Изтъкнатият български диригент Камен Големинов щеше да отбележи 80-ия си юбилей на 21 февруари 2020 г., но си отиде от този свят през 2014-а, в разцвета на творческите си сили и далеч от родината. Той беше музикант с богата култура, темперамент, финес, чувство за хумор - беше личност!
Това, че беше син на големия български композитор Марин Големинов, беше му помогнало да притежава музикалния талант и образование, но той самият бе направил много, за да се утвърди като музикант със собствен облик и стил.
Започва да свири пиано, както той отбелязва “в греховно ранна възраст“ - учи при проф. Люба Енчева и проф. Лили Атанасова, завършва Музикалната академия в диригентския клас на проф. Влади Симеонов, а след това учи в Италия - първо във Венеция, след това в Римската академия "Санта Чечилия" при Франко Ферара.
Лауреат е на конкурса „Гуидо Кантели“ в Стреза и на международния фестивал във Флоренция. Канят го да дирижира Симфоничния оркестър на Романска Швейцария, Парижкия оркестър "Ламурьо", в Лисабон и Порто в Португалия, в театър "Сан Карло" - Неапол.
От 1972 г. в продължение на 20 години е диригент на оркестър „Симфониета“ при Българското национално радио, където особено ярка е изявата му в звуказаписната дейност на състава. Оркестърът записва премиерите на редица творби от български композитори. С него правят първите си записи Светлин Русев и Александрина Пендачанска. В същия период Камен Големинов гостува като диригент в Литва, Латвия, Естония, Австрия, Гърция, Испания, Япония.
През 1992 г. той е поканен за преподавател в новооснованата Академия в Еишпиньол, Португалия, където остава до края на живота си.
Той беше ерудирана личност с широки познания в областта на изкуството. Говори няколко езика, а немски е научил от майка си - известна преводачка. Владее руски, английски, френски, италиански, испански. Камен Големинов беше темпераментен диригент с рефлекс към репертоара, който изпълняваше. Наричаха го диригент аристократ. Беше музикант и човек от висока класа.
Чуйте в звуковия файл пиесата "Молитва" от Красимир Кюркчийски в запис на оркестър "Симфониета" под палката на Камен Големинов.
През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..
През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..
На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..
Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...
В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..
На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г. Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..
В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..