Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Миланов: Бомбата със закъснител при панелките и ЕПК цъка, да удължим живота им

Снимка: Ани Петрова, БНР

„Безплатно саниране никога не е имало - то се плащаше от данъкоплатците. Сега се очаква и собствениците да могат да участват при финансиране на подобни проекти“, коментира пред БНР Павел Миланов от Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост във връзка с очакваните нови програми за саниране на жилищни сгради, които обаче предвиждат и влагане на средства от страна на собствениците.

Министерството на регионалното развитие ще въведе кредитни пакети, които да ползват отпускане на заеми за саниране с ниски лихви, заявиха от регионалното ведомство. В момента се подготвя и нова стратегия за подобряване на енергийните характеристики на сградите, която скоро ще бъде представена за обществено обсъждане.

За собствениците на жилища важен ще бъде въпросът към какъв проект ще се ориентират - за постигане на енергийна ефективност на сградата или за саниране, обясни Миланов:

„Санирането предполага да се обнови сградата до степен, в която да се удължи нейният живот, което прави много ефективна тази инвестиция, макар и да е голяма. А ние се преориентирахме към енергийна ефективност, което ще даде в определен срок от време икономии от енергия, но в крайна сметка трябва и да сме наясно кога би се изплатила и дали сградата ще издържи толкова дълго – напр. един панел, който е на 53 години, че да може да се изплати енергийната ефективност.“

По-важно е да постигнем резултат, с който да удължим живота на сградите. Това е най-важно, защото бомбата със закъснител при панелните и ЕПК сгради цъка и то много сериозно. И колкото и да се правим, че те ще издържат още 10-20 години например, ще дойде момент, в който ще стане страшно“, алармира Миланов.

Участието на собствениците във финансирането – нов казус на дневен ред

„Сега, когато трябва да се бръкне в джоба на всеки един от нас, ще стане много сложно“, коментира Миланов и обясни, че ако се стигне до финансиране на проект за саниране с кредит, то този кредит ще бъде най-вероятно на цялата етажна собственост:

„Тоест на сдружението, а не индивидуални кредити и трябва да се изплащат. Как се изплащат разходите за етажна собственост  - за фонд „Ремонт и обновяване“ се събират средства. Ако искаме да правим нещо, ние трябва да събираме определен период от време тези средства  - поетапно, за да не натоварим хората максимално наведнъж, след което да се стигне до момент, в който да бъде финансирано насрещно с допълнителна сума. И след това да бъде върната тази допълнителна сума, отново през фонд „Ремонти“ следващите  -кажем 3-4-5 години. Така няма да го усетят хората толкова сериозно като разход.“

За средствата, които ще дават собствениците, по закон е уточнено, че трябва да са според идеалните части на всеки апартамент, обясни още Миланов.

Средствата, необходими за саниране на жилищни сгради у нас, са огромни

На фона на сградния фонд средствата, които се влагат за саниране на старите жилищни сгради, не са чак толкова много, посочи Павел Миланов, като подчерта:

„Нужни са огромни средства - нито тези два милиарда, които се изразходваха, нито четирите, за които се говори, ще стигнат донякъде. Чрез едно допълнително самофинансиране може да се увеличи процентът на сградите, но като цяло фондът (сградният) е огромен и средствата трудно ще стигнат. Да не говорим, че се правят на определени цени, които…. Аз съм си правил саниране на панелката и ми е излязло доста по-различно като цена, като частно лице. Но явно такива са търговете, до такива цени достигат хората“.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12