивелин Михайлов се занимава с банкова дейност без лиценз, събирайки заеми от различни хора във връзка с изградения в село Неофит Рилски комплекс "Исторически парк" и така е ощетил бюджета: "По-големият проблем не е толкова, че са ощетявани държавни..

публикувано на 17.07.24 в 20:14
Снимката е илюстративна.

Две от трите огнища на новия пожар в Старозагорско са овладени

Движението на влакове между село Михайлово и Стара Загора продължава да бъде спряно заради разразилия се по-рано пожар по протежението на железопътната линия. Няма опасност за населените места в близост.  Пожар между Калояновец, Арнаутито и Михайлово спря придвижването на влакове Екипи на пожарната гасят запалили се сухи треви и храсти на фронт..

публикувано на 17.07.24 в 19:52