„Главният прокурор ще има трудности от организационен характер по време на проверката на целия приватизационен процес и на последващия контрол. Освен това е нужна обща методика, която да се прилага от всички проверяващи органи. Основният юридически проблем е този за давността“. Това каза пред БНР проф. Никола Филчев, главен прокурор в периода 1999 – 2005 година и първият главен прокурор, който заговори за престъпна приватизация.
Според него промяна в закона не е възможна, „тъй като има основен принцип в Наказателния кодекс, който забранява да се предава обратно действие на по-тежкия и по-неблагоприятния закон“:
„Трябва да се търси решение на конституционно равнище. Тогава обаче идват принципите на правовата държава, общовалидни за всички страни в Европейския съюз. Това е принципът за правната сигурност. Съгласно него не може да се влошава положението на гражданите с обратна сила. Но веднага, казва Европейската комисия, може, по изключение, ако е нужно според тяхната формула, за постигане на целта, и ако бъдат съобразени правата на засегнатите. Възможно е да се промени Конституцията и да се увеличи давността, и да се предаде обратна сила, но това е на границата“.
В предаването „12+3“ проф. Филчев допълни:
„Управлението на Иван Костов е катастрофа, той превърна тази приватизация в хищническо разграбване… Костов промени Гражданско-процесуалния кодекс и отне правото на прокуратурата да иска от съда разваляне на незаконните приватизационни сделки. Когато прокуратурата отказва да обслужва приватизатора Костов, аз му казах, че няма да служа на него и на управляващите, а на закона и на държавата. Тогава той се опита да превърне прокуратурата в агенция към Министерския съвет. Сезирах Конституционния съд, който заяви, че конституционният модел на държавата, включително и съдебната власт, може да се променя само от Велико народно събрание“.
Интервюто с проф. Никола Филчев можете да чуете в звуковия файл.
Жители на пернишкия квартал "Хумни дол" протестираха пред общината, заради превърнат в гето недостроен жилищен блок. В него са се самонастанили роми, които палят огньове в сградата, хвърлят камъни по хората, нарушават обществения ред и застрашават сигурността на гражданите. Местните жители заявиха, че са подложени на денонощен терор от..
В парламента продължават разискванията по бюджета на държавното обществено осигуряване. От "Демократична България“ се обявиха за запазване на максималния осигурителен праг и поетапно пребалансиране на осигурителната тежест на държавните служители. Според Мартин Димитров в срок от шест години те трябва да поемат част от осигуровките си, които..
8 млн. евро повече от миналата година ще получат фермерите в тазгодишната кампания по директните плащания, съобщават от министерството на земеделието. Общия бюджет за преки субсидии в кампания 2025 г. е 825 млн евро. "Кампанията по директните плащания тази година започва навреме и с увеличен бюджет, а това ще даде възможност проверките и..
Заради политически интриги или заради счетоводно връзване на 3% дефицит за поредна година трябва да пострада политиката по доходите . Това каза пред БНР Любослав Костов, директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ и главен икономист на конфедерацията. "В същото време огромният буфер в капиталовата програма не се..
Системата за ранни предупреждения при бедствия BG-Alert ще бъде изпробвана на 1 април, съобщи директорът на дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. "Предстоящите тестове на системата, предвидено е съгласно график, който е утвърден от главния секретар на Министерството на вътрешните работи, ние..
Десетки ученици и учители се включват в кампанията по кръводаряване, която се провежда днес в Професионалната гимназия по транспорт, обслужване и лека промишленост в Добрич. Събраната кръв ще бъде предоставена на Центъра по трансфузионна хематология във Варна и е в помощ и на пострадалите младежи при трагичния инцидент в Кочани. Идеята..
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че ще разговаря днес с американския лидер Доналд Тръмп, за да узнае детайли от преговорите му с руския държавен глава Владимир Путин, предаде АФП. "Днес ще имам контакти с президента Тръмп и ще обсъдим следващите стъпки", каза Зеленски на пресконференция във Финландия. Според него САЩ..
Това в Кочани беше убийство и трагедия. Както ни учеха през социализма, всички са виновни и това е точно. Виновни сме цялото общество. Но виновни са..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Протестите в Сърбия показват нов път на широка обществена солидарност, каквато не сме виждали . Има някакъв идеализъм, който е антикапиталистически и..