Високото кръвно създава риск от сърдечно-съдови и бъбречни заболявания, както и от диабет. Всеки втори лекуван хипертоник у нас е с лош контрол на кръвното налягане, показват резултатите от проучване на Международното дружество по хипертония, представено на глобален научен конгрес в София. Проучването обхваща 1,5 милиона души от 90 държави.
Българската лига по хипертония изследва близо 3700 души от 21 области на средна възраст 58 години. 70 на сто от всички участници се оказват с високо кръвно, 670 са новодиагностицирани.
"От гледна точка на познания за хипертонията имаме доста висок процент познание, което е великолепен резултат. От гледна точка на хипертониците на терапия също виждаме един великолепен резултат. Болшинството от хипертониците, знаете, приемат някаква терапия", каза проф. Арман Постаджиян, началник на кардиологичното отделение в болница "Света Анна".
Една от основните причини за тези диспропорции е нездравословният начин на живот, който водят сънародниците ни, смятат специалистите. 20,3 е процентът на пушачите, 30,7 на консумиращите алкохол поне веднъж седмично сред скринираните българи на средна възраст от 58.8 години, срещу 12,3% и 7,5% средно за света. Хората с наднормено тегло у нас са се оказали 38% срещу 28,6% средно за света, а със затлъстяване - 23%, срещу 11,5% за света, показват още данните.
"Реално погледнато за всеки от основните рискови фактори, като започнем от пушене, наднормено тегло, преживени инциденти, сме два пъти повече, отколкото реално погледнато са данните, които са за света. Извън конкретните числа за новодиагностицирани, неадекватно контролирани хора имаме и значим товар от съпътстващи рискови фактори", допълни проф. Постаджиян.
Картината не е по-различна и сред по-младото население
11,5 е процентът на скринираните българи с диабет срещу 8,5 средно за света, 13,8% от сънародниците ни са преживели инфаркт срещу 4,3% за света. Два пъти повече са и българите, прекарали инсулт – 6,4%, срещу 3,2% средно за света.
Високото кръвно е сред водещите причини за прогресивно увреждане на бъбречната функция, посочи проф. Борис Богов от Александровска болница:
"48% от пациентите с хронично бъбречно заболяване, най-общо казано, са хипертоници. Двете групи диабетици и хипертоници правят повече от 2/3 от тези пациенти с хронично бъбречно заболяване. Няма изолиран пациент, който да е само с артериална хипертония, той или е с наднормено тегло, или е с метаболитен синдром, или е с диабет, или е с друго страдание, съдово, което да довежда и до хронично бъбречно заболяване. Така че връзката е пряка".
"Има пряка връзка между високото кръвно и съдовите заболявания, деменциите, паркинсона", заяви акад. Лъчезар Трайков, началник отделение в Александровска болница.
"Добрият контрол на артериалното налягане се явява гарант за намаляването на болести като исхемичен мозъчен инсулт, като съдова деменция, като болест на Алцхаймер. Промените, до които води лошият контрол на артериалното налягане, могат да доведат до появата на една болест на Алцхаймер 10 години по-рано", допълни академик Трайков.
Здравето на българите е в по-голям риск, защото българите пият, пушат и вземат по-често медикаменти от средното ниво за света.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..