Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ян Пеетерс: Системата трябва да мотивира учителите да се развиват

Белгийският консултант ще работи у нас по проект за професионалистите в ранното детско образование

Важно е системата да поощрява повече млади хора да се захванат с ранното детско образование, казва белгийският специалист.
Снимка: БГНЕС

Международно признат експерт в областта на ранното детско развитие ще консултира фондация „За нашите деца“ за ролята на професионалистите, работещи с деца в ранна възраст и техните семейства. Д-р Ян Пеетерс е един от основателите на Центъра за изследвания и иновации в сферата на ранното детско развитие към Университета в Гент, Белгия и негов директор от 1989 г. Бил е преподавател по социална педагогика. Консултант е на УНИЦЕФ. Има наблюдения върху ситуацията в Сърбия, Албания и Косово. 

„Колкото по-високо е образованието на професионалистите, толкова по-голяма е ползата за децата, с които те работят, най-вече за тези от уязвими групи“, каза Ян Пеетерс пред „Хоризонт“.

„Във всяка държава виждам, че има центрове, в които хората непрекъснато правят иновации и други, в които се възпроизвеждат едни и същи посредствени практики. Да си компетентен служител не е само индивидуална отговорност на отделния учител, а ангажимент на системата – тя трябва да може да мотивира учителите да вършат работата си по добър начин и да подобряват своята практика.“

Пеетерс ще работи у нас по проекта „България расте с децата си“. „Ще проведем национално проучване на състоянието на всички работещи в системата на ранното детско развитие, което в България на практика означава всички хора, които работят с децата и техните родители в системите за образование, здравеопазване и социални грижи – от раждането до постъпването им в училище“, обясни Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондация „За нашите деца“.

Проучването ще търси отговори на въпросите могат ли да се развиват професионално тези кадри у нас, в какви условия работят и какво ги мотивира да останат в професията.

Изключително важно е да имаме прогностика на работната сила – дали ще има хора, които в бъдеще ще дават една от най-важните подкрепи за децата в тяхното ранно развитие“, допълни Шалапатова.

Според нея се подценява ролята на детските ясли, като се акцентира предимно върху физическата грижа за децата, докато през първите дни от живота на детето се формира между 80 и 90% от архитектурата на мозъка и мозъчната дейност.

Един от проблемите в България е, че над 50 на сто от работната сила е на възраст над 50 години, подчерта Ян Пеетерс. „Много е важно тези професии да станат по-атрактивни за младите хора. В много други европейски държави работата в сферата на ранното детско развитие е адекватно заплатена. Тук виждам, че ако например една майка е начален учител с две деца, тя не може да се справи със заплатата си, не може да има нормален живот. Много е важно да има по-високи заплати на служителите в тази сфера“, коментира белгийският специалист.

Ян Пеетерс даде пример с Италия, Дания и Хърватия, където се обръща много по-голямо внимание на креативните занимания като театър и музика, а това прави работата атрактивна както за младите, така и за мъжете, които са традиционно малко в тази професия.

В западните страни е много по-висок процентът на децата, попадащи в системата от 0 до 3 години, отбеляза още Пеетерс.

Допреди падането на Берлинската стена в страните от Източна Европа услугите за децата в ранна възраст са били на по-високо ниво от тези в Западна Европа, заяви още Ян Пеетерс. В посткомунистическия период се настояваше за повече инвестиции в началното образование, а не в ранното и това е една от причините днес обхватът да е толкова нисък, обясни той. „И сега отново идваме в тези държави в Източна Европа, за да им кажем, че трябва да имате по-добър обхват.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37