Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризисни къщи на бъдещето в село Басарбово отличени в архитектурен конкурс

Публиката категорично гласува за куполите от геодезически инструменти в категория "Сграда на годината".
Снимка: Георги Узунов

Платформата за архитектурна критика и публицистика WhATA огласи годишните си награди в осем категории. Наградите се раздават за десети път.

Най-голямата изненада беше при най-класическата категория за една архитектурна класация – именно при „Сграда на годината“. Там безапелационно публиката гласува за един изключително експериментален проект – къща от геодезически куполи, завършена в русенското село Басарбово и от няколко години набира популярност и в България и в света, предвид климатични промени, постапокалиптични и предапокалиптични прогнози и хората се опитват да намерят алтернативен начин за строителството. Именно тази група постройки спечели с над 40% гласа на публиката“, обясни пред "Хоризонт" архитект Анета Василева от архитектурна група WhATA.

През 20-те години на миналия век Бъкминстър Фулър мечтаел за нов тип жилища – достъпни машини за живеене нацена не повече от кадилак, които използват минимално количество енергия и могат да бъдат произвеждани масово и сглобявани бързо. Няколко десетилетия и два-три банкрута по-късно той достига до формула, която позволява да бъде конструиран геодезичен купол на произволен терен с всякакви подръчни материали – от парчета метал и дърво до пластмаса и стари дрехи. Така създава най-успешния хуманитарен дизайн проект в човешката история, разказват от WhATA.

Анета Василева Снимка: Ани Петрова

Наградите отразяват тенденцията хората все повече да се интересуват от архитектура и градска среда, смята Анета Василева.

В категория „Нормалност на годината“ и журито, и публиката са отличили добрите реставрации и реконструкциина сецесионова къща, на джамия и на софийско училище отпреди Първата световна война. Подобно единодушие се наблюдава и в категорията „Книга на годината“, където „Новият архитектурен гид на София“ е спечелил симпатиите както на професионалистите, така и на публиката.

Реставрираната Томбул джамия, паметник на културата Снимка: WhATA

Близо 3 хиляди са участвали в гласуването онлайн. Гласуването на публиката илюстрира превеса на непрофесионалистите и този дял нараства всяка година, уточни арх. Василева. „Броят на гласувалите не архитекти расте от 67% в началото, до тази година, когато не архитектите са 83%. Делът на архитектите пада от 30 и няколко до едни 16-18%, което много ни радва“, коментира тя.

В категория „Архитектурна тенденция на годината“ журито отличава „Архитектите влизат в политиката“, а публиката – „Новият архитектурен популизъм“. И двете номинации припокриват сходно явление, изтъква Анета Василева, според която е нормално новият архитектурен популизъм да бъде отличен от публиката, защото това е тенденция, която се разгръща през последните години. Относно архитектите и политиката тя отбеляза:

„Експерти да влязат в публичния живот и политиката е, не го наричам популистко, но желание за обществено влияние и излизане от тясната им специализирана област. Журито награди именно тази тенденция, защото искаме да проверим и да видим как експертите могат да работят с обществото. Имало е архитекти в политиката и преди, но тази година беше масово явление, което ние искаме да проверим“, мотивира избора арх. Василева.

Снимка: БГНЕС

Най-явните примери за архитектурни провали са в категория „Градски бъг на годината“. Става дума за поправими и непоправими грешки в средата около нас, уточнява Анета Василева.

Колчетата по „Граф Игнатиев“ и несподелените български улици, казусът с детската болница, събарянето на кино „Полтава“, случаят „Златен век“ са били сред номинираните бъгове. Наградата отнасят несподелените български улици.

„С мотивите, че това е един поправим бъг. Много години сме награждавали много фатални събаряния. Примерно изгарянето на тютюневите складове в Пловдив, на различни знакови сгради, които се случват всяка година. И това са непоправими и категорични бъгове. В крайна сметка решихме да покажем, че лошите неща могат да бъдат поправими. Споделени улици в България могат да се правят“, подчерта Анета Василева.

Още данни за конкурса чуйте в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30