Колко различни са очакванията на един турист за мястото, където той иска да отиде и как то изглежда, когато пристигне там – това е ключова тема, която изследва Мартин Пар.
„Темата, която Мартин Пар изследва, е търсенето на различни култури, колко много усилия полагаме да търсим нещо различно и в същото време нашите пътувания разрушават тези култури. Защото когато един турист пристигне на едно място, той очаква да има същите удобства, каквито има и у дома и домакините максимално се опитват да му ги предложат“, разказа пред „Хоризонт“ един от кураторите на изложбата - Надежда Павлова.
Като интересен феномен тя открои факта, че фотографиите в изложбата са заснети в периода 1989 – 2019 година, което е дълъг период за фотографски проект.
„По снимките може да видите как се променя отношението на туриста към забележителностите, които той посещава. В началото той е възхитен от тях, те са обект на неговите снимки, а през последните години обект на снимките е самият турист, забележителностите са се превърнали във фон на неговото туристическо присъствие. Точно по това отношение на туриста към снимката може да се определи и периодът, в който Мартин Пар е направил самата фотография“, подчерта Надежда Павлова.
Макар да е сред най-прочутите документални фотографи, Мартин Пар не е нравоучителен в своята работа и отношението му кам съвременния турист е обагрено с мека ирония. „Не се опитва да сочи с пръст. Той се държи, сякаш е участник във всички тези процеси и създава толкова мощна връзка със своите обекти. И когато зрителят застане пред снимките, той също се чувства част от това“, допълва кураторът.
Мартин Пар снима неща, които остават встрани от обектива на другите фотографи. „За него са любопитни баналните неща – тези, които не са от световно значение. Той може да снима 30 години как хора сипват бензин в колата си на бензиностанция, но когато видите времевата линия, в която той е документирал всичко това, забелязвате промените в дрехите на хората, в техните коли, но най-вече в лицата на хората. Защото времето, в което живеем променя лицата ни.“
И ако се питате къде е България в цялата история, идва време за отговор. Туристически брошури на „Балкантурист“ от 60-те и 70-те години вдъхновяват графичното оформление на специално издание за изложбата. Тъй като за Мартин Пар е важно всеки негов проект да оставя следи и под формата на фото книга, българският екип му предлага брошурите с реклами на българските курорти като матрица.
„Замениха всички фотографии от брошурите с над 80 снимки от проекта „Този малък свят“. Всъщност се получиха изключително любопитни и много интересни от визуална гледна точка материали на пет различни езика“, каза още Надежда Павлова.
Изложбата остава в галерия „Синтезис“ в София до 11 март.
Снимки в публикацията: Мартин Пар
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..