Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израел изпраща подвижни изолационни за Китай

Снимка: „Таймс ъв Израел“

Израел прекрати полетите до Китай и предприе редица мерки, за да не допусне пренасяне на заразата на своя територия. Израелски специалисти създадоха подвижна изолационна. Тя е била предназначена за лекуване и транспортиране на болни от ебола в Африка, но също и на най-обикновена туберкулоза. Сега хиляди подобни палатки са на път за Китай. 

"Самата изолационна не е световна новост. Това е прозрачна изолация за болен, който трябва да бъде транспортиран, но и в по-големия вариант е изолационна на цял креват, така че в стая в инфекциозна болница да могат да бъдат настанени двама болни с различни заболявания, без да се заразят един от друг или да са опасност за лекарите и сестрите. Транспортният вариант представлява количка, която се задвижва дистанционно и може да бъде вкарана в салона на самолет или друго превозно средство. Израелският вариант е по-надежден от други най-вече заради автономната система за захранване с чист въздух, който по определен начин се филтрира. Ние сме специалисти по опресняващи въздуха системи. Поръчват ги за скривалища, за маски за биологическа защита, но и за големи хотели, конферентни зали, стадиони. Работим в 100 държави. В подвижната ни изолационна, подаваме повече въздух, обогатен с кислород, отвсякъде другаде. Така и болният се чувства по-уютно, а и кислородът много помага, ако той има висока температура. Кислородът убива и голяма част от микробите", разказва за своето изобретение д-р инженер Йоахим Клинт.

Не по-малка паника предизвиква и получаването на предмети, които идват от заразени области.

Изобретателя Амит Афлало разказва за своята "черна кутия", която проследява откъде идва колетът, контейнерът, различните товари.

"Нашето съоръжение проследява целия път на стоката. В един кораб с контейнери, които идват от различни страни и са натоварени по различно време и от различни райони на Китай, например, нашата информация може да се окаже много важна. Така се разбира какво от стоката може да бъде ползвано и какво не. Може само един контейнер да идва от рисково място и не бива да бъде ползван. Информацията спасява от икономическите последствия на пандемията. Можем да спасим от бездействие много заводи по света. От Китай пристигат на много места по света части за производство, готова продукция или суровини. Има и индикации дали вече властите в Китай са проверили тази продукция, дали е дезинфекцирана. Също се отнася и за пратките на различни стоки, поръчани по интернет. Съвсем доскоро това бяха най-евтините и качествени стоки. Не бива всяка доставка да предизвиква паника. Много голяма част от тях са били произведени много преди пандемията и са били в складове, включително и в Европа. Нашата "черна кутия" може да проследи и това. Освен проблемите, свързани със заразата, ние отбелязваме и ако случайно някоя от стоките е била в близост с опасни материали и те са я направили опасна", допълни Амит Афлало. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45