Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Найденски:

Мерките срещу разпространението на коронавирус са най-ефикасните

Термокамерите на Летище София
Снимка: БГНЕС

Има периодичност при разпространението на вируси. Не може да се говори, че коронавирусът е синтезиран в лаборатория и оттам се е пренесъл сред хората.

Научните факти са в посока, че това е един мутирал вирус, един друг тип, който вече добре се адаптира при хората.

"Засега мерките, които се предприемат, са най-ефикасните и те са най-конвенционални, а именно ограничаване на разпространението на вируса, изолиране на заразени хора, карантина", каза в предаването "Хоризонт до обед" Христо Найденски, директор на Лабораторията по зоонози и бактериална вирулентност към Българската академия на науките. 

Някои генетични трансформации водят до промяна на вирулентността, до промяна на прилепчивостта на даден етиологичен агент.

"Свидетели сме на глобална експанзия, на много силна мобилност, повишена мобилност на населението, на животните, на диви мигриращи птици, ако щете, на гризачи, на видове, които сменят своите местообитания и заедно с това променят и биологията на тези причинители. И това дава възможност някои инфекции да започнат да се разпространяват трансконтинентално, добивайки характер на пандемия", допълни Найденски.

Всяка инфекция има своя пик, след което ще затихне

"Когато вече няма вектори, няма възприемчиви организми или се предприемат някакви сериозни мерки да се спре разпространението, то тогава епидемичният процес ще заглъхне. Това са такива закони на епидемиологията, които де факто при всяка една инфекция, вие споменахте много зоонозни инфекции, те са валидни", каза експертът.

Ветеринарната вирусология още през миналия век направи много сериозни проучвания на коронавирусните инфекции при свинете. Световната здравна организация говори за друг подход, наречен "едно здраве".

"Здравето на хората не се разглежда изолирано. То се разглежда във връзка със здравеопазването на животните и във връзка с факторите на околната среда. Всичко това е в неразривна връзка и това променя не само организмовия свят, но и микроорганизмовия до голяма степен и оттук различните прояви на един и същи етиологичен агент, било вирус, било бактерии. Всички те се променят под влияние на факторите на околната среда", изтъкна Христо Найденски.

Интервюто с Христо Найденски и анкета по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През следващите 2 години IT секторът очаква да разкрие още 14 000 работни места

България трябва да се рекламира като високотехнологична дестинация. Но и IT секторът трябва да е по-разпознаваем. Това става на фона на желанието на предишния редовен кабинет да възобнови идеята за общо представяне на страната ни в единен „Бранд България“. За 11-те години откакто съществува идеята за създаването на „Бранд България“, Ай Ти..

публикувано на 01.09.24 в 06:53

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“. Официалното й откриване бе на една от „спирките на здравето“, която се намира на Орлов мост и е с визията на Александър Везенков. Най-добрият ни баскетболист е един от посланиците на инициативата. На старта на кампанията софиянци и гости на столицата можеха да..

обновено на 01.09.24 в 04:42
Драгомир Иванов

Драгомир Иванов: Ще расте апетитът на властите да слагат ръка на социалните мрежи

"Големият извод от този случай е, че всяка власт ще има апетит към подобни платформи, защото те канализират, насочват гражданска енергия, граждански гняв . Много бързо се организира това гражданско недоволство. Затова всички тези платформи ще бъдат недолюбвани от правителствата по света ." Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът..

публикувано на 30.08.24 в 10:01

„Синьо лято" в парк "Гео Милев"

По повод настъпването на новата учебна година район „Слатина“ организира специално събитие за всички настоящи, бъдещи и бивши ученици. То ще се проведе под надслов „Синьо лято – Слатина“   на 14 септември в парк „Гео Милев“ от 16:00 до 22:00 часа.  Като част от активностите, свързани с мероприятието, стартира и конкурс за домашни..

публикувано на 29.08.24 в 17:19

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32