Музеят ще показва 50 физични и оптични илюзии, създадени по законите на математиката, физиката и психологията. Някои от светлинните находки могат да бъдат видени само във Велико Търново, защото са разработка на собствениците на музея.
Музеят на илюзиите е място, където е задължително всичко да бъде пипнато и снимано, казват Ангела Гюрова и Петър Бояджиев, създателите на най-новата туристическа атракция в старопрестолния град.
В стара 5-етажна къща паметник на културата, която преди това е била банкова сграда, седем бизнесмени и юристи решили да инвестират в магично място, където с достиженията на науката да се забавляват деца и възрастни.
„Нямахме особен избор на къща, защото се оказа, че е една от малкото къщи в старата част, която е с един собственик. Не сме посмели да пипнем нищичко, защото е паметник на културата. Максимално сме запазили всичко“, уверява Петър Бояджиев.
Подземните етажи на бившия банков трезор са посветени на илюзиите на светлините, а едно от забележителните неща на партерния етаж е огромен пясъчен макет на емблемата на Велико Търново – крепостта „Царевец“.
От последния етаж се открива красива панорамна гледка към Стария град и историческите забележителности. Там посетителите със специални очила ще могат да разгледат града, но състарен, както и да се потопят в атмосферата отпреди повече от век. По витата стълба към етажите над главите на посетителите е разположена висящата плантация от червени макове. Ръчно са изработени над 700 цветя, разказва Ангела Гюрова и открехва завесата за някои от илюзиите.
„Такава огледална стая има единствено в Токио, Япония. Виждат една стая, цялата облепена с огледала. Лампите реално са шест, а като се включат и като влезеш в стаята, просто не могат да се преборят“.
Ще има много класически илюзии като тази за кадифените ръце. Посетителите обхващат с дланите си дървена ракета за тенис, на която кордата е от метални нишки. Когато започнете да разтривате ръцете си, вие губите усещането за метала и чувствате само допира на меките си длани. Атрактивна е и стаята на джуджето и великана, т.нар. стая на Еймс, изтъква Гюрова. Илюзията е измислена от офталмолог и е използвана в заснемането на „Властелинът на пръстените“.
„Това е една стая с нестандартна форма, по-скоро трапецовидна форма и с помощта на перспективата можеш да изглеждаш, ако застанеш в единия край, като великан, можеш да изглеждаш и като джудже“.
Много от илюзиите са изградени на основата на перспективата, а за да се усети илюзията, е задължителна снимката с фотоапарат или мобилен телефон, съветва Ангела Гюрова.
„Човешкото око в някои от случаите различава измамата, докато дигиталните устройства не могат. Затова сме направили кътчета в тези стаи за снимане с телефон. Едно, че е много интересно да имаш снимка от подобна стая, второ че ефектът се постига благодарение на този недостатък на камерите“.
50 са илюзиите, с които могат да се забавляват между час и половина и два посетителите във великотърновския музей. Амбицията е постепенно те да се обновяват и да станат поне 90. Интересни са левитиращите кълба, които са илюзия, създадена от науката, обяснява Петър Бояджиев:
„Те са две всъщност. Това е глобусът, който седи във въздуха. Благодарение на магнитното поле е ограничен от два магнита. Нищо сложно – физика и малко математика да се сметне“.
В музея учениците ще могат да наблюдават и експеримент, който отдавна не се прави в часовете по физика – ток в газове. Забавна е и оптичната илюзия, която се нарича „въртящи се змии“, твърди Ангела Гюрова.
„Тя е създадена от японски психолог. Чрез нея може да се определи психическото и физическото състояние на даден човек. Изображението представлява цветни кръгове, прилични на змия, навита на кълбо. Ако посетителят наблюдава изображението и то започне да се движи, означава че е изложен на стрес, преумора. Ако не се движи, тогава той е спокоен, отпочинал“.
В музея има и много логически пъзели, както е в световните музеи на илюзиите, които започнаха да се създават през последните шест години. В музея във Велико Търново ще гостуват и илюзионисти, сподели Петър Бояджиев.
„Да има илюзионист, който да показва нагледно фокуси на децата. Защо всяка събота ходят на гостуващи театри, защо децата да не могат да гледат фокуси? Къде могат да го гледат в града? Никъде, а това е супер приятно забавление“.
Всяка от илюзиите във великотърновския музей е предварително консултирана, изпитана и оценена от четири деца от 3 до 14-годишна възраст - децата на Ангела и Петър.
Още за магичните възприятия слушайте в звуковия файл.
Снимки: Здравка МаслянковаАсоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..