Министерството на здравеопазването предвижда създаването на национална аптечна карта, която ще отчете потребностите на различните населени места и достъпа им до лекарства. Предвижда се търговците на дребно да бъдат стимулирани да откриват аптеки в по-малките населени места.
През парламентарната здравна комисия мина проект за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, а като една от спорните теми се очертава създаването на национална аптечна карта.
"Тази аптечна карта беше предложена като решение за проблема с липсата на аптеки в малките населени места. Този проблем беше артикулиран за пръв път от съсловната организация. Тази тема е свръхекспонирана и е тема без изход. Не предлага решение" - така смята Николай Костов, председател на УС на Асоциацията на собственици на аптеки.
Липсата на аптеки е следствие от демографския проблем, допълни Николай Костов. "Не е задължително да има аптека, за да има лекарствоснабдяване. Повече от 100 години в Англия лекарства по лекарско предписание се изпращат по пощата", посочва той.
Според Пациентски организации "Заедно с теб" административно разположение на аптеките с помощта на национална аптечна карта ще затрудни пациентите и свободния им избор на аптека.
"В момента има недостиг в неблагоприятните райони, в малките населени места, планински, полупланински и с тази национална аптечна карта проблемът няма да се реши. Това искане, промяна на закона предполага интереси, които нас не ни касаят, те са бизнес интереси", коментира Пенка Георгиева, председател на "Заедно с теб".
"Ние очакваме от държавата, от общините заедно да вземат решение и да подпомогнат там, където не може да се открие по финансови причини аптека, да помогнат на хората да могат да се лекуват", изтъкна Георгиева.
Преди 5 години в общината със средства на местната управа е създаден мобилен екип с транспортно средство, със социален работник и медицинска сестра.
"Този мобилен екип го използваме абсолютно за всичко, най-вече транспорт до окръжния град, транспорт до Варна, до болници, до лаборатории и за купуване на лекарства", допълни Иванка Николова.
В над 80 общини в страната има проблеми със снабдяването с лекарства, уточни за БНР проф. Асена Стоименова, новият председател на Българския фармацевтичен съюз. Според нея има достатъчно подготвени кадри със специалност фармация. Един от начините за регулация при създаването на аптека е броят на пациентите, посочва тя.
"Гарантира се една пациентела, ако мога така да се изразя за аптеката, и личният лекар в дадената аптека да може да обгрижва тези хора, не само с отпускането на лекарствени продукти, но също така с даването на съответните консултации."
В България има огромен брой аптеки, но те са предимно в големите градове, посочи още проф. Стоименова.
"В много държави здравно-осигурителните фондове заплащат такси, за да може фармацевти да предоставят тези консултации, защото парадоксът е, че аптеките са натоварени с една социална функция, а по законодателство са изключително и само търговски обекти, т.е. обществото и с право има очаквания към тези фармацевти и към аптеките, но в същото време законодателството ги е принизило до търговски обекти. Естествено, че всеки един пациент ще реагира чувствително, когато се заговори за такса за рецепта, когато се заговори това, че няма аптеки в определени общини", изтъкна проф. Асена Стоименова.
Репортажите и интервюто можете да чуете в звуковия файл.В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..