Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са пречките пред подновяване на ВиК мрежата в Благоевградско

Снимка: Община Благоевград



900 милиона лева са необходими за подновяване на ВиК мрежата и изграждане на пречиствателни съоръжения в област Благоевград. Инвестицията е непостижима, тъй като три от 14-те общини не са във Асоциацията по ВиК, а това е категорично изискване за европейско финансиране на  проекти. Водните запаси също намаляват, което остро поставя въпроса с необходимостта от изграждане на резервоари и язовири. За което също трябват много милиони.

Има ли полезни ходове областта и държавното ВиК дружество в тази ситуация?

Кресна, Сандански и Петрич са градовете, които си имат  общински ВиК дружества и не искат консолидация и асоциация.  Това на практика обрича всички общини да нямат достъп до  европейска помощ. Което пък разколеба и други местни власти в смисъла от членството им в асоциацията. Струмяни и Якоруда официално пожелаха да излязат.

Утре извънредна сесия има и в Благоевград. Няколко от големите общини са застрашени и от сериозни санкции, тъй като не са изградили пречиствателни станции, задължителни по изискванията на ЕС.

Как коментира тази патова ситуация управителят на държавното ВиК дружество инж. Росица Димитрова:

„Не мога да коментирам какви ще бъдат последствията. Но проблемът е това, че не осъзнаха дори общинските съветници, администрациите на голяма част от общините колко е важно да има работеща асоциация по ВиК, да има консолидация и оттам нататък да могат да бъдат привлечени европейски средства и да изпълним изискванията. А без необходимите средства, с тази амортизирана мрежа, с това, че не са изградени пречиствателни станции за отпадъчни води, с това, че няма изградени пречиствателни станции за питейни води…Много е сериозен проблемът на територията на област Благоевград и това, че при нас не е извършена консолидацията, лишава правото на тези 300 000 жители да получат качествена ВиК услуга“.

Колко пари всъщност са необходими, за да се подмени остарялата мрежа и да се изградят нови съоръжения?

„На базата на разчетите, които са направени от мастърплановете 2009-2012 г., необходимите средства бяха над 900 млн. за цялата област“, допълни Росица Димитрова.

Държавните ВиК дружества са на прицела и на прокуратурата, заради  тежкия проблем  със стопанисването и разходването на природния ресурс, родил кризата в Перник и очакван рецидив на други места. Такива се правят и в Благоевград:

„Всички институции, които искат определена информация от нас, я получават“.

Освен отговорното управление на водния ресурс има и друг важен въпрос - контролът на потреблението. Над 20 процента са  откровените кражби на вода, 30 процента са технологичните загуби по мрежата. И това е една от най-ниските загуби в страната. 

В няколко общини се прави постоянен мониторинг на потреблението на вода, като например Банско, посочи инж. Димитрова: „С помощта на един софтуер следим постоянно потреблението – през 15 минути получаваме данни на големите консуматори – големите хотели“.

10 милиона кубически метра вода е потреблението на година в област Благоевград.  Сушата обаче е безмилостна. Тук никой не би могъл да се справи сам. И  въпросът не е само в парите, които ги няма, но и в експертните анализи какво и къде трябва да се направи, категорична е инж. Росица Димитрова: „Преди засушаването трябва да мислим и за по-големи водохранилища“. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Средновековната църква

Община Рила за евроразследването: Нямаме отношение към процедурите

Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити данъци,..

публикувано на 22.11.24 в 14:09

И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС

Депутатите отново не успяха да изберат председател.  За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието.  Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". Обявен бе следващ ден за продължаване на заседанието да е понеделник 25 ноември, но след недоволство в..

публикувано на 22.11.24 в 13:57
Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер.

Има шанс от януари 2025-а Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенген

Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия.  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..

публикувано на 22.11.24 в 13:49

"Черни Осъм" е под критичните нива, безводието е още по-тежко в Ловешко

Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава.  От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък.  ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..

публикувано на 22.11.24 в 13:42
Владимир Кисьов

Владимир Кисьов: Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген

Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..

публикувано на 22.11.24 в 13:42
Милена Стефанова

Проф. Милена Стефанова: Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния в НС

Председател на 51-вото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР.  "И сега е моментът, в който изкарват парата, емоциите се нагнетяват,..

публикувано на 22.11.24 в 13:19

Забраняват износа на лекарство за недоносени деца, заплащано от НЗОК

Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина.  Лекарството се използва за..

публикувано на 22.11.24 в 13:11