Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каспар Холтен постави „Идоменей” в Телавивската опера

Снимка: Телавивска опера

Опера-провокация показаха в Тел Авив. Още когато на афиша се появи името на датския режисьор Каспер Холтен /той е един от най-прочутите съвременни оперни режисьори, които предизвикват одобрение или протести, но никога безразличие/, стана ясно, че предстои предизвикателство. То започна още когато в медиите стартира дебат как така моцартовата опера Идоменей в адаптиран вариант ще бъде поставена на израелска сцена само за 10 дни. Повечето от солистите са израелци.Сред тях отново блестеше звездата Хила Баджо, която съчетава невероятен глас и артистичност в ролята на троянската принцеса, дъщеря на Приам - Илиа, много подходяща за нея. Явно преди идването на режисьора всички бяха разучавали самостоятелно ролите си и отчасти мизансцена по съществуващ видеозапис. За зрителите провокацията започна от сценографията на Ани Ван Крег. Огледалата в горната част на сцената даваха на зрителите възможност да погледнат на случващата се древногръцка трагедия от гледна точка на боговете. В същото време зрителят имаше чувството, че певците сякаш пееха, плувайки в облаците. Още по-интересни бяха костюмите. Преди да стане оперен дизайнер Ани Ван Крег е била един от водещите проектанти-моделиери на фирмата Диор.

Още при писането на оперета сравнително младият Моцарт е имал предвид и дворцовите интриги в двореца на курфюрста Карл Теодор Баварски, който е поръчал творбата за един от своите карнавали. Много добро решение на Каспар Холтен е сцената да прилича на шахматна дъска само с една фиксирана фигура- тази на бога на моретата Нептун, който иска жертви от несполучилия кандидат –жених на хубавата Елена и участник в Троянската война Идоменей. В музикалната партитура режисьорът, който е и професор в консерваторията в Копенхаген, е видял ходове на фигури на героите,отчасти местени от Боговете, а отчасти желаещи да преминат през цялото поле, за да станат царици. Това особено много се отнася до ролите на Илиа и Електра – двете жени, съперничещи си за любовта на сина на Идоменей Идаманте. Както често в гръцката митология се случва, за да се спаси от морска буря, главният герой обещава на Нептун в жертва първия,когото срещне на брега. И за нещастие, отново както и в други истории, това е собственият му син. Така че за Идоменей въпросът е как да скрие този факт от повелителя на моретата, без да си дава сметка,че от небето всичко е видно. Именно затова е сценографията с огледалата. Накрая той решава да жертва себе си вместо сина си. В същото време далеч от Троя, Боговете решават да поставят своеобразна точка на Троянската война, съединявайки в съпружески съюз Илиа и Идаманте.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26