Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Пар, който улавя следите на времето върху лицата ни

Или как фотографията разказва историята през банални случки

Снимка: Мартин Пар

Галерия "Синтезис" представя 40 фотографии на Мартин Пар, събрани в цикъла "Този малък свят". Британският фотограф е посветен на изкуството на документалната фотография. Той е известен колекционер на фото книги и куратор. Негови фотографии притежават големи музеи и галерии за съвременно изкуство по света.

Колко различни са очакванията на един турист за мястото, където той иска да отиде и как то изглежда, когато пристигне там – това е ключова тема, която изследва Мартин Пар. 

„Темата, която Мартин Пар изследва, е търсенето на различни култури, колко много усилия полагаме да търсим нещо различно и в същото време нашите пътувания разрушават тези култури. Защото когато един турист пристигне на едно място, той очаква да има същите удобства, каквито има и у дома и домакините максимално се опитват да му ги предложат“, разказа пред „Хоризонт“ един от кураторите на изложбата - Надежда Павлова.

Като интересен феномен тя открои факта, че фотографиите в изложбата са заснети в периода 1989 – 2019 година, което е дълъг период за фотографски проект.

„По снимките може да видите как се променя отношението на туриста към забележителностите, които той посещава. В началото той е възхитен от тях, те са обект на неговите снимки, а през последните години обект на снимките е самият турист, забележителностите са се превърнали във фон на неговото туристическо присъствие. Точно по това отношение на туриста към снимката може да се определи и периодът, в който Мартин Пар е направил самата фотография“, подчерта Надежда Павлова.

Макар да е сред най-прочутите документални фотографи, Мартин Пар не е нравоучителен в своята работа и отношението му кам съвременния турист е обагрено с мека ирония. „Не се опитва да сочи с пръст. Той се държи, сякаш е участник във всички тези процеси и създава толкова мощна връзка със своите обекти. И когато зрителят застане пред снимките, той също се чувства част от това“, допълва кураторът.

Мартин Пар снима неща, които остават встрани от обектива на другите фотографи. „За него са любопитни баналните неща – тези, които не са от световно значение. Той може да снима 30 години как хора сипват бензин в колата си на бензиностанция, но когато видите времевата линия, в която той е документирал всичко това, забелязвате промените в дрехите на хората, в техните коли, но най-вече в лицата на хората. Защото времето, в което живеем променя лицата ни.“

И ако се питате къде е България в цялата история, идва време за отговор. Туристически брошури на „Балкантурист“ от 60-те и 70-те години вдъхновяват графичното оформление на специално издание за изложбата. Тъй като за Мартин Пар е важно всеки негов проект да оставя следи и под формата на фото книга, българският екип му предлага брошурите с реклами на българските курорти като матрица.

„Замениха всички фотографии от брошурите с над 80 снимки от проекта „Този малък свят“. Всъщност се получиха изключително любопитни и много интересни от визуална гледна точка материали на пет различни езика“, каза още Надежда Павлова.

Изложбата остава в галерия „Синтезис“ в София до 11 март.

Снимки в публикацията: Мартин Пар




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05