Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Илиевски влезе в диригентския екип на Словашкия радиооркестър

Константин Илиевски

Константин Илиевски е един от тези наши млади музиканти, които развиват кариерата си в европейски мащаб, но не пропускат да прилагат наученото в Западна Европа и на родна сцена. Той е на 14, когато започва да учи дирижиране в Братислава, но важните уроци получава в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена. И точно между Братислава и Виена продължава да се придвижва и до днес ежедневно, за да работи със създадения от него оркестър Sinfonietta dell’Arte. 


В България, освен с големите столични състави - Софийската филхармония и Симфоничния оркестър на БНР - Илиевски работи и със симфониетите в няколко града и пое ръководството на камерния оркестър "Дианополис" в Ямбол, където се е нагърбил да поддържа и фестивала "Златната Диана". За чудесното развитие на ямболския музикален живот през последните години говори и наградата на Съюза на българските музикални и танцови дейци "Кристална лира" 2019 за ансамбъла и неговия маестро.

2020 година започна много успешно за Константин Илиевски - с нов отговорен пост и три концерта  в Братислава само през януари. Българинът беше назначен за щатен диригент на Словашкия радиооркестър и влезе в екип от четирима диригенти с ръководител Онджей Ленард. 

"Тази позиция дойде прекрасно, в точен период, когато аз имах нуждата от нея. Чувствам нужда да поработя с по-мащабни оркестри, освен работата ми, разбира се, с по-камерните. Но работата ми в този оркестър ще ми предложи възможността да поработя върху по-мащабни произведения - нещо, което аз с голям трепет чакам, дори и поканите от България - от Радиооркестъра, от Софийска филхармония. Радвам се, че редовно работя с тези два прекрасни оркестъра, но разбира се, е различно, когато човек си е, така да се каже, вкъщи в някой такъв мащабен оркестър. А аз мога да издам, че живея само на 15 минути пеша от сградата на Словашкото радио, така че за мен нещата много добре се наредиха и логистично." - сподели българският диригент.

Цялото интервю с Константин Илиевски чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34