Социалното неравенство в България продължава да се увеличава, заявиха от Международния валутен фонд (МВФ) и посочиха като причина за това намаляването на социалните разходи като процент от брутния вътрешен продукт.
Като мярка за осигуряване на по-голям ресурс за социални разходи фондът предлага увеличаване на максималния осигурителен доход без премахване на плоския данък. За да се подкрепи пазарът на труда, България може да си позволи малък бюджетен дефицит, но при запазване на настоящото ниско ниво на дълг.
Добрите макроикономически и фискални показатели трябва да бъдат превърнати в по-голям икономически растеж, каза ръководителят на мисията на МВФ Джейу Лий.
„Има начини, с които да се подобри преразпределителната роля на постъпленията от данъци, без това задължително да води до промени в плоския данък, за който има постигнат обществен консенсус. Като пример за мярка ние бихме искали да посочим увеличаване на максималния осигурителен праг“, каза той. Този праг в момента е 3000 лв.
От МВФ освен това препоръчват допускане на малък дефицит, който да не повлияе значително върху увеличаването на дълга, но да осигури повече средства в подкрепа на пазара на труда и за образование.
Експертите на МВФ са у нас от 4 февруари, като по традиция те имаха редица срещи с представители на правителството, БНБ, бизнеса и неправителствените организации.
От фонда оценяват стабилността на финансовата система и състоянието на икономиката през 2019-а година, като се очаква в общи линии стабилното икономическо представяне да продължи през 2020 година, макар и с по-умерен растеж и при неблагоприятни външни рискове.
МВФ отбелязва, че ако тези рискове се материализират, автоматичните фискални стабилизатори би следвало да бъдат оставени да заработят свободно и публичните разходи, които подкрепят инвестициите, биха могли да бъдат повишени.
"Имайки предвид трайното установяване на макроикономическа стабилност, предизвикателствата пред икономическата политика на България понастоящем са свързани с ускоряване на приобщаващия растеж и устойчиво сближаване на доходите. Това изисква подкрепа на благоприятстващите растежа реформи и инвестиции в хората. По-силните институции и по-доброто предоставяне на публични услуги са ключът, който на свой ред ще стимулира по-широкообхватни инвестиции и увеличаване на производителността", посочи Джейу Лий в края на редовната визита на мисията на МВФ в нашата страна.
Според фонда постигането на по-приобщаващ растеж и по-бързото сближаване на доходите към тези на останалите страни членки на ЕС изискват всеобхватни структурни реформи, включително за подобряване на управлението и на публичните услуги, намаляване на недостига на работна сила, подобряване на образованието, понижаване на неравенството и укрепване на финансовия сектор.
МВФ отбелязва, че успешните реформи могат да доведат до значително повишение на ефикасността и да катализират по-високи инвестиции. По-големите и по-ефикасни инвестиции са необходими за поддържането на по-висок растеж и конвергенция. Те също така ще спомогнат за нормализиране на излишъка по текущата сметка на България, който понастоящем изглежда висок за икономика, която би следвало да инвестира повече за по-бързо преодоляване на изоставането по отношение на доходите.
По същия начин, повече и по-качествените разходи за държавни услуги също биха могли да намалят спестяванията и излишъка по текущата сметка.
Финансовият министър Владислав Горанов разкри пред ресорната парламентарна комисия част от разговорите си с експертите от Вашингтон и къде те виждат резерв за по-сериозен икономически растеж у нас:
"Коментираха с един много интересен термин - неологизъм за хиперконсервативност както в публичния сектор, така и за тяхна изненада, по отношение на частния сектор - нещо, което всъщност изтъкнаха като резерв", посочи Владислав Горанов.
Заключенията от последната редовна мисия на МВФ в нашата страна може да видите тук.
Един човек загина, а други 25 бяха ранени при руско нападение с дрон и ракети срещу югоизточния украински град Запорожие, съобщиха местните власти. Повече от 20 000 жители са останали без електричество и отопление в резултат на атаката през нощта, заяви губернаторът Иван Федоров. Причината според него е унищожаването на енергийно..
Към този момент всичко е подредено и ясно. НДК е готов да посрещне следващите предизвикателства. Това заяви пред БНР новият изпълнителен директор проф. Надя Миронова. По думите ѝ, най-голямото предизвикателството е модернизирането и поддържането на материалната база . Зала 1 – най-популярната, е в състояние, което изисква основен..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени служителите на Гранична полиция, Агенция "Митници" и Национална агенция по приходите и при какви условия изпълняват задълженията си? На българо-гръцката граница най-голям интерес в първите дни..
Заради авария на захранващ водопровод и планов ремонт от 9.00 ч. до 17.00 ч. днес ще спре водоподаването за луковитското село Торос. Поради това днес и утре няма да работи детската градина в селото.
Два дни след като в Държавен вестник бяха обнародвани последните промени в Закона за съдебната власт, Висшият съдебен съвет се събира извънредно, за да прекрати процедурата за избор на главен прокурор. Заседанието беше свикано от новия министър на правосъдието Георги Георгиев и ще първото под негово председателство. Измененията в съдебния..
Пред Първо студио на Българското национално радио в 13:30 часа ще бъде открита изложба с отличените картини в конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник". Това е и едно от събитията, с които радиото ще отбележи своята 90-годишнина. Кулминацията на честванията е на 25-и януари, когато е рожденият ден на БНР...
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..