Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Красимир Минкин: Диагностиката на епилепсията у нас е на световно ниво

Референтен център по мозъчно-съдови заболявания в Университетска болница "Св. Иван Рилски"
Снимка: УМБАЛ

Епилепсията може да възникне както в детска възраст, така и след това. Болестта е както генетична, така и свързана с туморна формация, травма, инфекция, дори исхемичен инсулт.

Евелина Бобекова е с резистентна форма на епилепсия вече 23 години. Заболяването се отключва, когато е била 10 годишна. Досега е оперирана 3 пъти, като два пъти от доц. Красимир Минкин от Университетска болница "Св. Иван Рилски".

"Моите пристъпи са- не падам, втренчвам се в една точка, чувам, обаче не мога да говоря. Имам и слюнкоотделяне". 

Близо 70 хиляди са пациентите с епилепсия у нас или един процент от населението. Това е едно от най - честите неврологични заболявания.

"Причините за епилепсията могат да бъдат различни. Може да бъдат както генетични, така и в резултат на някаква малка туморна формация. В резултат на травма, инфекция, дори исхемичен инсулт", каза за "Хоризонт" доц. Красимир Минкин, началник на Центъра по епилептична хирургия в Университетска болница "Св. Иван Рилски".

Диагностиката на епилепсията у нас е на световно ниво.

"Всички достъпни по света методи за диагностициране на пациентите с епилепсия вече ги има и в България, така че могат да се прилагат не само магнитен резонанс и видео ЕГ, които са основните изследвания за диагностициране на пациенти с епилепсия, но и по-скъпо струващи изследвания, които се правят при пациенти с тежка фармакорезистентна епилепсия", изтъкна доц. Красимир Минкин.

След операцията медикаментозното лечение продължава, а при тези без пристъпи поне една година, може да се намалят или спрат лекарствата. Най-сложното при пациентите епилептици е след лечението да се социализират.

"Ако бъде излекуван на 40-годишна възраст, това означава, че пациентът не е успял да има нормално образование, да създаде семейство, да има приятели, да има работа и дори да бъдат спрени пристъпите, може да продължи да има значителни последствия от епилепсия, продължила години. Един от големите проблеми на лечението на епилепсия е интеграцията на пациентите след това в обществото", допълни доц. Красимир Минкин. 

Около 70 на сто от оперираните нямат никакви пристъпи след интервенцията.

Репортажа можете да чуете от звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“. Официалното й откриване бе на една от „спирките на здравето“, която се намира на Орлов мост и е с визията на Александър Везенков. Най-добрият ни баскетболист е един от посланиците на инициативата. На старта на кампанията софиянци и гости на столицата можеха..

обновено на 30.08.24 в 14:26
Драгомир Иванов

Драгомир Иванов: Ще расте апетитът на властите да слагат ръка на социалните мрежи

"Големият извод от този случай е, че всяка власт ще има апетит към подобни платформи, защото те канализират, насочват гражданска енергия, граждански гняв . Много бързо се организира това гражданско недоволство. Затова всички тези платформи ще бъдат недолюбвани от правителствата по света ." Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът..

публикувано на 30.08.24 в 10:01

„Синьо лято" в парк "Гео Милев"

По повод настъпването на новата учебна година район „Слатина“ организира специално събитие за всички настоящи, бъдещи и бивши ученици. То ще се проведе под надслов „Синьо лято – Слатина“   на 14 септември в парк „Гео Милев“ от 16:00 до 22:00 часа.  Като част от активностите, свързани с мероприятието, стартира и конкурс за домашни..

публикувано на 29.08.24 в 17:19

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46