Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жени Жикова: Доброто познание за езика ни прави красиви отвътре

Преподавателката по старобългарски език обича да изследва теми аутсайдери

Жени Жикова
Снимка: Личен архив

"Малко хора се връщат към корена на езика. А истината е, че колкото по-естетически издържан е той, толкова по-красиви сме ние отвътре. Това ни превръща в грамотни, атрактивни, успешни, независимо от различията ни." Мнението е на Жени Жикова, преподавател по старобългарски език в Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

В по-голямата част от времето не се налага да убеждавам хората колко е важно да владееш, да уважаваш и оценяваш речниковото си богатство, понеже по такъв начин общуването е безкрайно цветно, отбелязва Жени Жикова, която бе гост на предаването "По първи петли".

Какво носи любовта към „мъртвите езици“? „Може би носи носталгия по едно по-подредено време, не спрямо графици“, смята Жени. Книгите, страниците, речта са това, което винаги ще ни свързва, вярва тя.

„Моите студенти са от специалност „българска филология“. В по-голямата си част обществото ги възприема като „учителите“, което е факт – те наистина завършват с професионална квалификация, която из позволява да преподават български език и литература в училище. Истината обаче е, че те са много по-широко подготвени в сферата на хуманитаристиката и имат изключително силна връзка с текста, културата, естетиката.“

„Езикът е система, строй и изисква време и търпение. Камо ли когато става дума за „мъртъв език“, допълва още Жени Жикова.

Сред мотивиращите фактори да учиш един вече забравен език е страстта да изучиш „онова, което е по-малко известно“, казва Жени. „Винаги съм имала слабост към разни, специфични, тесни, може би за определени хора дори теми или проблеми, въпроси аусайдери. Но там се крие за мен ключът към големите загадки.“

Жени Жикова е дете на българка и сърбин. Вярва, че „любовта е страст, свободата също, а страстта е… всичко“.

Тя е на 33 години. Определя себе си като съвместен жител на света на книгите. Бакалавър "Българска фиология" с магистратура "Кризи, конфликти и дипломация в световната политика 16-21 век" и "Трансгранична българистика" в Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Има докторантура по старобългарски език и постдоктурантура върху речниковото богатство на Патриарх Евтимий. В момента учи трета магистратура - "Медии, култура, комуникация". Занимава се още с преводи и редакции на текстове и се вълнува повече от страници, отколкото от цифри. Споделя, че нейният читателски вкус е "дръзко автономен и понякога причудлив за околните". 

Още за потайностите на езика слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40