Най-рано след няколко месеца ще стане ясно дали книжният пазар на площад "Славейков" в столицата ще се завърне на мястото си и в какъв вид.
До средата на януари проектът за новата визия на площада беше отворен за предложения и възражения на сайта на Район Средец. Събраните данни вече се анализират в направление "Архитектура и градоустройство".
Проектът предвижда перголите, монтирани на площада след ремонта на улица „Граф Игнатиев“, да бъдат покрити с растителност, а местата, на които ще бъдат изложени книгите, да бъдат общо 7, всяко от които с площ около 4 кв. м.
Книжарите, които почти 30 години развиват бизнеса си на площада, се обявяват против тази визия, тъй като местата са недостатъчни – от 60 работни места преди промените сега те са свити до 7.
Мариела, Ваня и Пламен са сред основателите на книжния пазар в началото на прехода. В сегашния вид на проекта местата за книжарите изглеждат по-скоро като рекламна витрина за излагане на книги, а не като търговско място за работа с клиенти, казва Мариела.
Продължаваме да работим в градинката пред хотел „Рила“. Хората питат кога се връщаме на „Славейков“, допълва тя. Според Мариела, красотата на площада няма да се загуби, ако книгите се върнат там. „Напротив – мисля, че ще се създаде по-голям уют, ще продължи да бъде едно духовно средище, каквото беше и преди.“
„Като се каже площад „Славейков“, се знае, че това е книжният пазар. Питам защо не ни искат“, споделя разочарованието си Ваня. Тя дава примери със страни, на които искаме да приличаме. „Тези книжни пазари са без цена, безплатни. Верона, Париж… Смешно е, не бива така.“
А Пламен допълва, че преместването на книжните сергии на друго място означава зачеркване на 30-годишен труд.
10 000 души са разгледали проекта за книжния пазар на "Славейков". Част от тях са категорично против книгите да се завърнат на площада, защото по думите им, така пространството е по-красиво и може да се минава спокойно. Според други мястото е свързано с книгите и те трябва да се завърнат там.
Кметът на Район Средец Трайчо Трайков оценява проекта като положителна трансформация. Той смята, че книги трябва да се продават в книжарниците, но като традиция, станала част от облика на площада, сегашното предложение е добър вариант.
„Въпреки че има хора, които си харесват стария, ориенталски характер на площада, смятат, че това е давало своеобразен колорит, като цяло преобладават мненията, че трансформацията е положителна“, уточнява Трайков.
Въпросите и забележките са свързани със зеленината върху перголите и вида на работните места. „Всичко това от гледна точка на факта да не започнат пак обичайните импровизации - плажни чадъри, кашони от банани и т.н.“
„Аз лично смятам, че книги трябва да се продават в книжарниците, но това е традиция, която стана част от нашия живот и от облика на централната част на София. Мисля, че не е лошо решението.“
Проектът за книжния пазар на пл. "Славейков" е одобрен от главния архитект на София Здравко Здравков, който смята, че има и други начини площадът да се оживи.
По думите на Здравков, идеята е била площадът да се изчисти от палетите и кашоните за банани.
„Изчистването на площада, изчистването на пешеходните пространства за хората е приоритет. Има 15 „чадърчета“ на площада, единствената възможност за разполагане на подобно съоръжение е пред Столична библиотека, където няма активни фасади, няма витрини на магазини. За останалата част от площада – той би могъл да се оживи по друг начин – да се ползва като места за фестивали, за акции на открито, защо не коледни базари“, коментира главният архитект на столицата, който е привърженик на купуването на книги от книжарниците.
Новите поколения трябва да бъдат спасени за четенето, апелира писателят Деян Енев. В подобен кашон като визираните на площад „Славейков“ преди години той откри „Калуна-каля“ на Георги Божинов и я възкреси за читателите.
Според Енев връщането на книжните търговци на „Славейков“ би било „животоспасяващ байпас“ срещу „нечетенето като смразяващ феномен“.
„В момента площад „Славейков“ ми прилича на язовир „Студена“ – ни повече, ни по-малко“, коментира писателят и връща лентата назад – към първите години на прехода, когато площадът по думите му е бил задръстен. „Но за хора като мен, които обичат да пипат и да разглеждат книги, това задръстване беше щастие.“
„Не искам да си кривя душата – сега пространството е много по-добро. Но нека час по-скоро то се насити с онова, което традицията и любовта към книгата за 30 години превърнаха в едно много смислено средище на столицата“, призова Енев.
Различните гледни точки чуйте в звуковия файл.
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...
За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот. " През тази..
Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..
От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...