Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да браниш позициите си с укулеле в ръка: един пират в Европейския парламент

Маркета Грегорова разказва пред "Изотопия" за политическите води, в които плава пиратския кораб и защо Чехия си смени името

Маркета Грегорова
Трябва ли да запишем песен с укулеле, за да ни изберат за евродепутати? Не е задължително, но при Маркета Грегорова от Пиратската партия се е случило точно така. Тя е всичко друго, но не и типичен политик. Още преди да има представа, че ще я изберат на тази позиция, записва песен, в която пее и свири на малкия музикален инструмент. "Изотопия" среща Маркета в Страсбург на поредната сесия на Европейския парламент. Тя е единствената дама сред пиратите  в институцията. Скачаме на кораба, защото имаме много въпроси към Маркета, както и ще видите от текста по-надолу, изотопският глас е в курсив. Първо обаче искаме да разберем каква е историята и идеята на песента, която е на чешки. Може да си я намерите лесно в YouTube, ако проявявате интерес и не ви е страх от пирати. АХОЙ!

Маркета Грегорова: Направих песента за забавление, но ми искаше и да засегна темата за алкохола. Повечето хора са отворени към него, а той, впрочем, е вторият най-тежък опиат след хероина, според статистиката. Алкохолът води и до опустошителни последици в обществото и в семейството. Въпреки това можеш да си го купиш отвсякъде и да правиш каквото искаш, без ограничения. Но когато стане въпрос за много по-слаби опиати като Ем Ди Ем Ей, или марихуана, всички реагират: „Олеле, Господи! Не, в никакъв случай!“. Никой не говори по тези въпроси, няма дискусия.

Две години след като пуснах песента, участвах в европейски избори и бях избрана. Тогава някои хора забелязаха видеото.

Как изглежда работният ден на един пират в Европейския парламент?

Маркета Грегорова: Всеки ден е различен. Зависи дали съм в Брюксел, Страсбург или сме в така наречената „зелена седмица“, по време на която трябва да бъдеш в своя избирателен район, т.е. аз трябва да бъда в Чехия, където да говоря със своите избиратели, хора и членове на партията.

Ще ти опиша един нормален ден в Брюксел, защото това е по-честият вариант. Започвам винаги с няколко важни срещи. Зависи много и от това дали имам становища или досиета, по които трябва да работя. Ако да - преглеждам ги, изготвям поправки, срещам се с хора от екипа ми, с политическите ми съветници и ги обсъждаме. След това има още няколко срещи, разделени така - с хора, с които трябва да говоря и да убедя, че моите поправки са страхотни и хора, които искат да говорят с мен и търсят подкрепа - това са, например, правозащитни организации или компании. „Гугъл“ наскоро ме посетиха няколко пъти. Когато работиш по темата с дезинформацията, получаваш такова внимание. Разбира се, има доста административна работа. Повечето от имейлите ми се пренасочват към асистентите ми, но въпреки това за много от тях трябва да се погрижа аз. Планираме и организираме събития и конференции в Брюксел или в Чехия, където правихме презентации в гимназии и университети за това какво прави ЕС. Част от деня ми е посветен на социалните мрежи, защото без преса, нямаш престиж.

Също така, това, което се опитвам да правя, понякога дори успявам, е да чета, най-малко половин час на ден. Но не досиета и поправки, а книги. Ако искаш да си на върха в своята игра и специално в тази конкурентна среда и да успяваш да убедиш хората в своите политики, трябва да имаш добри аргументи и доказателства. Не просто да мислиш, че това би било добро, а да знаеш, че е така. Затова се опитвам да се образовам по всички тези теми.

Каква е политическата ориентация на Пиратската партия?

Маркета Грегорова: Винаги казваме, че не се движим нито вляво, нито вдясно, а направо. Ще ви дам един пример. Преди бях общински съветник в Бърно, градът, в който живях, той е вторият по големина в Чехия. Имаше социален проблем и трябваше да се вземе решение. Дали на социално слабите и бездомните хора първо да им се даде апартамент и след това да им се помогне да си потърсят работа. Или първо да им се помогне в търсенето на работа и след това да им се даде като награда - апартамент. Първото решение е ляво, а второто е дясно. Дясното решение беше прилагано с години и работеше по някакъв начин. След това дойде на власт коалиция и прилагаха лявото решение. По-късно дойдохме ние и се запознахме резултатите от двата подхода към проблема. Видяхме, че най-евтиният и ефективен начин е първо апартамента, после работата. Т.е. лявото решение. Но подкрепяйки това решение, не значи че съм лява. Означава, че съм взела решение, базирано на данни, които са показали кое работи по-добре. Понякога десните решения работят по-добре, в друг случай - левите. Така мога да опиша политиката на Пиратската партия.

Какъв е проблемът с името на страната ти, защо го променихте?

Маркета Грегорова: Мисля, че в крайна сметка размерът има значение.

Ама те май го направиха по-малко. Май не е толкова престижно сега.

Маркета Грегорова: Да, затова не го харесвам толкова. (смее се) Не, сериозно. Наистина става въпрос за размера. Всички страни имат грабващо име, състоящо се от една дума: Словакия, Швейцария, Франция, Германия и изведнъж - Чешката Република. Затова решиха, че трябва да го опростят на „Чехиа“. По някаква причина звучи добре. Един ден някой ще ни обърка с Чечня и всичко ще приключи с нас. Но не, нямам нищо против смяната на името. Това е прогрес, а аз подкрепям прогреса.

Прогресирайте и вие, като чуете в звуковия файл цялото интервю с чешката пиратка Маркета Грегорова.

Маркета Грегорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40