Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бира с лактобацилус булгарикус - що е то?

Снимка: БГНЕС

Повод за национална гордост ли е бирата с бактерията лактобацилус булгарикус, нищо съществено или просто част от поредицата крафт бири по света и у нас? За справка - правят с кафе, шоколад, вино, пица, всякакъв зарзават, силно алкохолни - дори до 60 градуса.

Българската напитка обаче освен иновативна е и полезна. А за нея ни разказаха създателите ѝ - предприемачите Георги Христов и Кирил Петков. Георги прави самата бира, а Кирил е предприемачът, който съфинансира Центъра за приложни изследвания и иновации към Софийския университет "Св. Климент Охридски", в който създават технологиите, с които се прави бирата.

Революция в крафт бирата

Бирата с пробиотик е плод на иновативна мисъл и връщане към корените, разказаха в „Изотопия“ двамата предприемачи:

„В един един пазар, който е страшно конкурентен не само в Европа, но и в света, човек трябва да мисли иновативно. А много голяма част от иновацията трябва да търсим в корените. От 4000 г. на нашата земя се е яло кисело мляко с лактобацилус булгарикус като нещо полезно. Решихме с Георги - защо пък да не прораснем същата тази бактерия вместо на мляко, на доматен сок, така че да даде един страхотно червен оттенък на бирата, но отделно да даде всички здравословни ефекти, които знаем, свързани с кисело мляко. И по този начин да направим функционална напитка, която е не само ужасно вкусна, но даже и полезна“, разказва Кирил.

„С лактобацилус булгарикус можем да покажем едно многообразие от вкусове и нещо, което в чужбина със сигурност не са опитвали. Да покажем, че българската бира може да бъде качествена“, категоричен е Георги.

Здравословна бира?

Бирата на Георги и Кирил има благотворно влияние върху чревната флора и сърдечната дейност:

„В червата на всеки един от нас има 2 кг и половина бактерии - и добри, и лоши. Колкото по-добри вкарваш от различни храни - дали ще е туршия, кисело зеле или вкусна бира, толкова повече има шанс стомахът да работи по-добре. Правим едно проучване в ИСУЛ, където доказваме, че пропорцията на лактобацили като булгарикуса към лоши бактерии влияе и на холестерола. Хубавото и приятното трябва да са в едно."

Бирата се произвежда в пивоварна в Серес, Гърция, по рецепта на българския възложител. От март тази година ще започне производство в София, при това в кен опаковки.

Бира със спирулина

Следващата цел е бира с щамове на лактобацилус булгарикус, култивирани върху спирулина, поради което бирата ще бъде със син цвят.

„Спирулината в момента е станала доста модерна, защото има много микровещества, които са полезни. Нашата бактерия също го доказва - тя обича да расте върху спирулина. Колкото е по-добра и полезна е средата, толкова по-добре расте самата бактерия“, разказва Кирил.

Бактерията булгарикус със спирулина вече се продава под формата на смути в Манхатън. Това е и най-продаваното смути в 120 магазина в Ню Йорк.

„Все повече хора започват да се интересуват какво ядат. Все повече медицински проучвания показват, че болестите, които знаем днес, започват от червата. По-информирана публика, хора, които се грижат за себе си, започват да ни стават клиенти“, споделя още Кирил.

Той е основател и на компанията, създала единствения биовегански пробиотик в света. Хранителната добавка е сред 20-те любими продукта на Опра Уинфи. Компанията предстои да пусне в продажба и нови продукти с млечни бактерии като луканка без нитрати и хумус без консерванти.

Още за идеите на двамата предприемачи – чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33