Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кариера за инертни материали край Първенец вдига на бунт пловдивски села

Десетки жалби срещу инвестиционното намерение остават без отговор

Снимка: БГНЕС

Живеещи в пловдивското село Първенец и съседни населени места обявиха протестна готовност заради изграждането на кариера за инертни материали

Инвестиционното намерение на фирма „Толи“ ЕООД обхваща територии от около 210 дка на Първенец, близкото село Златитрап и пловдивските квартали Коматево и Прослав.

Местните жители се опасяват, че близостта на кариерата до няколко населени места ще влоши качеството им живот - те ще дишат замърсен въздух, камионите ще разбиват пътищата, а обработваеми площи ще бъдат унищожени.

До момента инициативният комитет е подкрепен с две декларации - на съветниците от Община Родопи, против кариерата са се обявили единодушно и пловдивските общински съветници.

Една такава кариера не може да ограничи своето въздействие само върху концесионната площ, аргументира позицията на жителите на Първенец Димитър Воденичаров от инициативния комитет. „Това е свързано със запрашеност, шум, падане на водите – подпочвените и надземните“, казва той.

Има и засегнати частни собственици, чиито имоти попадат в площта, на която ще оперира кариерата. „Те просто не искат да си дават земята за кариера. Повечето от тези земи са земеделски - обработваеми, плодородни земи. Отглеждат се лозя, черешови насаждения има, люцерни. Хората от тях се препитават“, разказва Воденичаров.  

Звезделина Кирякова от сдружение „Коматевци за Коматево“ уточнява, че Коматево по права линия е на около 2 километра и половина. „И нямаме никаква буферна зона, която този прах да спира. Ветровете са в наша посока. Дори ще бъдем по-засегнати от Първенец. Тук, родопската яка, би трябвало да бъде „спалнята на Пловдив“, хората искат да си живеят на спакайствие, на тихичко, на малко по-чист въздух“, коментира тя.

Разрешението за проучване на обекта е издадено на фирмата още през 2011 година. Сега тя кандидатства за концесия за добив на пясък и чакъл за период от 35 години. Общественото обсъждане на 11 февруари на доклада по ОВОС не се е състояло заради заболяване на инвеститора Тодор Воденичаров. По думите му документацията е изрядна и хората нямат основания за притеснения.

Камионите няма да преминават през селото. Въздухът няма как да се замърси, няма да има фини прахови частици – тези материали ще се промиват с вода. Как да падне водата или да изчезне? Водата е на 20 метра дълбочина при пробите, а разрешението да копаем е до 14 метра“, подчертава Тодор Воденичаров. Всички институции са дали положително становище, не сме нарушили закона никъде, категоричен е инвеститорът.  

Общо над 40 са подадените жалби до различни институции, като много от тях са останали без отговор, оплакват се местните жители.  

Продължаването на процедурата зависи от бъдещото решение по доклада за ОВОС, уточни Станислав Станков, оглавяващ дирекция „Природни ресурси и концесии“ в Министерството на енергетиката.

„Ако в доклада по ОВОС се докаже, че евентуалното реализиране на инвестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху околната среда и човешкото здраве, е възможно да бъде издадено търговско откритие – документ, с който се удостоверява регистрирането на находище. Което е основание за заявление на концесия“, посочи Станков.

Още информация по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09