Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идва ли краят на хартиената бюлетина

Веселин Тодоров: По-изгодно е машините за гласуване да бъдат купени

Машинното гласуване може да оптимизира броя на секциите

Снимка: БГНЕС

Временната парламентарна комисия за промените в Изборния кодекс се събира днес. Сред въпросите, които ще бъдат обсъждани с експерти, е възможно ли е и изборните бюлетини да минават през оптично сканиране подобно на фишовете за тото.

Нашият закон не описва машини, които броят след сканиране. Такива избори се правят примерно във Филипините – това е най-голямата държава с подобни машини за гласуване, там са близо 100 хиляди секции и те са извършвани успешно. Тази технология не е по-евтина от технологията, която сегашният български закон предлага. Машините са малко по-евтини, консумативите – хартията е малко по-скъпа“, обясни в предаването „Преди всички“ Веселин Тодоров, управител на фирмата, осигурявала досега машинното гласуване.

Тодоров уточни, че бюлетините за подобно гласуване трябва да бъдат от по-качествена хартия и с вградени нишки, които позволяват по-надеждно сканиране. При сегашните машини гласуването директно се записва в машината, припомни той.

Ако тръжната процедура започне през пролетта, ще има достатъчно време от необходимите няколко месеца за производство, последвано от три месеца за доставка, инсталиране и обучение, смята Веселин Тодоров. „От технологична гледна много навременно е повдигането на въпроса от страна на премиера и правителството“, коментира той.  

Ако гледаме дългосрочно на освобождаването от хартиените бюлетини, за всички е по-изгодно машините за гласуване да бъдат купени, а не наемани, уточни Веселин Тодоров.

От гледна точка на държавата много по-изгодно е тя да стане собственик на машините, от гледна точка на компаниите, които се занимават с този бизнес, също е по-изгодно. Целта на тези компании е не да дават под наем тези машини, а по-скоро да извършват услугата по поддръжка и развитие на софтуера, по поддръжка на машините. Те могат да бъдат ъпгрейдвани“, заяви още Тодоров, според когото вероятността машините да бъдат произведени в България „не е голяма“.

„На практика това ще са един машини, произведени в Далечния изток, доставени на части тук и сглобени в България. Но трябва всички да знаем, че ще е малко административно техника повече, отколкото инженерна техника“, каза още Тодоров.

Колко машини ще бъдат необходими?

За последните евроизбори са били необходими 3300 машини за 3 хиляди секции, със заложен 10% резерв. Заради съмнения за манипулации оперативно решение на ЦИК забрани подмяната на машини в хода на процедурата, което е довело до спиране на машини в 12-13 секции и изборите там не са могли да продължат с машини.

Добрата практика по света е да има резервни машини, които се сменят за десетина минути, не повече. Още по-добра практика е да има по две машини в една секция – ако едната спре, да продължат изборите на другата“, поясни Веселин Тодоров. Това по думите му ще означава и преразпределение и реорганизиране на секции, тъй като с машини се гласува доста по-бързо, отколкото с хартиени бюлетини.

„Би могло да се обединяват секции, в които да има и повече от 1000 избиратели, с което да се намали общият брой на секциите и от 12 хиляди, те могат да бъдат намалени на 7-8 хиляди, но пък с две машини във всяка.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34