"Ателие" е документална поредица за изкуство и култура на ТВ “Алма Матер”. През март ще започне излъчването на нови предавания по БНТ.
"Аз мога да кажа, че това е първото предаване в телевизионен ефир, правено от млади хора за млади хора и то в областта на културата, на изкуството, на младежки каузи, нещо, което не се среща за съжаление в нашия ефир", каза в предаването "Графити по въздуха" доц. д-р Светлана Божилова от Факултет по журналистика и масова комуникация
През 2010 година студенти от НАТФИЗ, Музикалната академия, Художествената академия и Софийския университет "Свети Климент Охридски" пожелаха да правят предаването "Ателие".
"Искам да кажа, че най-голямото признание дойде по линия на европейската студентска телевизионна мрежа, когато по формата на "Ателие" започнаха техни колеги от Лондон, от Париж, от Торино университетите, от Оксфорд да правят "Ателие", което е страхотен комплимент. За съжаление последните 2 години при промяна на ръководството на университетската телевизия въобще бяха прекратени студентските предавания и аз много благодаря на програмния директор на БНТ 1, че подава ръка и че има желание да възстанови най-добрите студентски предавания", допълни Светлана Божилова.
Поредицата ще бъде по-динамична, коментира режисьорът Петър Вълчев.
"Следващият епизод, който ще бъде излъчен, е със Снежина Петрова и нейните студенти, пътуващи към Бургас за тяхна студентска работа, тяхна студентска постановка в театъра в Бургас и в него ние виждаме как Снежина работи с тези студенти, с тези млади хора", допълни Вълчев.
Основната мисия на "Ателие" е да намира във всички полета на културата и изкуството таланти и да дава шанс на аудиторията, националната и онези, които се интересуват и вълнуват от тази тема, да виждат бъдещето на изкуствата в България.
Ангелина Грозева, студентка в 4-ти курс, специалност телевизионна журналистика ще подготви репортажи за компостирането на отпадъците и за изкуството на мимикрията.
"Мисля, че малко медиите се вслушват в това какво иска самият зрител, самия слушател, тъй като не се допитват много до тях, особено до младите хора, не се хваща точния импулс на обществото и на времето, който трябва да бъде следван. И наистина повечето хора, които са част от медиите, смятат, че културата и изкуството не са интересни за обществото. Като човек, който има доста контакти с различни хора смятам, че това не е точно така и имам наблюдения от едно изследване на една моя състудентка, колежка от Факултета по журналистика и масова комуникация, че наистина хората имат нужда от култура в медиите, която за съжаление липсва и е необходимо да се възражда все повече", каза Ангелина Грозева.
Хората имат нужда от изкуство, допълни режисьорът Петър Вълчев: "И само чрез изкуство те могат по някакъв начин да се докоснат до другия свят, до други човек, до различния човек, да бъдат емпатични и по този начин да разберат себе си".
Интервюто можете да чуете в звуковия файл
За почивка в Гърция това лято няма да се изисква сертификат за ваксиниране. Туристите ще се тестват на границата с бързи тестове преди влизане в страната. „Гърция няма да изисква сертификат за ваксинация, като задължително условие за влизане на туристи“, заяви пред медиите министърът на туризма Харис Теохарис. Желаещите да влязат в Гърция,..
Всеки четвърти български гражданин е готов да емигрира, сочат данните от последното изследване на изследователски център „Тренд“ , направено по поръчка на „24 часа“. „ По-голяма част от хората, имащи роднини зад граница, са тези от селата и малките населени места – това е т.нар. икономическа имиграция“, обясни в предаването „Хоризонт до..
Ужасно е глупаво да се бориш с времето. Трябва да живееш в унисон и да го приемаш, каквото е - това каза климатологът проф. Георги Рачев в предаването „Преди всички“. „ На хората трудно се угажда. Винаги има едно мрънкане срещу природата, а просто трябва да я обичаме и да се съобразяваме с нея “, коментира климатологът. За климата е необходимо..
Близо една пета от населението на Израел вече е имунизирано срещу Covid-19 . Въпреки това заради повишаване на нивото на заболеваемост беше обявен трети локдаун. За разлика от първия, дълги опашки за стоки от първа необходимост нямаше, но за малкия и среден бизнес новата карантина може да има фатални последици. Затова в големите общини на..
„ В продължение на 4 години САЩ – това беше Тръмп. Гледката не беше особено вдъхновяваща. Днес мотото е: Тръмп – това не е САЩ, но това в най-добрия случай е само наполовина вярно, с оглед дълбоко разделената Америка . Това, на което сме свидетели в момента, е своеобразен политически махмурлук. И докато за някои това означава преосмисляне, то..
Чипирахме входовете на жилищните си сгради, заключихме ги със сложни системи. Защитени ли сме обаче не само срещу нежелани „гости“, но и в аварийна или спешна ситуация, когато трябва бързо да напуснем дома си? „ Има различни системи – с двойни врати, с усложнения до безкрайност. Не трябва да забравяме, че освен сигурността от външни..
Жители на столичния квартал „Люлин“ се борят пешеходна алея да стане достъпна и безопасна за преминаване. Тя се намира в междублоково пространство, оформило се през годините като едно от малкото зелени места в района. Състоянието на пътеката, която е и най-прекият път на живеещите в съседните блокове до пазара, метростанцията и пощата,..
„Загубите за ресторантьорския и хотелиерския бизнес са разбираемо големи“, коментира в предаването "Преди всички" удължаването на извънредните мерки до..
„ Задължителна поправка в закона е видеонаблюдение след приключване на изборния ден - застъпник да може да снима видео, когато свърши изборният ден и..
Отчитаме изключително добра тенденция от въведените противоепидемични мерки в страната , като това рефлектира и върху заетостта на болничните легла..