Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маската като лично предпазно средство не нарушава закона

проверява с термомерър на Експерти проверяват на ГКПП Кулата-Промахон влизащите в страната пътници и водачи на леки автомобили от Италия
Снимка: БГНЕС

Носенето на маски срещу коронавируса стана нещо обичайно. Наскоро белгийски юристи обаче предупредиха, че това е незаконно по силата на законодателство, което забранява скриването на лицето. От 2017-та година България също има такова законодателство. Български юристи успокояват, че то предвижда изключения при случаите на закриване на лицето.

В Белгия санкциите за носенето на маска са до 137 евро или затвор от 1 до 7 дни. Законът в Белгия е от 2011-на и целеше да защити жените от носенето на бурки. Същият мотив в България беше изтъкнат при приемането на закона, предложен от ВМРО. Глобите варираха от 200 лева за първо нарушение до 2000 лева за всяко следващо. И все пак тогава депутатите записаха и изключения от правилото - ако лицето е закрито по здравословни причини, от характера на упражняваната професия, по време на спортни, културни, образователни или други подобни прояви, в молитвените домове. 

Адвокатът по медицинско право Калина Михайлова потвърди за "Хоризонт", че няма основания за глоби, ако носим маска на улицата. Аргументът е, че вече има издадени предупреждения и предписания от Световната здравна организация, от националните здравни и местни власти за справяне с коронавируса.

"Всички тези инструкции, дадени за справяне с епидемията на коронавируса, включват носенето на лични предпазни средства, сред тези лични предпазни средства са и маските. Тези инструкции попадат в изключенията на прилагане на този закон. По-простичко казано, абсолютно спазване на законодателството на България е да носите маска в епидемичен период", подчерта Калина Михайлова.

Александър Сиди от ВМРО - партията, по чиято инициатива преди 3 години беше приет законът, успокоява, че носенето на медицински маски няма как да бъде санкционирано в България.

"В случая единственото по-опасно в тази ситуация, е истерията, която се създава и то по-скоро медийно, от всички световни медии. Няма да има със сигурност напрежение по отношение на това полицията да спира хора с медицински маски. Тогава, когато трябва да бъде установена твоята самоличност, маската трябва да бъде свалена, това е задължително. В крайна сметка можете ли да си представите, че всички престъпници ще започнат да обикалят села, градове и паланки, да обират хората, да носят маски, да казват: вие не можете да ми кажете кой съм, защото нося маска. Така че носенето на маска в никакъв случай не спира възможността и задължението на органите на реда да проверяват самоличността на човека. Маската по никакъв начин не може да го спаси", коментира Александър Сиди.

Депутатът от БСП Кольо Милев също смята, че по темата с носенето на маски има създаване на напрежение. Психозата в обществото се дължи според него на липсата на образование в областта на личната защита и отбрана.

"Аз приветствам, че генерал Мутафчийски, началникът на Военномедицинска академия, е председател на този кризисен щаб, но при една по-голяма криза, която не дай си Боже да се случи, ние пак ще имаме нужда от създаване на нови структури и при всички положения военните трябва да бъдат, да са водещи в това отношение", коментира депутатът Кольо Милев. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24