Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маската като лично предпазно средство не нарушава закона

проверява с термомерър на Експерти проверяват на ГКПП Кулата-Промахон влизащите в страната пътници и водачи на леки автомобили от Италия
Снимка: БГНЕС

Носенето на маски срещу коронавируса стана нещо обичайно. Наскоро белгийски юристи обаче предупредиха, че това е незаконно по силата на законодателство, което забранява скриването на лицето. От 2017-та година България също има такова законодателство. Български юристи успокояват, че то предвижда изключения при случаите на закриване на лицето.

В Белгия санкциите за носенето на маска са до 137 евро или затвор от 1 до 7 дни. Законът в Белгия е от 2011-на и целеше да защити жените от носенето на бурки. Същият мотив в България беше изтъкнат при приемането на закона, предложен от ВМРО. Глобите варираха от 200 лева за първо нарушение до 2000 лева за всяко следващо. И все пак тогава депутатите записаха и изключения от правилото - ако лицето е закрито по здравословни причини, от характера на упражняваната професия, по време на спортни, културни, образователни или други подобни прояви, в молитвените домове. 

Адвокатът по медицинско право Калина Михайлова потвърди за "Хоризонт", че няма основания за глоби, ако носим маска на улицата. Аргументът е, че вече има издадени предупреждения и предписания от Световната здравна организация, от националните здравни и местни власти за справяне с коронавируса.

"Всички тези инструкции, дадени за справяне с епидемията на коронавируса, включват носенето на лични предпазни средства, сред тези лични предпазни средства са и маските. Тези инструкции попадат в изключенията на прилагане на този закон. По-простичко казано, абсолютно спазване на законодателството на България е да носите маска в епидемичен период", подчерта Калина Михайлова.

Александър Сиди от ВМРО - партията, по чиято инициатива преди 3 години беше приет законът, успокоява, че носенето на медицински маски няма как да бъде санкционирано в България.

"В случая единственото по-опасно в тази ситуация, е истерията, която се създава и то по-скоро медийно, от всички световни медии. Няма да има със сигурност напрежение по отношение на това полицията да спира хора с медицински маски. Тогава, когато трябва да бъде установена твоята самоличност, маската трябва да бъде свалена, това е задължително. В крайна сметка можете ли да си представите, че всички престъпници ще започнат да обикалят села, градове и паланки, да обират хората, да носят маски, да казват: вие не можете да ми кажете кой съм, защото нося маска. Така че носенето на маска в никакъв случай не спира възможността и задължението на органите на реда да проверяват самоличността на човека. Маската по никакъв начин не може да го спаси", коментира Александър Сиди.

Депутатът от БСП Кольо Милев също смята, че по темата с носенето на маски има създаване на напрежение. Психозата в обществото се дължи според него на липсата на образование в областта на личната защита и отбрана.

"Аз приветствам, че генерал Мутафчийски, началникът на Военномедицинска академия, е председател на този кризисен щаб, но при една по-голяма криза, която не дай си Боже да се случи, ние пак ще имаме нужда от създаване на нови структури и при всички положения военните трябва да бъдат, да са водещи в това отношение", коментира депутатът Кольо Милев. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33