Заради недостатъчно финансиране, 29-тото издание на най-стария балетен конкурс в света - “Международен балетен конкурс - Варна”, няма да се проведе.
Министерството на културата пое ангажимент да отпусне 100 хиляди лева, а едноименната фондация събира средства за провеждането на фестивала.
"Тя набира средства основно чрез спонсорства, чрез рекламна дейност, чрез дарителски кампании. Ние сме подпомогнати и от Министерството на културата. Традиционно вече, от 2004 година, от Министерството на културата ние получаваме целево средства за наградния фонд, които можем да изразходваме единствено за него", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Димитър Димитров от Фондация “Международен балетен конкурс - Варна”.
И финансово, и логистично фондацията получава подкрепа и от Община Варна. "В последните около 8-10 години участваме в конкурси към Фонд "Култура" за провеждането на “Международен балетен конкурс - Варна”, откъдето също печелим една приблизително разумна сума", допълни Димитров.
Финансовата помощ от министерството и общината формира около 25% от необходимата сума за провеждането на фестивала, уточни той.
"Другите 25% фондацията осигурява сама, като собствени приходи. Това са приходи от такси участие в конкурса, приходи от продадени билети за концертните вечери на събитието. Също така успоредно с конкурса се провежда и международна лятна балетна академия, която също генерира допълнителен приход. Можем да кажем, че около 50, в някои случаи до 55% от средствата са сравнително подсигурени. Това е сума от порядъка на 350 хиляди лева, но другите приблизително 50%, другите 350 хиляди лева ние трябва да осигурим чрез спонсори, чрез дарения и всякакъв друг вид приходи, които бихме могли да получим", допълни Димитър Димитров.
Международният балетен конкурс води началото си от 1964 година. Някои от най-ярките звезди на световния балет от различни школи са били лауреати. Сред тях е и Диляна Никифорова, прима балерина на Софийската опера и балет.
"За мен този конкурс е национален "паметник на културата", така мога да се изразя, тъй като той е популярен в цял свят. Не само, че е първият конкурс изобщо създаден в света, но той има и една невероятна аура благодарение на Летния театър във Варна. Няма еквивалент в световен мащаб на такъв конкурс", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Никифорова.
Съществуването на конкурса е важно за имиджа на България, подчерта тя.
"Разбирам, че е изключително трудно да се финансира едно такова събитие, но има доста практики в момента в света, от които може да се вземе пример - на конкурси, които успяват дори да са печеливши", изтъкна Диляна Никифорова.
Една от наградите на балерината е бронзов медал в младша възраст по време на Балетния конкурс във Варна.
"Всъщност три пъти съм участвала. Дори когато бях на 14-15 години, беше първото ми участие, съвсем мъничка бях, тогава стигнах до втори тур. Спомените са много стресиращи, защото конкурсът е тежък, с много тежка програма. Почти няма такъв конкурс, който да изисква толкова широк диапазон от класически и съвременен танц с три тура, с нощни репетиции, но пък е очарователно да бъдеш там. Събира се целият балетен свят буквално", разказа Диляна Никифорова.
Двете мнения чуйте и в звуковия файл.Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..
2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..
Българското национално радио подписа меморандум за сътрудничество с швейцарската фондация "Геза Анда", която провежда престижния конкурс за пианисти в Цюрих на името на големия унгарски пианист , живял и творил в Швейцария. Конкурсът се провежда на всеки три години от 1979 г. насам. Негов създател е вдовицата на големия изпълнител –..
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..